Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat

MEMORİAL Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Nuri Cömert, sıcak havalarda kalp sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat
Sıcak havalarda kalp sağlığına dikkat Akca Gazete
Bu içerik 200 kez okundu.

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Nuri Cömert, aşırı sıcakların kan basıncı seviyelerinde ani artış ya da düşüşlerle birlikte kalp krizi riskine yol açabileceğine işaret etti. Nuri Cömert, "Sıcak havanın kalbin yükünü artırıcı etkisi de vardır ve bu nedenle sıcağa kontrolsüz maruziyet kalp sağlığı için tehlike oluşturmaktadır. Özellikle yaz sıcaklarında serinlemek için gerek duyulan klimalar ortamlar ısı düzeyi kontrol altına alınmazsa, kalp için aynı oranda risk oluşturmaktadır. Çünkü ani sıcak- soğuk geçişleri şok etkisine sahiptir ve ısı dengesinin iyi kurulması gerekir" dedi.

KLİMANIN DERECESİ 22'NİN ALTINDA OLMAMALI

Özellikle Akdeniz Bölgesi gibi hava sıcaklıklarının yüksek seviyelerde olduğu yerlerde klima kullanımına dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Nuri Cömert, "Sıcak bir ortamdan bir anda klima tarafından aşırı derecede soğutulmuş başka bir ortama geçiş, özellikle kalp hastaları için sakıncalı olduğu gibi ani kalp sorunlarına da yol açabilir. Soğuk odada klimadan gelen hava akımının da yüksek olması, nabız hızını artırır ve solunum yollarıyla ilgili problemler yaşanmasına neden olabilir. Klimalı ortamda uzun vakit geçirilecekse, ideal ortam ısısının 22 derecenin üzerinde ve hava akımının hissedilmeyecek derecede olması önemlidir. Klimalı ortam soğuk değil serin olmalıdır" diye konuştu.

SOĞUK SUYA DİKKAT

Sıcak havalarda kalp hastalarını bekleyen en önemli tehlikelerden birinin de sıcak altında uzun süre kaldıktan sonra bir anda soğuk bir havuza ya da denize girmek olduğuna vurgu yapan Nuri Cömert, şöyle dedi:

"Çünkü soğuk su, kalp ve damar sağlığı açısından risk oluşturarak, kalp damarlarında büzüşme ve kan akımını bozucu etki yapabilir. Görünen herhangi bir kalp sorunu olmasa bile altta yatan bir neden varsa, sağlıklı kişilerde de kalp sorunları ortaya çıkabilir. Güneşlenirken ve denize girerken sıcaklığın uygun olduğu saatler tercih edilmeli, tıpkı klimalı ortamlar gibi soğuk su ile maruziyet de ısı dengesine göre sağlanmalıdır. Kalp sağlığını korumak ve güneşten kaliteli şekilde yararlanmak için ışınlara uzun süreyle maruz kalmak yerine 15'er dakikalık zaman dilimlerinde güneşlenme, gölgede ya da şemsiye altında vakit geçirme, güneşin zararlı ışınlarının dik gelmediği saatleri tercih etme gibi kullara özen gösterilmelidir. Yüzme çok sağlıklı bir egzersiz olsa da havanın çok sıcak olduğu saatlerde sakıncalı olacağından, sabah ya da akşamüzeri saatlerinde tercih edilmesi gerekir."

Yazın kalp sağlığı için önerileri de sıralayan Uzm. Dr. Nuri Cömert, "Gün içinde özellikle öğle ve öğleden sonra saat 15.00'e kadar olan sürede açık havada bulunmamaya çalışın. Gününüzü açık havada geçirecekseniz mutlaka yeterli miktarda su içmeye dikkat edin. Yorucu fizik aktivitelerden kaçının. Aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulunmamaya, ani ısı geçişleri yapmamaya özen gösterin. Sıcaktan korunmak ve sıvı kaybını azaltmak için pamuklu, açık renkli giysiler giyin, şapka ve gözlük kullanın" dedi.

memorial antalya hastane kardiyoloji nuri cömert sıcaklık kalp sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Minibüs traktörle çarpıştı: 1 ölü, 5 yaralı
Minibüs traktörle çarpıştı: 1 ölü, 5 yaralı
Arkadaşlarıyla tura çıkan motosikletli kazada öldü
Arkadaşlarıyla tura çıkan motosikletli kazada öldü