Vatandaşa orman yangını uyarısı

ISPARTA Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, orman yangınlarına karşı vatandaşı uyarırken, ormanlarda duman veya ateş görenlerin Alo 177 ya da 112'yi aramasını istedi. Isparta Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, ağustos ve eylül aylarının orman yangınlarının en çok görülebileceği dönemler olduğuna söyledi. Orman yangınlarının yüzde 95 oranında insan kaynaklı çıktığını aktaran Akduman, ″Ormanlarda duman veya ateş görenler Alo 177 ya da 112'yi arasın. Her türlü ihbarları anında değerlendiriyoruz. Biz genel müdürlüğümüz olarak ortalama yangınlara 15 dakika içerisinde intikal edip müdahale etmek gibi bir hedefimiz var. Sahip olduğumuz teknolojik imkanlar, kameralı gözetleme sistemleri, araç takip sistemlerimiz, mevcut yangın sündürme araçlarımız, hava araçlarımızla birlikte geniş çaplı imkanlara sahibiz. Vatandaşlarımız her an ormanlarda görmüş oldukları duman veya yangınla ilgili bilgileri bizlerle paylaşırlarsa anında müdahale etme şansımız olur″ dedi. Özellikle ağustos ve eylül aylarında vatandaşı ormanda ateş yakmaması konusunda uyaran Kenan Akduman, şöyle dedi: ″Kendi bağ ve bahçelerinde yapacakları temizliklerde daha itinalı ve daha tedbirli davranmalarını istirham ediyoruz. Vatandaşımızın ormana olan ilgisinden ve duyarlılığından dolayı memnunuz. Kasıt olmaksızın insan kaynaklı yangınlar daha çok çıkıyor. Orman yangınlarıyla belli bir miktar alanımız kaybolmuş olsa da geçen sene aşağı yukarı 1000 dekar alanımız yandı. Bu alanların tamamı tekrar ormana kazandırılıyor. Bunların kaybı yok ama oradaki canlıların yok olması ve tekrar geriye dönüşmesi için emek ve zaman gerekli. Bu sorumluluk hepimize ait bir sorumluluk. Kurum olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ve yaptığımıza da inanıyoruz. Vatandaşlarımızın desteğiyle gayretiyle inşallah 2018 yılında az hasarlı az yangınla sezonu kapatırız diye temenni ediyorum.″.

Vatandaşa orman yangını uyarısı
Vatandaşa orman yangını uyarısı
Bu içerik 257 kez okundu.

ISPARTA Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, orman yangınlarına karşı vatandaşı uyarırken, ormanlarda duman veya ateş görenlerin Alo 177 ya da 112'yi aramasını istedi.

 

Isparta Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, ağustos ve eylül aylarının orman yangınlarının en çok görülebileceği dönemler olduğuna söyledi. Orman yangınlarının yüzde 95 oranında insan kaynaklı çıktığını aktaran Akduman, ″Ormanlarda duman veya ateş görenler Alo 177 ya da 112'yi arasın. Her türlü ihbarları anında değerlendiriyoruz. Biz genel müdürlüğümüz olarak ortalama yangınlara 15 dakika içerisinde intikal edip müdahale etmek gibi bir hedefimiz var. Sahip olduğumuz teknolojik imkanlar, kameralı gözetleme sistemleri, araç takip sistemlerimiz, mevcut yangın sündürme araçlarımız, hava araçlarımızla birlikte geniş çaplı imkanlara sahibiz. Vatandaşlarımız her an ormanlarda görmüş oldukları duman veya yangınla ilgili bilgileri bizlerle paylaşırlarsa anında müdahale etme şansımız olur″ dedi.

Özellikle ağustos ve eylül aylarında vatandaşı ormanda ateş yakmaması konusunda uyaran Kenan Akduman, şöyle dedi:

″Kendi bağ ve bahçelerinde yapacakları temizliklerde daha itinalı ve daha tedbirli davranmalarını istirham ediyoruz. Vatandaşımızın ormana olan ilgisinden ve duyarlılığından dolayı memnunuz. Kasıt olmaksızın insan kaynaklı yangınlar daha çok çıkıyor. Orman yangınlarıyla belli bir miktar alanımız kaybolmuş olsa da geçen sene aşağı yukarı 1000 dekar alanımız yandı. Bu alanların tamamı tekrar ormana kazandırılıyor. Bunların kaybı yok ama oradaki canlıların yok olması ve tekrar geriye dönüşmesi için emek ve zaman gerekli. Bu sorumluluk hepimize ait bir sorumluluk. Kurum olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ve yaptığımıza da inanıyoruz. Vatandaşlarımızın desteğiyle gayretiyle inşallah 2018 yılında az hasarlı az yangınla sezonu kapatırız diye temenni ediyorum.″

 

 


Kaynak: DHA

Vatandaşa orman yangını uyarısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı