Genel
Giriş Tarihi : 14-02-2019 09:45   Güncelleme : 14-02-2019 13:32

“Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum”

Vali Hasan Şıldak başkanlığında Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

“Umuda Kapı Açıyorum,  Hayata Tutunuyorum”

İki oturum şeklinde gerçekleşen toplantılarda İlimizde Bağımlılıkla Mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar görüşülerek değerlendirmelerde bulunuldu. Kurumlar arasında koordinasyonu gerektiren konularda görüş alışverişi yapıldı.

Her iki toplantı da Vali Hasan Şıldak’ın talimatları doğrultusunda hazırlanan ve büyük önem verdiği Burdur Valiliği “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” isimli uyuşturucu ile mücadelede etkin ve kapsamlı çalışmaların yürütüleceği proje hakkında sunum yapıldı. Bu önemli proje ile İlimizde yaşayan uyuşturucu bağımlısı kişilerin kendi iradesi ve istekleri doğrultusunda, bağımlılıklardan kurtarılarak topluma kazandırılmaları amaçlanıyor.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıların birinci bölümüne Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, ilgili kurum müdürleri, Yeşilay Temsilcisi katıldı. Toplantının ikinci bölümü merkeze bağlı mahalle muhtarları ve okul yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantı başında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun Ankara İlinde katıldığı koordinasyon toplantısında yaptığı konuşma canlı olarak takip edildi.

 Bakanın konuşmasının ardından, toplantı Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulunun sekretaryası hizmetlerini yürüten Halk Sağlığı Başkanlığı ve Afyonkarahisar Yeşilay Şubesi Temsilcisinin sunumları ile devam etti. Toplantıda Valiliğimizin uyuşturucu ile mücadele kapsamında hazırladığı “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” projesi ile ilgili sunum yapılarak, ayrıntılı bilgi verildi. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının ardından toplantı sona erdi.

Toplantının ikinci bölümünde Vali Hasan Şıldak, mahallelerinde Devletin gözü kulağı olan, uyuşturucu ile mücadelede büyük katkı vermelerini beklediği mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Bağımlılıkla mücadele konusunda büyük destek beklediği muhtarlarla karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Toplantının açılışında konuşan Vali Hasan Şıldak bağımlılıkla mücadele konusunda yürütülen çalışmalar ve Valiliğimiz tarafından hazırlanan “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” projesi hakkında bilgiler paylaştı. 

Vali Hasan Şıldak konuşmasında;

BAĞIMLILIKLA MÜCADLEDE ÖNEMLİ OLAN, KARARLILIĞI GÖSTERİP, GEREKEN İRADEYİ ORTAYA KOYUP, TAKİP SÜREKLİLİĞİNİ GÖSTERMEK.

İlimizde Uyuşturucu ile mücadele konusunda en başta kaymakamlarımız ve kolluk kuvvetlerimiz olmak üzere son derece gayretli çalışmalar yürütüyoruz. Öyle bir süreç ki bu, aslında çok zor bir mücadele alanı. Bizler uyuşturucu ile mücadele konusunun taşra ve ilçelerde, her yerde takipçisi olmak durumundayız. Ama burada önemli olan, kararlılığı gösterip, gereken iradeyi ortaya koyup, takip sürekliliğini göstererek bir başarı elde edilebileceğini düşünüyoruz. Bu konuda en büyük desteği Sayın Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımızdan alıyoruz.

İlimizde uyuşturucu ile ilgili yoğun bir kullanım olmadığını ben rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bu elimizdeki verilerle çok net ortada. Hatta İlimizde uyuşturucu satışı ile ilgili de bir trafiğe tabi değiliz. Kullanıcılar bunu il dışından kendi bireysel çabalarıyla temin ediyorlar. Bu konuda bizler Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulunda alınan kararları yakından takip ediyoruz. Amacımız kararlarımızın kağıt üstünde kalmayarak, fiiliyata dönüştürülmesi, uygulanması, başarılı sonuçlar elde edilmesidir.

BEN PROJEMİZİN BASINDA YER ALMASINDAN SONRA DESTEKLERİNİ AÇIKLAYAN BÜTÜN KURUM TEMSİLCİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Mevcut sistem içerisinde bir takım zorluklar yaşanıyor bu durumu da kabullenmemiz lazım. Bu ön kabulden yola çıkarak bir proje geliştirildi. Bu projeyi ilk aşamada biz kamu kurumları ölçeğiyle sınırlı tuttuk. Burada 8 kamu kurum ve kuruluşumuz buna katkı verecek. Ama bunun devamında başta üniversitemiz, meslek odalarımız ve diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere bu çevrelerde de projenin yaygınlaştırılmasını öngörüyoruz.

Amacımız ilk uygulamayı çekirdek bir oluşumla sağlayıp, ilk uygulama sonuçlarını almak, buna göre değerlendirme ve analizlerimizi yapıp, daha geniş bir süreç başlatmayı hedefliyoruz. İlçelerimizde de ifade ettiğim gibi en başta büyük ilçelerimizden başlamak üzere bu projeyi kademeli olarak hayata geçirmeyi öngörüyoruz.

Ben projemizin yaklaşık bir ay kadar önce basında yer almasından sonra desteklerini açıklayan bütün kurum kuruluşlara da teşekkür ediyorum. Başta yine üniversitemiz, meslek odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve siyaset kurumundan yapılan bu yöndeki destek açıklamaları da bizleri güçlendiriyor. Burada basınımıza da özellikle ricamız, bu konunun hassasiyetinin farkında olmaları ve buradaki belirttiğimiz hususların altını çizerek toplumumuza bunu yaymaları ama aynı zamanda kişisel bazdaki hassasiyet gizlilik, mahremiyet kurallarına da azami şekilde hassasiyet göstermeleridir.

“UYUMA” MOBİL UYGULAMASININ KULLANIMI VE TOPLUMDA YAYGINLAŞTIRILMASININ DA ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

Buradan basınımız aracılığı ile ailelere, gençlere, mahalle muhtarlarımıza ve okul yöneticilerimize de çağrıda bulunmak istiyoruz. Bu görevlilerimiz toplumun sürekli içinde bulunan, onlarla irtibat halinde olan ve bütün detayları bilen kişiler olarak bizim bu projemize destek sunma noktasında eminim ki katkılarını esirgemeyecekler. Burada aldığımız temel esas şudur, kişinin özellikle bize başvurması ya da bizim tespitimiz üzerine teşvik edilerek, bu teşvik sonrası başvuracak kişilerin iradesi ve isteğini ortaya koyması gerekiyor. Zaten yasal olarak da bunun böyle olması gerekiyor. Kendisi gelip, ben bağımlılıktan kurtulmak istiyorum diye beyanını açık şekilde ortaya koymak durumunda.

Bunun dışında Sayın İçişleri Bakanımız da bahsetti. “UYUMA” mobil uygulamasının kullanımı ve toplumda yaygınlaştırılmasının da önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bizim Valilik olarak uygulamaya başladığımız projemizin Yeşilay’ın uyguladığı sistemin bir benzeri olmasından ayrıca bir memnuniyet duyduk. Bu projenin iyi uygulama örneği teşkil edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, burada ilk defa böyle bir uygulamayı gerçekleştirmiş olacağız.

BİZE DESTEK VERECEK BÜTÜN HERKESLE BİR ARAYA GELİP PROJEMİZİN DETAYLARINI PLANLAYACAĞIZ

Projemizde İçişleri Bakanlığımızın Açık Kapı uygulamasının isminden esinlendik. Açık kapı uygulaması da vatandaşımızla doğrudan temas halinde ve çok iyi bir yönlendirme mekanizması olarak çalışmaya devam ediyor. Projenin adını da buradan esinlenerek ‘Umuda Kapı Açıyorum’ sloganıyla süsledik. Bunun ötesinde bugün mahalle muhtarlarımız ve ilgili diğer okul yöneticilerimiz, bize destek verecek kitleyle bir araya gelip projemizin detaylarını planlayacağız. Bu ay içerisinde projeyi uygulamaya geçirmiş olacağız.

METRUK BİNALARIN TESPİTİ VE YIKIM İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR 

Diğer bir husus Ülke genelinde Uyuşturucu ile Mücadele kapsamında büyük önem taşıyan İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun çok yakından takip ettiği metruk binaların yıkılması sürecidir. Şu ana kadar İlimiz genelinde yapılan tespitleri biz yeterli bulmadık ve Kaymakamlıklarımız vasıtasıyla bu metruk bina olarak tanımlanan alanların yeniden tespitini istedik. Cuma günü bu tespit çalışması sonlandırılmış olacak. Şu ana kadar Belediye sınırlarımız içerisinde 101, İl Özel İdaresi sorumluluk alanında ise 100 metruk binanın tespiti yapılmış durumda. Bu sayıların biz yeterli olmadığını, çok fazla gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. Bu sayılara baktığımızda, 101 binanın 36’sı yıkılmış, İl Özel İdare alanında 100 binanın 40 tanesi yıkılmış durumda. Metruk bina konusunun sıkı bir şekilde takibini gerçekleştirip, üzerine gideceğiz ve bu yıkımları gerçekleştireceğiz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA