Vali Şıldak Lisinia'da İncelemelerde Bulundu

Vali Hasan Şıldak, Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Vali Şıldak Lisinia'da İncelemelerde Bulundu
Vali Şıldak Lisinia'da İncelemelerde Bulundu Akca Gazete
Bu içerik 593 kez okundu.

Lisinia Doğa Projesi’nin kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca eşliğinde alanı gezen Valimiz,  Sarıca’dan projesi ve çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Lisinia gezisine Sarıca’nın aromatik bitkilerle ilgili yaptığı çalışmaları yerinde görerek başlayan Vali Hasan Şıldak, sonrasında Türkiye’nin değişik illerinden getirilen yaralı yaban hayvanlarının tedavi edildiği Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon merkezini gezdi. İncelemelerinin ardından merkezde tedavisi tamamlanan leylekler, baykuş ve çakal doğal yaşamlarına bırakıldı.

Valimiz Lisinia’dan ayrılmadan Burdur gölü manzarasıyla eşsiz bir görsel sunan Lavanta bahçesini gezerek, Sarıca’nın alanda yaptığı aramotik bitki çalışmalarını yerinde inceledi. Sarıca, Lisinia’nın yanı sıra, Akçaköy’de 400 dekarla bütünlük ve görsellik açısından dünyada tek olan Akçaköy Lavanta Deresi çalışması hakkında Valimizi bilgilendirdi.

Vali Hasan Şıldak Lisinia’dan ayrılmadan basın mensuplarına incelemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Valimiz yaptığı açıklamada; “Karakent Köyü sınırları içerisinde bulunan Öztürk Sarıca beyin işlettiği Lisinia adlı, aynı zamanda tarihsel süreç içinde bu isimle anılmış bir tepeden ismini alan proje alanında bulunuyoruz. Burada uzunca bir süredir çok takdir ettiğimiz çalışmalar yapılıyor. Aldığım bilgilere göre 13 yıldır bölgedeki çalışmalar sürüyormuş. Bugünde biz doğa ve çevre için olumlu mesajlar vermek adına buradayız. Her şeyden önce Öztürk bey ve eşinin doğa için, hayvanlar için yaptıkları çalışmalar takdire değer.

Bugünde üç leylek, bir baykuş ve bir çakalı tabiata salmış bulunuyoruz. Lisinia’da, bakımı üstlenilen çeşitli darbeler almış yaralanmış hayvanların tedavisi sağlanarak iyileştikten sonra doğal yaşamları ile buluşturuluyor.

Bu çalışmanın ötesinde, Lisinia Doğa olarak Öztürk Sarıca beyin tarımsal anlamda da ilimizin ölçeğini de aşan önemli çalışmaları var. Özellikle lavanta yetiştirilip, ondan çeşitli ürünler elde edilmesi hususunda çok değerli çalışmalar yapılmış. Tesislerini gezdik ve bir kısmını asıl üretim bölgelerini burada değil ama kısmi olarak burada bulunan lavanta bahçesi, gül bahçesi diğer endemik türleri yetiştirdiği alanları gezdik. Tabiat içinde hayvanların doğal ortamda rehabilite edildiği alanları gördük. Hepsi çok önemli çalışmalar. Gerek ilimizi tanıtma anlamında, gerekse çevresel değerlerin yeni kuşaklara aktarılması konusunda bu çalışmalar çok değerli. Valiliğimiz olarak da bu çalışmaları destekleyeceğiz. Ben kendilerini çalışmaları için tekrar kutluyorum" diyerek açıklamalarını tamamladı.

burdur vali hasan sıydak lisinia
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı