Genel
Giriş Tarihi : 10-05-2019 11:24

Patates atığından biyoplastik elde etti

sınıf öğrencisi İsmail Emir Çavdar (12), patates atıklarından geri dönüşümle biyoplastik elde etti. Dumlupınar BİLSEM 6.

Patates atığından biyoplastik elde etti

AFYONKARAHİSAR Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 6. sınıf öğrencisi İsmail Emir Çavdar (12), patates atıklarından geri dönüşümle biyoplastik elde etti.

 

Dumlupınar BİLSEM 6. sınıf öğrencisi İsmail Emit Çavdar, danışman öğretmeni Tayyibe Yücel Şen ile 6 aylık çalışma sonunda patates atıklarından doğa dostu biyoplastik elde etti. Doğal kaynaklara zarar veren petrol tabanlı plastiklere alternatif geliştirilen projede, patates kullanıldı. Projede, bir patates işletme tesisinde parmak patates üretimi sırasında bıçak arasında kalan köpük şeklindeki atık nişastadan yola çıkıldı. Plastik poşet yasaklarının başlamasıyla birlikte petrol tabanlı plastiğe alternatif olan projede, atık nişasta kitosan ve gliserin polimerlerinin eklenmesiyle antibakteriyel ve biyobozunur bir özellik taşıdığı kaydedildi. Proje kapsamında elde edilen biyoplastik, toprakta 56 günde, suda 35 günde yok oluyor.

PATATES İŞLETMESİNİ GEZDİĞİMİZ ESNADA BU PROJE ORTAYA ÇIKTI

Proje hakkında bilgi veren proje danışmanı Tayyibe Yücel Şen, Afyonkarahisar'ın patates üretiminden ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Afyonkarahisar'da pek çok patates işletmesi olduğunu kaydeden Şen, ″Bu işletmelerin birinde öğrencimiz atık nişastayı fark ediyor. Daha önce meyvelerden biyoplastik çalışması yapmıştık. İsmail, patates nişastasından biyoplastik yapamaz mıyız?' diye sordu. Öğrencinin bu merakını gidermek için literatür taramasına başladık. Tarama sonrası dünyada birçok ülkenin nişasta tabanlı biyoplastik yaptığını öğrendik. Biz de petrol tabanlı ürünlere alternatif olarak yaklaşık 6 ay süren çalışma sonunda biyoplastik elde ettik″ dedi.

TÜRKİYEDE 300 BİN PATATES ATIĞI VAR

Projeyi hazırlayan İsmail Emir Çavdar ise ″Türkiye'de yıllık nişasta atığı yaklaşık 300 bin ton. Öğretmenimizle daha önce meyvelerden biyoplastik çalışması yapmıştık. O an aklıma biyoplastik gelmişti. Belki bu nişastayı biyoplastikle değerlendirebiliriz diye düşündüm ve öğretmenime bu nişastayı kullanarak biyoplastik yapılıp yapılamayacağını sordum. O da yapabileceğimizi söyledim ve proje çalışmamız başladı. Literatür taramalarından bunun yapılabileceğini gördüm. Biyoplastik yapımında jeli oluşturmak bir saat sürüyor. Ama bu jelin kuruması da bir hafta sürüyor. Fazla bir enerji harcanmıyor. Doğa dostu bir ürün elde ettik″ dedi.

 

 


Kaynak: DHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA