Genel
Giriş Tarihi : 10-04-2019 22:00   Güncelleme : 11-04-2019 08:33

Bucak’ta “Doğa Fotoğrafçılığı ve Burdur Sulak Alanları” söyleşisi

Bucak Bilim Festivali TÜBİTAK 4007 proje kapsamında düzenlenen konferanslarda Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz’ın verdiği söyleşiye Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksek Abalı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Bucak’ta “Doğa Fotoğrafçılığı ve Burdur Sulak Alanları” söyleşisi

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz “Doğa Fotoğrafçılığı ve Burdur Sulak Alanları” söyleşisinde suyun ve sulak alanların tarihten bu güne kadar başta insanların ve tüm canlılara hayati önem kazandırdığını söyledi. Tamer Yılmaz “Sulak alanlar tarih boyunca tüm medeniyetler için vazgeçilmez ekosistemlerin başında gelmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sulak alanlar gerek biyolojik çeşitlilik açısından, gerekse yerelde sağladığı  ekonomik katkıları nedeniyle önemli bir yere sahiptir” dedi. Yılmaz, Türkiye’deki sulak alanların Karasal Sulak alanlar, Denizel, kıyısal sulak alanlar ve Yapay Sulak alanlar olmak üzere üç gurupta olduğunu söyledi.

DİKKUYRUK ÖRDEKLERİ BAŞKA ALANLARI TERCİH ETMEYE BAŞLADI

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, Burdur ve bölgesinde yaşanan kuraklıklar, Burdur Gölünün suyunun çekilmesi, kirlilik ve tuz yükünün artmasından dolayı Dikkuyruk ördekleri başka alanları tercih ettiğini söyledi. Yılmaz “Geçtiğimiz yılın on beş, yirmi yıl öncesine kadar Dünyadaki Dikkuyruk ördeği popülasyonunun sadece yüzde yetmişi Burdur Gölünde kışlıyordu. Günümüzde birçok etkenden dolayı dikkuyruk ördekleri başka alanları tercih etmeye başladılar. Başta göl suyunun çekilmesi göl suyundaki tuz yükünün kirlilik yükünün artması bunların hepsi canlıları da etkiliyor, Dikkuyruk ördekleride kışlamak için başka alanları tercih ediyor” dedi. Yılmaz, Türkiye’de 14 Ramsar alanı, 53 Ulusal öneme haiz sulak alan, 9 mahalli öneme haiz sulak alan ve 76 tane tescilli sulak alanların olduğunu söyledi. Tamer Yılmaz Burdur’da da Koruma altında olan Burdur Gölü, Salda Gölü, Akgöl, Karatş Gölü, Gölhisar Gülü, Yazır Gölü ve Yarışlı Gölü olmak üzere 7 tane sulak alanın bulunduğunu belirtti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz söyleşinin son bölümünde ise doğa fotoğrafçılığı hakkında bilgiler aktarıp, doğada fotoğraf çekmenin püf noktalarını anlattı. Tamer Yılmaz Türkiye’de 487 kuş türü yaşadığını bunlardan 281 tanesinin ise Burdur’da yaşadığının tespit edildiğini söyledi.    

 

   

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA