KOAH ve astım hastalarına bilgilendirme

Burdur Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen etkinlikte göğüs hastalıkları uzmanı Sabri Serhan Olcay, KOAH ve astım hastalarına uymaları gereken kurallar hakkında bilgi verdi. Burdur Devlet Hastanesi bünyesinde iki yıl önce Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi'ni faaliyete geçirdiklerini anlatan Olcay, "Rehabilitasyon programında 80 hastamız var. İlimizdeki KOAH ve astım hastalarını bu ünitede daha iyi tedavi ediyoruz. Egzersizi hayatın içine daha çok sokmayı hedefliyoruz. Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de KOAH ve astım gibi hastalıklar sık görülmekte. Bunun en büyük nedeni sigara kullanımı ve hava kirliliği. Hastalarımız ilaçlarını düzenli kullandığı ve düzenli egzersiz programına uyduğu sürece yaşam kalitelerinin artacağına inanıyorum" dedi..

KOAH ve astım hastalarına bilgilendirme
KOAH ve astım hastalarına bilgilendirme
Bu içerik 440 kez okundu.

BURDUR'da 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası dolayısıyla KOAH ve astım hastaları için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

Burdur Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen istanbul escort etkinlikte göğüs hastalıkları uzmanı Sabri Serhan Olcay, KOAH ve astım hastalarına uymaları gereken kurallar hakkında bilgi verdi. Burdur Devlet Hastanesi bünyesinde iki yıl önce Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi'ni faaliyete geçirdiklerini anlatan Olcay, ″Rehabilitasyon programında 80 hastamız var. İlimizdeki KOAH ve astım hastalarını bu ünitede daha iyi tedavi ediyoruz. Egzersizi hayatın içine daha çok sokmayı hedefliyoruz. Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de KOAH ve astım gibi hastalıklar sık görülmekte. Bunun en büyük nedeni sigara kullanımı ve hava kirliliği. Hastalarımız ilaçlarını düzenli kullandığı ve düzenli egzersiz programına uyduğu sürece yaşam kalitelerinin artacağına inanıyorum″ dedi.

Pulmoner rehabilitasyon hakkında da bilgi veren Olcay, ″Kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen tedaviye ek bir yöntemdir. Kronik solununum yolu hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür. Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri pulmoner iyileştirme programlarında yer almaktadır″ diye konuştu.

 

 


Kaynak: DHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı