Genel
Giriş Tarihi : 20-08-2018 13:25

Gökyüzü gözlem heyecanı

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) bu yıl 21'incisi düzenlenen Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği'nde, gökyüzü meraklılarının teleskoplarla izlediği Satürn, Jüpiter, Ay ve diğer gezegenlerle, yıldız kümelerinin görüntüleri heyecanlandırdı. TUG tarafından bu yıl 2547 metre yükseklikteki merkezin aşağı kısmında bulunan Saklıkent Kayak Merkezi'nde düzenlenen 21'inci Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği sona erdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun 16-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen ve bir gece katıldıkları şenliklere, bu yıl yoğun talep oldu. 1000'i aşkın talep olmasına rağmen 350'ye yakın gökyüzü meraklısının ve bilim insanının kabul edilebildiği gökyüzü şenliğinde, dört gün boyunca katılımcılar TUG'a ait teleskoplarla gezegenleri ve yıldızları izleme imkanı buldu. Yaklaşık 2500 rakımdaki Saklıkent'te katılımcıların birçoğu için çadır alanı oluşturuldu. Dört gün dağ başında çadırlarında konaklayan katılımcılar tarafından 190'ın üzerinde çadır kuruldu. TUG Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, gözlemevindeki RTT 150, T100 gibi teleskopların yanı sıra, T60, T40 gibi teleskoplarla şenlikler boyunca uzay gözlemlerinin gerçekleştiğini söyledi. Prof. Dr. Özdemir, katılımcıların gözlem boyunca tüm gezegenleri, Ay'ı, yıldız kümelerini ve galaksileri gözleme imkanı bulduğunu belirterek, katılımın da çok iyi olduğunu söyledi. Öğrencilerin gökbilimine yönelik projelerinin de sergilendiği şenliklerde gökyüzü meraklılarının teleskoplar aracılığıyla seyrettiği Satürn, Jüpiter, Venüs ve diğer gezegenlerle, Ay, yıldız kümeleri ve galaksilerde çok güzel görüntüler ortaya çıktı. Etkinliklere gökyüzü fotoğrafçıları da büyük ilgi gösterdi..

Gökyüzü gözlem heyecanı

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) bu yıl 21'incisi düzenlenen Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği'nde, gökyüzü meraklılarının teleskoplarla izlediği Satürn, Jüpiter, Ay ve diğer gezegenlerle, yıldız kümelerinin görüntüleri heyecanlandırdı.

 

TUG tarafından bu yıl 2547 metre yükseklikteki merkezin aşağı kısmında bulunan Saklıkent Kayak Merkezi'nde düzenlenen 21'inci Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği sona erdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun 16-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen ve bir gece katıldıkları şenliklere, bu yıl yoğun talep oldu.

1000'i aşkın talep olmasına rağmen 350'ye yakın gökyüzü meraklısının ve bilim insanının kabul edilebildiği gökyüzü şenliğinde, dört gün boyunca katılımcılar TUG'a ait teleskoplarla gezegenleri ve yıldızları izleme imkanı buldu. Yaklaşık 2500 rakımdaki Saklıkent'te katılımcıların birçoğu için çadır alanı oluşturuldu. Dört gün dağ başında çadırlarında konaklayan katılımcılar tarafından 190'ın üzerinde çadır kuruldu.

TUG Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, gözlemevindeki RTT 150, T100 gibi teleskopların yanı sıra, T60, T40 gibi teleskoplarla şenlikler boyunca uzay gözlemlerinin gerçekleştiğini söyledi. Prof. Dr. Özdemir, katılımcıların gözlem boyunca tüm gezegenleri, Ay'ı, yıldız kümelerini ve galaksileri gözleme imkanı bulduğunu belirterek, katılımın da çok iyi olduğunu söyledi.

Öğrencilerin gökbilimine yönelik projelerinin de sergilendiği şenliklerde gökyüzü meraklılarının teleskoplar aracılığıyla seyrettiği Satürn, Jüpiter, Venüs ve diğer gezegenlerle, Ay, yıldız kümeleri ve galaksilerde çok güzel görüntüler ortaya çıktı. Etkinliklere gökyüzü fotoğrafçıları da büyük ilgi gösterdi.

 

 


Kaynak: DHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA