Genel
Giriş Tarihi : 11-02-2019 13:42   Güncelleme : 11-02-2019 13:42

Vali Şıldak: 112'yi gereksiz meşgul etmeyin

Burdur Valisi Hasan Şıldak, 2018 yılında Burdur'daki 112 Acil Çağrı Merkezi'ne yapılan 320 bin çağrıdan 186 bininin gereksiz olduğunu belirterek, vatandaşları merkezi gereksiz çağrılarla meşgul etmeme çağrısında bulundu.

Vali Şıldak: 112'yi gereksiz meşgul etmeyin

Burdur'da 112 Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda etkinlik düzenlendi. Emniyet, jandarma, AFAD, itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin stant açtığı etkinliğe Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdür vekili Nezir Balcı, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Durmuş Çakır ile diğer ilgililer katıldı.

Vali Hasan Şıldak, 2013 yılından itibaren emniyet, itfaiye, jandarma, orman ve sağlık çağrılarının tek numarada birleştiğini hatırlattı. Vali Şıldak, ″2018 yılı içerisinde merkezimize 320 bin çağrı iletilmiş. İlk sırada sağlıkla ilgili, ikinci sırada emniyet müdürlüğünün görev alanına giren çağrılar, üçüncü sırada ise jandarma asayiş olayları oluşturuyor. Ancak ülkemiz genelinde olduğu gibi bu konuda bir sorunumuz var. Sorunumuz da vatandaşlarımızın uygulamayı zamanla yeterince sindirememesinden, benimseyememesinden ve doğru kullanım yolunu bir türlü tam olarak uygulayamamasından kaynaklanıyor. 320 bin çağrının ne yazık ki 186 bini gereksiz çağrı dediğimiz, personelin görev alanına girmeyen, personelimizi meşgul eden, oyalayan, boşuna zaman harcamalarına sebep olan çağrılar. Bunun oranı yüzde 58″ dedi.

Gereksiz çağrı oranının 4 yıl önce yüzde 75 olduğunu belirten Vali Şıldak, sözlerini şöyle sürdürdü:

″4 yıl önce gereksiz çağrı oranı yüzde 75'ken bu yıl bu oran yüzde 58'e düştü. Demek ki bilinçlenme ve doğru kullanıma doğru bir yönelim var. 112 çok iyi hizmet veren, başarılı uygulamaları olan, hepimizin her an başvurabileceği bir uygulama noktası. Vatandaşlarımızdan beklentimiz sağlık, emniyet, itfaiye, orman ve acil durumları gerektiren, kurtarma çalışmaları gerektiren hususların dışında bu hattımızı adres sorma, bir konuyu danışmak için meşgul etmesinler″ diye konuştu.

Vali Hasan Şıldak, kurulan stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

 


Kaynak: DHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA