Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 02-05-2019 14:23   Güncelleme : 02-05-2019 14:23

Yeşilova İlçesi’nde Ekoturizm Eğitimi

Burdur Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından hazırlanan, “Burdur İli Yeşilova İlçesi Salda Gölü Ekoturizm Eğitimi” projesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılı Teknik Destek Programından destek almaya hak kazanmıştır.

Yeşilova İlçesi’nde Ekoturizm Eğitimi

İlimizde turizm potansiyeli olarak en önde gelen İlçelerin başında yer alan Yeşilova İlçemizde düzenlenen eğitim ile, ulusal ve uluslararası bilinirliği günden güne artan bölgede ekoturizm alt yapısını güçlendirilmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, bölge halkına ekoturizm konusunda uzman akademisyenler tarafından eğitim verilmesi amaçlanmıştır.

Yeşilova İlçe merkezinde 6 gün süren 40 saatlik eğitim kapsamında; turizm çeşitleri, sürdürülebilir turizm, Dünya’da ve Türkiye’de sürdürülebilir turizm potansiyeli ve örnekleri, ekoturizmin tanımı ve amaçları, ilkeleri, sosyo-kültürel, ekonomik, çevresel etkileri, çeşitleri, arz-talep potansiyeli, pazar profili, ekoturistler, ekoturist profili ve seyahat motivasyonu özellikleri, ekoturizm işletmeciliği, ekoturizm işletmelerinin kuruluş aşamaları, iş akış planı, iş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik çalışmalar, ekolojik otellerin ve pansiyonculuğun özellikleri, ev pansiyonculuğu potansiyeli, ekoturizm işletmelerinde stratejik yönetim, uygulama örnekleri, ekoturizm aktiviteleri, açık alan etkinlikleri ve etkinlik yönetimi, ekoturizm tur operatörlüğü ve acentecilik, yöresel ürünler geliştirme, satış ve pazarlaması, ekolojik tur güzergahları, açık alan etkinlikleri konu başlıklarında eğitim verilmiştir.

İlçe Merkezi, Kayadibi Mahallesi,  Doğanbaba ve Salda Köylerinden toplamda 280 kişinin katılım sağladığı eğitimin sonunda, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ve Yeşilova Kaymakamı Abdülhamit Karaca’nın katılımlarıyla düzenlenen programda, eğitim alan vatandaşlara katılım belgeleri dağıtıldı.

Vali Hasan Şıldak, Yeşilova İlçesinde düzenlenen Ekoturizm Eğitim ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “İlimiz tarihi zenginlikleri, kültürel mirası, eşsiz doğal güzellikleri ve sulak alanları ile önemli bir turizm şehri haline gelebilme kapasitesi olan bir İldir. İlimizde turizm sektör faaliyetlerinin yaygınlaştırılması yıl geneline yayılması, yeni turist kitlelerinin çekilebilmesi, turizm faaliyetlerinden daha fazla gelir elde edilmesi için alternatif turizm alanları stratejik öneme sahip anahtar konumdadır.

Yeşilova İlçemizde coğrafi yapısı ve sosyo-kültürel özellikleri göz önüne alındığında, birçok açıdan ekoturizmin geliştirilmesine olanak sağlayacak kriterleri taşımaktadır. Bu durum İlçeye turizm açısından birçok bölgeden daha fazla avantaj sağlamakta ve bölgeye olan turizm talebini arttırmaktadır.

Bunun yanı sıra ekoturizm doğal alanlara yapılan, yerel halkın refah düzeyini geliştirme ve çevreyi koruma amacı güden sorumluluk sahibi seyahat olarak tanımlamaktadır.

Bu konuda başta Salda Gölü olmak üzere, Salda Kayak Merkezi ile birlikte göl turizmi, kış sporları, yayla turizmi, spor turizmi, kuş gözlemciliği, dağcılık, kamp ve karavan turizmi gibi pek çok alternatif turizm türüne ev sahipliği yapan, günden güne ilginin arttığı bölgeyi, ekoturizm ile bütünleştirerek yapılan çalışmalarla bölgenin mevcut potansiyelini daha da yukarılara taşımayı, turizm sektörünün İlçemizde olumlu yönde gelişmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Bu doğrultuda bizzat talimat verdiğim, düzenlenmesini istediğim, Valiliğimiz Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından BAKA destekli ekoturizmle ilgili gerçekleştirilen teknik eğitim desteği ile, bölgedeki turizmin çeşitlendirilmesi ve hizmet kalitesinin yükseltilmesine, ekoturizm potansiyelinin arttırılması ve doğanın korunmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA