Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 09-02-2019 16:27   Güncelleme : 09-02-2019 17:13

Bucak’ta salgından hastanelere başvuru sayısı 3 bin 366 kişiyi geçti

Bucak ilçesinde 3 şubat tarihinden bu tarafa hastanelere su zehirlenmesinden dolayı başvuru sayısı 3 bin 366 kişiyi geçti.

Bucak’ta salgından hastanelere  başvuru sayısı 3 bin 366 kişiyi geçti

Bucak ilçesinin içme suyu ihtiyacını gören 26 sondaj kuyusundan 22’sinden içme suyu verilirken 3 şubat tarihinde hastanelere mide bulantısı, kusma ve ishalden çok sayıda kişinin başvurması üzerine ilk tedbir olarak içme sularının kesilerek depo ve şebeke suyunun boşaltılarak şok klorlamalar yapılmıştı. Yapılan tahlil sonuçlarında 22 sondaj kuyusunun 2’sinde bakteriye rastlanıldı.

Bucak ve Burdur Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin ilçenin çeşitli mahallelerde evlerden aldığı su numunelerinin tahlili sonuçlarında "Nörovirus" isimli bir virüsün neden olduğu etkilenen kişilerden alınan örneklerin laboratuvar tetkiki sonucu tespit edildi.

Bucak’ta salgın hastalıkta 3 bin 366 kişiye ulaşması ve salgının istenilen seviyeye düşmemesi üzerine Bucak Kaymakamlığı ve Bucak ve Burdur Sağlık Müdürlükleri devreye geçerek, köy içme suları ve köy halk çeşmelerinden numuneler alınarak tahlile gönderildi.

Şehir içi şebeke sularının kirli olduğunu öğrenen vatandaşlar daha temiz bir su içebilmek için çevrede bulunan halk çeşmelerine, köy çeşmelerine giderek içme sularını karşılamaya çalıştılar.

 

HALK ÇEŞMELERİDE VÜRÜSLÜ ÇIKTI

Bucak ve Burdur Sağlık Müdürlükleri ilçe halkının içme suyunu karşılamak için akın ettikleri 31 tane kaynak ve hak çeşmelerinde yapılan incelemelerde, şehrin içinde bulunan ve onlarca yıldır soğuk içme suyu olarak kullanılan meşhur Kocakavak çeşmesi, Kumar yaylasında bulunan çeşmelerde ve Bucak Kestel Köy yolu üzerinde Akçapınar mevkiinde bulunan Üzümlübel Çeşmesinde su kirliliğine rastlanıldı.

Bucak Kaymakamlığı su kirliliği yaşanan kaynak ve çeşmeleri salgın hastalığı tetiklediği düşüncesi ile sularını iş makineleri ile borularını keserek derelere verdi.

Üzümlübel Köyü Muhtarı Hüseyin Yılmaz “ Kestel yolu üzerinde Akçapınar mevkiinde bulunan halk çeşmesi yıllardan bu tarafa yoldan geçenlere ve özellikle Bucak’tan gelerek içme suyu olarak kullanmak için damacalar ile su taşınır, temiz bir su idi. Bucak ve Burdur Sağlık Müdürlüklerinden gelen ekipler bu çeşmemizden de su numunesi alındı.  Alınan numune sonucu çeşmenin sağlığa aykırı olduğu ortaya çıktı. Bucak Kaymakamlığı tarafından gelen personel halk çeşmesinin suyunu kesti. Kısa sürede yapılan çalışmalar sonucu alınan tedbirlerden memnun kaldık. Çeşmenin suyunun ileriki günlerde yapılacak tahliller sonucu temiz hale gelmesi halinde tekrar suyu verilecek” dedi.

tesadüfen yoldan geçerken bir vatandaşın damacana ile su doldurmak için durduğu ve suyun kesildiğini görünce şaşkınlık yaşaması ve konuşmaları.  

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA