Genel
Giriş Tarihi : 10-12-2018 16:57   Güncelleme : 10-12-2018 16:57

Bucak Belediyesi içme suyu ihtiyacı için yeni kuyular açıyor

Bucak Belediyesi son yıllarda bölgenin kurak ve yağışsız geçmesinden dolayı yeraltı sularının daha aşağılara çekilmesi ile olası su sıkıntısını önlemek için içme suyu kuyu açma çalışmalarını sürdürüyor.

Bucak Belediyesi içme suyu ihtiyacı için yeni kuyular açıyor

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin, Bucak Belediyesi tarafından Barbaros Mahallesi Çorak mevkiinde içme suyuna takviye amaçlı sondaj çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Sezgin bölgede yıllardır üst üste yaşanan kuraklıklar nedeniyle yeraltı sularının çekildiğini 40 metreden çıkan taban sularının 100 metrenin aşağılarına kadar indiğini belirtti.

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin “İlçemizin içme suyu  Alkaya, Kikez ve İncirahn mevkilerinde bulunan 27 kuyudan yeraltından karşılanmaktadır. İlçemizin su ihtiyacı yaz aylarında sanayide 180 litre olurken kış aylarında ise 130-140 litre civarındadır. Bucak bölgesinde üst üste yıllardır hem kış hem de yaz aylarında  kurak iklimlerin yaşanmasından dolayı ilçemizin içme suyuna 40-50 metrelik derinliklerden katkı sağlayan içme suyu sondaj kuyularında yeraltı sularının suların daha derin 100 metrelerin altlarına düşmesinden dolayı olası içme suyu sıkıntısını önlemek ve geçici tedbirler almak için bölgemizde gerek belediyemiz gerekse DSİ tarafından yeni kuyu arayışlarımızı sürdürüyoruz. Bugün çalışmaları yerinde incelediğimiz bu kuyuda sondaj çalışmaları 85 metrenin altına inmesine rağmen suyu bulamadık. Çalışmaların sonunda suyun 100-110 metrelerde olduğu ve saniyede 3-4 litre gibi bir su çıkması beklenmektedir.

Başkan vekili Sezgin Kalıcı Çözümler üretilmeli

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin Bucak içesinin içme suyunun tamamının yeraltı sularından sağlandığını iklimlerin kurak gitmesi ile yeraltı sularının her yıl daha da derinlere çekildiğini belirterek şöyle dedi. “Bucak büyük bir ilçe, ilçenin içe suyu ihtiyacının tamamı yeraltı sularından karşılanmakta. 40-60 metreden su aldığımız içme suyu sondaj kuyularından 80 metre hatta 100 metrenin altında su almaya başladık. Bu böyle gitmez. Geçici çözümler ile bir yere varamayız. Kalıcı bir çözüm için kaynak suyuna ihtiyacımız var. Bu konuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başkan vekili Sezgin 3-4 yıldır Bucak’ta suya zam yapılmadı

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin ilçenin içme suyunun tamamının yeraltı kaynaklarından çıkarıldığını dile getirerek şöyle dedi. “Belediye 3-4 yıldır Bucak’ta suya zam yapmadı. Belediye olarak sondaj kuyularından suyu çıkarmak için aylık elektrik masrafı 450 bin lira. Belediye ise herkes günü gününe ödeme yapsa bile aylık geliri 300 bin lira. Bucak belediyesi sudan zarar etse bile suya zam yapmadı. Vatandaşımızın ucuz olan suyu kıymetli olarak görmesini istiyoruz. Vatandaşımız sudan mutlaka tasarruf edip israfı önlemelerini istiyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA