Genel
Giriş Tarihi : 01-05-2019 09:02   Güncelleme : 01-05-2019 09:02

Burdur Valiliği’nde Sıfır Atık Projesi Uygulaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 2017 yılında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde, atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına başlatılan, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde devam eden “Sıfır Atık Projesi” Ülke genelinde uygulanmaya devam ediyor.

Burdur Valiliği’nde Sıfır Atık Projesi Uygulaması

Öncelikli olarak kamu binalarında uygulanması hedeflenen Sıfır Atık Projesi kapsamda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binaları başta olmak üzere, TBMM ve bütün bakanlıklarda uygulanmaya başlanan proje çerçevesinde sıfır atık kültürünün kurumlarda yaygınlaştırılarak bütün İllerde uygulanması amaçlanıyor.

 

Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde İlimizde yürütülen çalışmalar kapsamında Vali Hasan Şıldak’ın talimatları ile Burdur Valiliği binasında Sıfır Atık Projesi uygulanmaya başlamıştır. Valilik binamızın her katına plastik, kağıt, cam, metal ve organik atıkların ayrı toplaması için biriktirme kumbaraları yerleştirilmiştir.

 

Ayrıca farkındalık oluşturmak amacıyla Valilik birimleri çalışma ofislerinde bulunan çöp kutuları kaldırılarak, personelin aktif olarak Sıfır Atık projesine katılımları sağlanmıştır.

 

Atık kumbaralarında ayrı olarak biriktirilen atıklardan geri dönüştürülebilir olan atıklar (kağıt-karton, cam, metal, plastik, kompozit) lisanslı yetkili firma tarafından düzenli olarak toplanmakta ve geri dönüşüm tesisine gönderilmektedir.

 

Proje ile ilgili görüşlerini belirten Vali Hasan Şıldak; Sıfır Atık projesinin İlimiz genelinde başta kamu kurumları olmak üzere yaygınlaşması için yürütülen çalışmaların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde devam ettiğini belirtti.

 

Atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere temiz bir Türkiye bırakılması hedefiyle başlatılan proje ile, atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşümünün sağlanması, hammadde ve enerji israfının önüne geçilmesinin amaçlandığını vurgulayarak, bu kapsamda İlimiz genelinde geri kazanılabilir atıkların yoğun olarak oluştuğu kamu kurumları, eğitim kurumları, hastaneler başta olmak üzere yaygınlaşması için çalışmalar yürütüleceğini ifade etti.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA