AÜ'de 'Sıfır Atık' dönemi

Seminere AKÇAM Müdürü Doç.

AÜ'de 'Sıfır Atık' dönemi
AÜ'de 'Sıfır Atık' dönemi
Bu içerik 299 kez okundu.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) tarafından düzenlenen Sıfır Atık Projesi'nin ilk aşaması olan bilgilendirme toplantıları, geniş katılımla gerçekleştirildi.

 

Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü'nün destekleriyle Turizm Fakültesi Nuri Özaltın Konferans Salonu'ndaki bilgilendirme toplantısına, Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sezer Kaya, Çevre Mühendisi Didem Yılmaz ve Cemil Tunçyürek konuşmacı olarak katıldı. Seminere AKÇAM Müdürü Doç. Dr. Şule Orman, Sıfır Atık Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Betül Ünal, Sıfır Atık Yönetim Sistemi'nin alt komisyonlarında görev alacak akademik ve idari personel ve Sıfır Atık Topluluğu Üyeleri katıldı.

İsrafın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle başlatılan proje kapsamında, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi amaçlanırken mevcut atıkların da geri kazanılması planlanıyor.

AKÇAM Müdürü Doç. Dr. Şule Orman, atık yönetiminde en öncelikli konunun atık önleme safhası ve atığın kaynağında ayrıştırılması olduğuna değinerek, ″Bu nedenle gereksiz tüketimi azaltma, tutumlu olma ve israfı önleme alışkanlıklarının kazanılması ve kazandırılması gerekmektedir. Sürdürülebilir kalkınma için döngüsel ekonomi modellerinin önerildiği günümüzde bir üretimden ortaya çıkan atığın başka bir üretime hammadde olması için çalışmaların yapılması son derece önemlidir″ diye konuştu.

 

 


Kaynak: DHA

AÜ'de 'Sıfır Atık' dönemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı