Vali Hasan Şıldak başkanlığında “Seçim Güvenliği Toplantısı” yapıldı

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçiminin İlimizde huzur ortamı içerisinde gerçekleşmesini teminen alınan bütün tedbirlerin tekrar gözden geçirilerek değerlendirildiği, oy verme günü uygulanacak tedbirlerin görüşüldüğü "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapıldı.

Vali Hasan Şıldak başkanlığında “Seçim Güvenliği Toplantısı” yapıldı
Vali Hasan Şıldak başkanlığında “Seçim Güvenliği Toplantısı” yapıldı Akca Gazete
Bu içerik 336 kez okundu.

Düzenlenen toplantıya başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Hukuk İşleri Müdürü Mehmet Polat, kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, kurum müdürleri ve ilgili personel katıldı.

Toplantı başında basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Hasan Şıldak; “İl Seçim Güvenliği Toplantımızın üçüncüsünü yapıyoruz. Malumunuz 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerine 17 gün kaldı. İlimizde kent merkezi, ilçelerimiz ve bütün köylerimizi esas alarak yaptığımız seçim güvenliği planlamalarını şu ana kadar gelinen süreçteki mevcut durumu değerlendirmek üzere bugün seçim güvenliği toplantımızın üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Güvenlik birimlerimiz, kaymakamlarımız ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızın katılımı ile yapacağımız bu toplantının hayırlı ve faydalı sonuçlar vermesini temenni ediyorum.

Seçimle ilgili süreci tüm ülkemizde olduğu gibi İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonu altında Valiliğimiz olarak ve bütün ilgili birimlerimizle birlikte yakından takip ediyoruz. Amacımız seçimin huzurlu bir ortamda ve güvenlik içinde cereyan etmesi ve seçim öncesi döneminde aynı şartlar altında devam etmesidir. Bütün siyasi partilerin propaganda faaliyetlerini YSK Kararları ve Seçim Mevzuatında belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde yerine getirebilmeleri ve rahat bir ortamda bunu sağlayabilmeleri adına gerekli bütün tedbirleri aldık.

Özellikle geçtiğimiz dönem yaptığımız çalışmalardan bahsetmek gerekirse bunların belki de en önemlilerinden birisi, güvenlik birimlerimiz ve kaymakamlıklarımız tarafından bilhassa muhtarlık seçimlerinde daha önceden kaynaklanan çeşitli sebeplerle gerginlik yaşanabileceğini değerlendirdiğimiz muhtarlık bölgelerindeki köy ve mahallelerde ilave tedbirler aldık ve seçim sürecini daha da yakından takip etmekteyiz. Bu kapsamda hem il merkezinde hem de bütün ilçelerimizde riskli gördüğümüz alanlardaki Muhtarlıklarla ilgili toplantılar düzenledi. İl merkezinde vali yardımcımız, ilçelerimizde ise kaymakamlarımız başkanlığında yapılan toplantılarda köy ve mahallelerdeki son durum değerlendirildi ve gerginlik olma ihtimalinde bulunan muhtarlık alanlarındaki muhtarlık seçimine katılacak olan bütün kişiler ve taraflar bu noktada bilgilendirildi ve uyarıldı. Bu uyarıların etkili olduğunu düşünüyoruz.

Bunun yanı sıra hem siyasi partilerin il başkanlarıyla benim başkanlığımda hem de ilçelerimizde kaymakamlarımız başkanlığında toplantılar gerçekleştirildi. Bütün bu toplantılardaki amaç, seçimlerin huzurlu ve güvenli ortam içinde cereyan etmesi ve seçime gidilen süreçte de aynı huzur ve sükûn ortamının muhafazasını sağlamaktır. Biz şu ana kadar ilimizde seçime ilişkin hiçbir olay kaydetmedik, böyle bir olay vuku bulmadı. Bu kapsamda bütün seçime katılan siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatlarına teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de aynı anlayışın ve yaklaşımın devam etmesini beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

Özellikle çevre kirliliği oluşturan, gürültü ve görüntü kirliliğine sebep olan çalışmalardan da bütün siyasi partilerin uzak durduğunu, bu konuda hassasiyet gösterdiklerini de memnuniyetle müşahede etmekteyiz. İfade etmekte fayda görüyoruz ki, bu süreçte, geriye kalan dönemde ve seçim günü alacağımız tedbirlerle, huzuru bozucu ve seçimi tehlikeye düşürücü tehlike ve harekete müsaade etmeyeceğiz. Bu manada bütün tarafların seçime katılan bütün aktörlerin Seçim Mevzuatı ve Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu kararlara duyarlı ve saygılı olarak aynı yaklaşımı göstermeye devam etmelerinin ilimizin kamu düzeni ve güvenliği açısından son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum, bir kez daha ilimizde bu manada yapılan çalışmaların hassasiyetle takip edildiğini ve sonuç alındığını memnuniyetle belirtmekte fayda görüyorum” şeklinde konuştu.

 

burdur burdur valiliği seçim güvenliği burdur haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı