Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-03-2019 09:11   Güncelleme : 15-03-2019 09:11

“BURASI BURDUR BURADA İŞ VAR” HEDEF 4000 İLAVE İSTİHDAM SAĞLANMASI

Vali Hasan Şıldak'ın katılımıyla gerçekleşen programda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan "İstihdam Seferberliği-2019" kapsamında uygulamaya başlanan kampanya ve teşvik programlarının tanıtımı yapıldı.

“BURASI BURDUR BURADA İŞ VAR”  HEDEF 4000 İLAVE İSTİHDAM SAĞLANMASI

“Burası Burdur Burada İş Var” slagonu ile başlatılan istihdam seferberliği tanıtım toplantısına başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere SGK İl Müdürü Bayram Balban,  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Hasan Güven, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Burdur Esnaf ve Sanatkalar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu ve basın mensupları yer aldı.

 

Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda Vali Hasan Şıldak’ın yaptığı açılış konuşması sonrası kurum müdürleri devletin verdiği teşvikler ile ilgili bilgi verdi. Toplantının devamında söz alan oda başkanları uygulanacak olana istihdam seferberliği projesi için destek vererek istihdam hedefine ulaşacaklarını dile getirdiler.

 

Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin iş birliğinde yürütülecek 2019 Yılı İstihdam Seferberliği başlatılmıştır. Şubat ayı sonlarında kamuoyuna duyurulan ve yeni istihdam teşviklerinin de yer aldığı seferberlik girişiminin İlimizde de en üst düzeyde gerçekleşmesi amacıyla bugün burada birlikte bulunduğumuz değerli oda yönetim kurulu başkanlarımız ve kurum müdürlerimizle birlikte İlimiz adına Valiliğimiz öncülüğünde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan seferberlik çağrısına Burdur’dan en iyi desteği ortaya koymak adına toplanmış bulunuyoruz.

 

“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan istihdam seferberliğinin başta İlimiz olmak üzere Ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini, ekonomimize yeni bir ivme kazandırmasını temenni ediyoruz. Bilindiği gibi ekonominin en vazgeçilmez unsuru üretimdir. Üretimin güçlenmesi her şeyden önce başta sanayi kuruluşlarımız ve işletmelerimiz olmak üzere bütün üreticilerin daha çok çalışmasına bağlıdır. Ülkemiz son yıllarda içinden geçtiği bütün zor süreçleri başarıyla aşmış, kendisine yöneltilen her türlü tehdidi bertaraf etmiştir. Karşımıza çıkarılan uluslararası düzeydeki bütün engeller, terör tehdidi ve ekonomik abluka girişimleri Devletimizin, her şeyden önce Milletinden aldığı güçle kararlı bir şekilde çökertilmiştir.

 

2017 yılında olduğu gibi bu yıl uygulamaya konulan istihdam seferberliğinin de ifade ettiğim, bu perspektiften değerlendirilmesi gerekmektedir ve inanıyoruz ki 2017 yılında olduğu gibi 2019 yılında da İlimiz bu seferberliğe en iyi düzeyde katkı sağlayacaktır. Bütün bu seferberlik çağrılarına verilen olumlu karşılıklar aslında sanayicimizin, işletmecilerimizin, üreticilerimizin birlik ve beraberlik ruhu içinde Devletinin yanında duruşlarının en iyi tezahürüdür.

 

İstihdam seferberliği diğer taraftan sanayici ve işletmecilerimize çok olumlu yeni fırsatlar sunmaktadır. Biraz sonra ayrıntılı bir şekilde İl Müdürü arkadaşlarım tarafından açıklanacak olan teşvik paketi incelendiğinde aslında bütün firmaların yararına olacak pek çok düzenlemeyi içerdiği görülecektir.

 

Pek çok kez ifade ettiğimiz gibi 2019 yılı Burdur İlinde sanayicilerimiz, kobilerimiz, esnafımız, çiftçimiz ve bütün üreticilerimiz açısından daha iyi, daha verimli ve daha başarılı bir yıl olacaktır. Bu pozitif düşünceyle çok çalışarak, ülkesinin birlik ve beraberliğine katkı sağlama ve Devletine sadakatle bağlı kalma yaklaşımıyla 2019 yılında insanlarımızın üretim ve çalışmaya odaklanacaklarına inanıyorum. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen bu seferberliğin ayrı bir önemi olduğunu ve adeta bu olumlu süreci çok daha güçlendireceğini belirtmek istiyorum.

 

Burada bulunan çok değerli oda yönetim kurulu başkanlarımızla yaptığımız istişare ve değerlendirmeler sonucunda bugün bu açıklamayla İlimizde bu yönde oluşan kararlılığı ve gayreti sizlerle paylaşmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Odalarımız seferberlik çağrısı yapılır yapılmaz kendi üyelerine yönelik gerekli çalışmaları başlatmışlar, duyuruları yapmışlar ve bu konudaki niyet beyanlarını ortaya koymuşlardır. Bu manada gösterdikleri duyarlılık ve yaklaşımdan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

 

Valiliğimiz, istihdam seferberliğinin İlimizde en üst düzeyde gerçekleşmesi adına bütün süreci yakından takip edecek ve gereken bütün desteği ortaya koyacaktır. İş dünyamızın temsilcileri olan burada bulunan oda yönetim kurulu başkanlarımızla birlikte İlimizde 2019 yılı istihdam seferberliği kapsamında toplam 4000 ilave istihdam sağlanması konusundaki hedefimizi ve kararlılığımızı ifade ediyoruz. “Burası Burdur Burada İş Var” sloganı çerçevesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bağlı 3 İl Müdürlüğümüz de etkin kampanya çalışması yürüterek bu hedefe ulaşılması konusunda üstün bir gayret gösterecektir. Gerek kampanyanın duyurulması, gerekse ilgililere bilgilendirme yapılması konusunda Müdürlüklerimiz faal olarak çalışacaklar ve kampanya sürecinin takibini gerçekleştireceklerdir. Kampanyaya gösterdikleri duyarlılık ve üst seviyedeki destekleri dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımızı, Ticaret Borsası Başkanımızı ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımızı bir kez daha tebrik ediyor, bu anlamlı seferberliğin İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

 

Vali Hasan Şıldak’ın konuşmasının ardından SGK İl Müdürü Bayram Balban ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim İstihdam Seferberliği kapsamında uygulamaya konulan destek ve teşviklerle ile ilgilbilgilendirme sunumu yaptılar.

 

 

2019 İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

1-    İSTİHDAM TEŞVİKLERİ

 

a)    Üç Aylık Ücret Desteği Uygulaması (YENİ)

İşverenlerin 2018’de en az işçi çalıştırdıkları aydaki çalışan sayısına ilave olarak bu yıl Şubat, Mart ve Nisan aylarında sağlayacakları ilave istihdam için 3 ay süreyle ücret desteği sağlanmaktadır. Söz konusu teşvikten yararlanan işverenlerden bu kişileri 3 ayın sonunda 6 ay istihdam etmesi hedeflenmektedir.

b)    İlave İstihdam Teşviki

2018’de Cumhurbaşkanımız liderliğinde Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında hayata geçirilen İlave İstihdam Teşviki ile imalat ve bilişim sektörü ve kadın, genç ve engellilere yönelik destek tutarında ve süresinde farklılaştırma yapılmıştır.

Teşvik kapsamında özel sektör işverenlerine önceki takvim yılındaki ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edecekleri her bir sigortalı için prim ve vergi desteği sağlanmaktadır.

c)     Asgari Ücret Desteği

Asgari Ücret Desteği 2016-2017’de 12 ay; 2018’de ise 9 ay olarak uygulanmıştı. 2019’da yapılan yasal düzenleme ile destek süresi 12 aya çıkarılmış ve destek tutarı işyeri büyüklüğüne göre farklılaştırılmıştır. Bu kapsamda; 500 ve üzeri sayıda çalışanı olan işyerleri için çalışan başına aylık

101 TL, 500’den az çalışanı olanlar için çalışan başına aylık 150 TL destek sağlanmaktadır.

d)    Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki

31.12.2020 yılına kadar 6 aydır işsiz olan kişileri, kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam eden özel sektör işverenlerine prime esas kazanç üzerinden hesaplanan sosyal güvenlik primi işveren payı desteği olarak aylık kişi başı 524,47 ila 3.933,54 TL arasında İşsizlik Sigortası Fonundan destek sağlanmaktadır.

e)     5 Puanlık İndirim Teşviki

Özel sektör işverenleri, 5510/4-1-a kapsamında çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin sigortalının prime esas kazancı üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutar kadar indirimden yararlanabilir.

f)      İlave 6 Puanlık İndirim Teşviki

51 il ile Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde faaliyet gösteren özel sektör işverenleri, çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin sigortalının prime esas kazancı üzerinden hesaplanacak sigorta primlerinde öncelikle 5 puanlık indirim, ardından prime esas kazanç alt sınırına kadar olan kazançlar üzerinden 6 puanlık indirimden yararlanılabilir.

 

2- İSTİHDAMIN KORUNMASINA YÖNELİK DESTEKLER

a)    Kısa Çalışma Ödeneği

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik şartı aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde 3 ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

 

3- NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜN YETİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK DESTEKLER

a)    İşbaşı Eğitim Programı

b)    İşe İlk Adım Projesi

c)     Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Başarılı Öğrencileri Ödüllendirdi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA