Genel
Giriş Tarihi : 13-04-2019 01:11   Güncelleme : 13-04-2019 04:13

Bucak’ta Madenlerimiz ve Enerji Kaynaklarımız konferansı

Bucak Bilim Festivali 4007 TÜBİTAK proje kapsamında düzenlenen konferansların son gününde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Abalı “Madenlerimiz ve Enerji Kaynaklarımız” hakkında konferans verdi.

Bucak’ta Madenlerimiz ve Enerji Kaynaklarımız konferansı

Kültür Merkezinde yapılan konferansa Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Abalı, madenler ülkemizin en zengin kaynaklarımızdır, bu gün her şeyi madenlerden üretildiğini söyledi Prof. Dr. Yüksel Abalı “ Türkiye maden üretimi bakımından dünyada 28’nci sıradayız, maden çeşitliliği açısından ise durumumuz daha iyi 10’ncu sırada yer alıyoruz. Türkiye’de madencilik yeterli durumda değil, madenciliğin her dalı üniversiteler ile işbirliği yapılıp daha modern şartlarda yapılması ve arttırılmasını temenni ediyoruz. Madencilik gayri milli hasılanın Amerika’da yüzde 4,5, Almanya’da yüzde 4, Kanada da yüzde 7.6, Avusturalya’da 8.7, Çin’de yüzde 15, Hindistan’da yüzde 15, Türkiye’de hammadde olarak yüzde 1.5 entegre ürünlerle birlikte ise ancak yüzde 3.5 düzeyindedir. Türkiye’de bor, zeolit, pomza, selestit gibi madenler en büyük rezerve sahip madenlerdir” dedi. Abalı Türkiye’deki madenler hakkında bilgiler aktararak Türkiye’nin yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık ham maden ihraç ettiğini, ithalatın ise yaklaşık 99 milyar dolar olduğunu söyleyen Abalı “Ülke genelinde yaklaşık 30 milyar dolarlık üretim yapılıyor, yaklaşık 100 milyar dolarda dışardan enerji alıyoruz.. Yani ülkemiz enerjide yüzde yetmiş dışarıya bağlıyız. Ülkemizin kalkınması dışarıya bağlılığı azaltmaktan geçiyor. Kendi kaynaklarımızdan, yenilline bilinir enerji kaynaklarımızdan karşılarsak o zaman ülkemizin ekonomisinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Abalı ülkemizde yıllık çıkarılan toplam madenlerin toplamının 22 milyon ton olduğunu bunlarında en önemlisinin bor madeni olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yüksel Abalı “Ülkemizde yıllık 1 milyar 200 bin ton bor madenini üretiyoruz. Üretilen borun büyük bir bölümü de ham olarak satılmaktadır. Ham borun tonu’da yurt dışına 300 dolardan satılmaktadır. Bor madenini ülkemiz kendi üretir hale gelmesi lazım, Yoksa ne kadar bor olursa olsun, yerin altında hazineniz olsun, bu hazine ne zaman değerlidir, yerin altından çıkarıldığı zaman. Bor madenleri dünya rezervinin yüzde 73’ü ülkemizdedir” dedi. Yüksel Abalı bor madeninin diğer yakıtlara alternatif bir enerji ve yakıt kaynağı olduğunu dünyada 600’ün üzerinde bor ile çalışan arabanın patenti alındığını söyleyen Abalı  “Bor alternatif bir enerji kaynağıdır. En temiz yakıt ise bordan üretilen hidrojen yakıtıdır” dedi. Abalı, son yıllarda sosyal medya üzerinden bor yakıtı ile ilgili aslı olmayan açıklamalar yapıldığını, bunların hepsinin gerçeği yansıtmadığını bordan elde edilen yakıtın termik fırınlarda üretildiği için en az benzine göre on kat daha pahalıya geldiğini söyledi. Abalı borun alternatif bir enerji kaynağı olduğunu ileriki yıllarda yapılacak çalışmalar ile belki daha ucuza mal edilir duruma geldiği zaman iddialı duruma gelinebileceğini söyledi.       

şirinevler escort bayanları tercih edermisiniz!

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA