Vali Hasan Şıldak, İnsuyu Fasulyesini Yerinde İnceledi

Vali Hasan Şıldak, Fasulye üretiminde önemli bir kümelenmenin olduğu Çatağıl Köyü İnsuyu bölgesinde yerinde incelemelerde bulundu.

Vali Hasan Şıldak, İnsuyu Fasulyesini Yerinde İnceledi
Vali Hasan Şıldak, İnsuyu Fasulyesini Yerinde İnceledi Akca Gazete
Bu içerik 187 kez okundu.

Valimiz incelemeleri sırasında, İl Tarım ve Orman Müdür V. Oktay Darcan ve Fasulye üreticilerinden fasulye üretimi, bu yıl ki ürün verimi ve fiyatlar konusunda bilgiler aldı.

Marka olma yolunda ilerleyen İnsuyu Fasulyesi, hasat döneminde mevcut pazarın % 20’sine karşılık gelen bir üretimle, özellikle merkeze bağlı Çatağıl, Kurna, Günalan, Halıcılar ve yakın köylerdeki çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı. 8 bin dönüm araziden günlük 150 tona yakın üretimle, yıl içerisinde ortalama 24 bin tona kadar ürün bekleniyor.

Valimiz incelemeleri sırasında fasulye tarlasında üreticilerle görüşerek sohbet etti, fasulye topladı.

HASAT DÖNEMİNDE TÜRKİYE FASULYE ÜRETİMİNİN YÜZDE YİRMİSİ İNSUYU BÖLGESİNDEN KARŞILANIYOR

Fasulye tarlasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Hasan Şıldak;

“Burdur Merkez İnsuyu Çatağıl bölgesinde geniş bir alanda fasulye üretimi yapılıyor. Burada yapılan fasulye üretiminin birkaç özelliği var. Öncelikle birim alanda alınan ürün olarak baktığımızda bu bölgede en çok fasulyeden verim alındığı ortada. Bu verimle birlikte adeta İnsuyu fasulyesi olarak marka olma yolunda ilerleyen, günlük 150 tona yakın üretim kapasitesine sahip bir üretim söz konusu. Mevsimsel olarak hasat dönemi göz önüne alındığında Türkiye'nin fasulye piyasasının yaklaşık olarak % 20'sini varan bir üretim kapasitesi var.

Bu üretim başarının altında yatan sebep bizim görebildiğimiz kadarı ile bölgede fasulye üretimi noktasında önemli bir kümelenme söz konusu. Tarım Müdürlüğümüz başta olmak üzere bu üretim çizgisinin daha da iyileştirilmesi üst seviyeye çıkarılması için Valiliğimiz olarak da konuyu yakından takip edeceğiz. Üreticilerimizin başarılı olması ve veriminin artırılması konusunda da çeşitli desteklerimiz söz konusu. Bugün de fasulye tarlasına gelerek üreticilerimizin hasad çalışmalarını yakından görme fırsatı bulduk. Üreticimiz Adem Soylu bizi tarlasında misafir etti. Kendilerine teşekkür ediyor, hayırlı bereketli ürünler ve kazançlar diliyorum” dedi.

burdur insuyu fasulyesi vali hasan şıldak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Minibüs traktörle çarpıştı: 1 ölü, 5 yaralı
Minibüs traktörle çarpıştı: 1 ölü, 5 yaralı
Arkadaşlarıyla tura çıkan motosikletli kazada öldü
Arkadaşlarıyla tura çıkan motosikletli kazada öldü