Genel
Giriş Tarihi : 01-02-2019 14:58   Güncelleme : 01-02-2019 14:58

Kestel Muhtarı Durmaz’dan Ziraat Odası Başkanı Özdemir’e tepki

Bucak ilçesinin Kestel Köyü Muhtarı Hasan Durmaz, Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzafer Özdemir’e yaptığı açıklamalardan dolayı tepki göstererek ayrımcılık yaptığını dile getirdi.

Kestel Muhtarı Durmaz’dan  Ziraat Odası Başkanı Özdemir’e tepki

Kestel Köyü Muhtarı Hasan Durmaz, Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaafer Özdemir’in yerel bir gazetede çıkan haberde Kestel Ovasında yapay göl oluşturulmalı açıklamasına köyler arasında ayrımcılık yaptığını belirterek kınadı. Kestel Muhtarı Hasan Durmaz “Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir  bir gazeteye yaptığı açıklamada şöyle demiş “Yıllar Önce İnsan Eliyle Kurutulan Kestel Gölünün Bulunduğu Alanda Yağışların Arttığı Her Yıl Aynı Olayları Yaşıyoruz Kestel Ovasında Yaşanan Taşkınlar Doğanın İnsanoğluyla İmtihanıdır. Kestel Ovası Alanında Acilen Yapay Göl Yapılmasını Tavsiye Ederim. Yeniçiftlik Mevkii, Kestel, Susuz, Karapınar, Avdancık, Gündoğdu, Uğurlu, Üzümlübel, Ürkütlü, Karaaliler Köylerinde, Bucak Ovası ve Kızılkaya Kasabamızda Yaz Aylarında Taban Suyu Seviyesinin Bu Şekilde Yükselerek Sulu Tarımda Artışların Yaşanacaktır” diyor. Ziraat Odası Başkanı Özdemir’in yaptığı bu açıklama talihsiz bir açıklamadır. Köyler arası ayrımcılık yapmaktadır. Bu kesinlikle bir oda başkanın ağzına yakışmaz. Bir yeri yapmaya çalışırken bir yeri yıkıyor. İdarecilik bu değildir” dedi.

Özdemir bölgeyi tanımıyor, konuya vakıf değil

Kestel Köyü Muhtarı Hasan Durmaz, Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir’in bölgeyi tanımadığını ve konuya da vakıf olmadığını belirterek şöyle dedi. “Sayın Ziraat Odası Başkanı Muzaafer Özdemir bölgeyi tanımıyor. Bakın Kestel Ovası 1965’lerde kurutma çalışmaları yapılırken sadece Kestel için yapılmamıştır. Kestel’den Kestel Ovasında bulunan düdenlere 1 tane dere akmaktadır. 1965 yıllarda Devlet Su İşleri (DSİ) tarım arazilerini bataklık sulardan kurtarmak için yaptığı çalışmada, sayın Özdemir’in taban sularının artacağı iddia ettiği köylerden DSİ kanallar açarak o köylerin taşkın sularını da DSİ kanallarına aktararak Kestel Ovasında bulunan düdenlere yön verilmiştir. Sayın Özdemir konuya vakıf değildir. Çünkü konuya vakıf olsa Kestel Ovasının kotu’nun düşük olduğunu çok iyi bilir. Yukarı da da bahsettiğim gibi Kestel Köyünden Kestel Ovasında bulunan düdenlere 1 dereden taşkın suları akıyorsa, diğer köylerden 7-8 tane taşkın su kanalları geliyor. Başka köylerden gelen bu 7-8 derenin taşkın suları nedeniyle yağışlı yıllarda hep acısını Kestel Köyü halkı çekiyor” dedi.  

Kestel Ovasının arazilerinin tapusu Osmanlı zamanından var

Kestel Köyü Muhtarı Hasan Durmaz, Kestel ovasının tarihçesi göl değil ova olduğunu belirtti. Durmaz “Kestel Ovası, Osmanlı Padişahı Abdülhamit döneminde tarım arazileri olarak kullanılıyordu. Hatta Osmanlı arşivlerine göre Abdülhamit padişah olmadan önce Kestel, Keçilli, Heybeli, Yüreğil ve Karaaliler ovalarında pirinç ekimi yapmış, zaman zaman oluşan taşkın sularından kurtulmak için şimdiki düdenleri o zamanlardan bu tarafa Osmanlı tarafından açılmıştır. Osmanlı o yıllarda bu arazileri kullananlara tapusunu vermiş, daha sonra vatandaşlar arasında çıkan arazi kavgası ve cinayetlerin önlenmesi için Osmanlı açılan düdenlerin önünü kapatarak ovayı göle dönüştürerek göl alanı devletindir diyerek el koymuştur. Kestel Ovasında bulunan arazilerin yüzde doksanı tapuludur. Tapusuz olan yüzde onluk hazine arazileri ise hala vatandaş ile devlet arasında mahkemeleri sürmektedir. Çoğu mahkeme tutanaklarına da da benim yukarıda bahsettiğim Osmanlı arşivleri iddia olarak eklenmiştir” dedi.   

ZO Başkanı Özdemir yaraları saracağına ayrımcılık yapmaktadır

Kestel Köyü Muhtarı Hasan Durmaz, son yağışlar ile Kestel Ovasına DSİ kanallarından gelen sular Kestel ovasında ekili ve ekilmeyen tarım arazileri sular altında kalarak köylüler mağdur oldu. Biz Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir’in Kestel köyündeki çiftçilerine sahip çıkarak yaralarını sarması için ne yaparız diyeceğini beklerken, o köyler arasında ayrımcılık yapıp yeni bir olayın fitilini ateşlemektedir. Kestel köyü Muhtarı olarak ve Kestel köyü adına Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir’i kınıyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA