Genel
Giriş Tarihi : 09-04-2019 14:17   Güncelleme : 10-04-2019 08:53

Bucak Bilim Festivali TÜBİTAK 4007 açıldı

Kent Meydanında yapılan açılışa Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin, Burdur Valisinin eşi Fatma Nur Şıldak, Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, Bucak Belediye Başkanlığına seçilen Emrullah Ünal, Bucak Kaymakamının eşi Sıla Sezgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, öğretmenler, öğrenciler ve sivil toplum örgütü dernek ve oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Bucak Bilim Festivali TÜBİTAK 4007 açıldı

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra,Bucak Bilim Festivali TÜBİTAK 4007 açılış konuşmasını Bucak Emin Gülmez Ortaokulu Müdürü Ayhan Ören yaptığı konuşmada okulumuz öğretmenlerinin Bucak ile buluşturduğu Bilim Festivali TÜBİTAK 4007 asıl amacı bilim ve teknoloji çağı yaşayan dünyada ülkemizi daha ileri motivasyonu sağlamak ve gençleri çeşitli bilim dallarına yönlendirmek olduğunu söyledi.

Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin ise yaptığı konuşmada Bucak Emin Gülmez Ortaokulu öğretmenlerinin hazırladığı ve ülke genelinde 50 proje arasından birisi olan Bucak Bilim Festivali TÜBİTAK 4007 projesinin yapılması için her türlü şartların oluşturulduğunu dile getirerek şöyle dedi. “Gelişmenin ve ilerlemenin, bu dünyada sağlıklı huzurlu bir yaşam sürmenin yolunun bilimden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Hayatımızda bilimin dokunmadığı hiçbir şey yok. Bilimde güçlü iseniz dünyada güçlüsünüz, bilimde söz sahibi iseniz dünyada söz sahibisiniz, dolayısı ile çocuklarımızı bilimsel düşünce ile yetiştirmek. Onları bilim ile yetiştirmek açısından tüm projelere ihtiyacımız var” dedi.

 

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanı, Şiir, Hat, Klasik Türk Musikisi,Karikatür, Musiki Felsefesi, Nörofilozofi, Edebiyat,Güzel Sanatlar ve Teoloji alanlarında uzman yazar Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın ise yaptığı konuşmada Böyle bir bilim festivalinin Bucak’ta yapılması çok büyük bir onur, çok büyük bir nimet olduğunu söyleyen Aydın “ Bucak Bilim Festivali bir anlamda Bucaklı öğrencileri için TÜBİTAK’a bir adım, hatta Nobel’e Bucak’tan Burdur’dan bir adım olacaktır. Bilim insanların ortak mirasıdır. Ben TÜBİTAK ödülünü almış olabilirim, ben bir beyin cerrahıyım. Bu güne kadar 100 bin amaliyat yapmış olabilirim. Bana hayranlıkla bakmayın, ben ne kadar amaliyat yaparsam yapayım, hastaya bakayım, ben insanlığa ışık tutamadım. Nobel ödülünü alanlar insanlığa ışık tutanlardır. İçinde yaşadığımız bu topraklar tarih boyunca insanlara ışık tutmuş bilim insanları yetiştirmiştir” dedi. Aydın Nobel ödülünü alan bilim adamlarından örnekler vererek bu ödülleri alanlar insanlığa ışık tutup, buluşlar yaptığını dile getirerek onlardan örnek verdi. Aydın İnsanların tek doğum tarihi ve iki ölüm tarihi olduğunu belirterek insanlar bir kez doğar iki kez ölür, ilk ölüm Kuran’da da yazdığı gibi “her canlı mutlaka ölümü tadacak” denildiği gibi biyolojik ölümün gerçekleşeceğini, ikinci ölümün ise bir insanın ölüm tarihi kendisinden en son bahsedildiği tarih olduğunu belirtti.

Yapılan konuşmaların arkasından Kent Meydanına kurulan dev festival çadırında 23 atölyenin bulunduğu Bucak Bilim Festivali TÜBİTAK 4007 açılışı gerçekleştirildi. Bucak Bilim Festivaline Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Bucak’ta bulunan tüm yüksekokul ve meslek yüksek okulları, Şanlıurfa Milli Eğitim müdürlüğü, Antalya Milli Eğitim müdürlüğü, Burdur Milli Eğitim müdürlüğü, İzmir Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okul ve okullardan öğrenciler ve öğretmenler katıldığı atölyeler ziyaret edilerek, Atölyelerde yapılan robot, uzay bilimi, füze ve her türlü bilimsel çalışmaların sergilendiği atölyelerden çalışmalar hakkında bilgiler edinildi.

Atölye ziyaretlerinden sonra Kent Meydanında Oktanyum Model Roket Tasarımı ve yapım Atölyesi tarafından füze fırlatıldı.

Bucak Bilim Festivali sonrası Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın yaptığı değerlendirmede “Bucak’ta bu büyük bir nimet. Genç arkadaşlarımıza bir ışık yakma açısından bir adım olursa Bucak’tan bir kişinin dahi ileriki yıllarda Nobel alma yönünden bir adım olacaktır. Buradan bir bilim insanın bile çıkmış olması kainatı aydınlatmak açısından yetecektir. Matematik ile ilgili projeler çok önemli. Çünkü matematik tüm bilimlerin temelidir. İnsanlara farkı düşünceler ortaya çıkarmakta ve Felsefe bilimin meşalesidir” dedi. Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Yalçın sezgin ise “Öğrencilerimiz ile gurur duyduğumuz bir gündeyiz. Çocuklarımızı bilisel düşünce ile buluşturuyoruz ve geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek üzere böyle bir proje ile yolculuğa çıktık” dedi. Kaymakam Sezgin, bilim adamı olmanın yolculuğunun bu tür atölyelerden başladığını dile getirerek, çocuklarımız böyle bir başlangıç ile adım atarak alacakları iyi eğitim ile Türkiye’nin bilimsele bakış açısı geniş bir gençlik yetişmesinde faydalı olacağını belirtti.

Bucak Belediye Başkanlığına seçilen Emrullah Ünal ise Bucak’ta ilk kez yapılan ve 50 proje arasında ilk kez yapılan Bilim Festivalinin onur ve gurur verici bir şey olduğunu, belediye olarak bu tür projelere her türlü destekleri vereceklerini dile getirdi.

Dört gün sürecek olan Bucak Bilim Festivalinde öğrenci ve vatandaşların dört gün süre ile festival atölyelerini gezebilecekleri, öğrencilerin gruplar ve okullar olarak atölyelerde bilgiler alabilecekler. Ayrıca Kültür Merkezinde Bilim Konferansları düzenlenecek. Bilim Festivalinin birinci günü, Endüstri 4,0 adı altında Prof. Dr. Afşin Güngör, ikinci gün, Doğa Fotoğrafçılığı ve Burdur sulak Alanları adı altında Tamer Yılmaz,  üçüncü gün Kim Astronot Olmak İste? Adı altında Halit Mirahmetoğlu,  Aynı akşam konferansın ardından Bucak Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Spor Salonu bahçesinde teleskoplarla gökyüzü gözlem etkinliği, planetaryum gösterimi, keman dinletisi yapılacak. Festivalin son günü ise, Madenlerimiz ve Enerji Kaynaklarımız adı altında Prof. Dr. Yüksel Abalı konferans verecek.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA