Genel
Giriş Tarihi : 04-02-2019 23:40   Güncelleme : 04-02-2019 23:40

Hastaneye Başvuru sayısı 900’ü buldu

Bucak’ta bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı her geçen saat artıyor.

Hastaneye Başvuru sayısı 900’ü buldu

Bucak ilçesinde 3 şubat tarihinde Bucak Devlet Hastanesi ve Özel hastaneye mide bulantısı, kusma ve ishal rahatsızlığı başvurusu pazartesi günü öğle saatlerinde 300 civarında iken akşam saatlerinde 600’ü gece saatlerinde ise 165 kişi özel hastane acil servisine, Bucak Devlet Hastanesine ise 744 kişi rahatsızlıktan başvurdu. Şu ana kadar toplam 909 kişi mide bulantısı, kusma ve ishalden tedavi edildi. Hastane yetkilileri aynı rahatsızlıktan salı günü öğleye kadar başvuruların olabileceğini, hasta sayısının bin 250- bin500’e ulaşabileceği belirtildi.  Bucak Devlet Hastanesine yoğun hasta başvurusu olması üzerine tüm birimlerde nöbetçi personel sayısı arttırıldı.   

İLAÇ ZIKINTISI SÜRÜYOR

İlçede her akşam tek eczane nöbetçi olmasından dolayı, ilaç almak için eczaneye başvuran hasta yoğunluğunun artması sonucu kısa sürede mide bulantısı, kusma ve ishal ilaçları stoklarda tükendi. İlçe Sağlık Müdürlüğünün de yardımları sonucu ilçede bulunan bulantı, kusma ve ishal ilaçları nöbetçi eczaneye aktarılsa da ilaç sıkıntısının hala sürdüğü belirtildi.

Bucak'ta 300 kişi bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu

Burdur'un Bucak ilçesinde hafta sonu 300'e yakın kişi mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, "Tedbir amaçlı ilçenin sularını kestik, şok klorlama yapıyoruz" dedi.

 

Hafta sonu Bucak Devlet Hastanesi'ne çoğunluğu mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle 300'e yakın kişi başvurdu. Hastaneye gelenlerin tamamı ayakta yapılan tedaviden sonra taburcu edildi. İçme suyundan kaynaklı bir rahatsızlık ya da salgın olabileceği ihtimali üzerine, Bucak Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince, ilçenin çeşitli mahallelerindeki evlerden alınan içme suyu numuneleri incelenmek üzere Burdur Sağlık Müdürlüğü'ne gönderildi. İlçedeki tüm içme suyu depoları ve şebekelerdeki suların tahliye edilerek şok klorlama çalışması yapılması kararlaştırıldı. Tedbir amaçlı içme suyu şebekeleri ve su depoları boşaltılacağı için kısa süreliğine içme sularında kesinti yaşanacağı kaydedildi.

 

'48 SAAT SONRA BELLİ OLACAK'

 

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

"Şu anda rahatsızlanmaların sudan kaynaklandığına ilişkin bilgi yok. Tedbir amaçlı ilçenin sularını kestik, şok klorlama yapıyoruz. Çeşitli mahallelerden numuneler alındı. 48 saat sonra belli olacak. Yaklaşık 45 bin insanın yaşadığı bir şehirde 300 kişinin hastaneye müracaatını hemen suya bağlamamız mümkün değil. Hastaneye bulantı, kusma ve ishalden gelen hastalarımızdan yatan yok, ayakta serum uygulamasından sonra taburcu ediliyor. Biz süratle sular için tedbir aldık. Bunun nedenini bilmediğimiz için laboratuvar sonuçlarına göre konuşacağız. Su kesintisi ve klorlama tedbir amaçlı. Ayrıca son günlerde aşırı yağışlardan dolayı yüzeydeki suların taban suları ile birleşmesinden dolayı bir etki midir, değil midir, laboratuvar sonuçlarına göre açıklama yapabiliriz. Bizim yaptığımız çalışma vatandaşlarımızın hastaneye gelen şikayetlerinden dolayı, ihtimal de sulardan olabileceği için tedbir amaçlı depolarımızı ve sulama şebekelerimizi boşaltıp, şok klorlama yapabilmek için su kesintisi uyguluyoruz."

 

Yalçın Sezgin, rahatsızlığın içme suyundan kaynaklanma ihtimaline karşı da tedbir amacıyla okullarda su kesintisi uygulandığını kaydetti.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA