Sağlık
Giriş Tarihi : 28-05-2019 11:09

MS kadınları tehdit ediyor

Dr.

MS kadınları tehdit ediyor

MEMORİAL Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, kadınlarda erkeklere oranla 2- 3 daha yaygın olan MS'in (Multipl skleroz) dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye'de ise 35 bin kişiyi etkilediğini söyledi.

 

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman 29 Mayıs Dünya MS Günü nedeniyle hastalık hakkında bilgi verdi. MS'in kadınlarda erkeklere oranla 2- 3 daha yaygın görüldüğünü belirten Dr. Yazman, hastalığın 20- 50 yaş arasında görüldüğünü, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye'de ise 35 bin kişiyi etkilediğine işaret etti. MS'in nedeni tam olarak bilinmediğine değinen Dr. Yazman, ″Bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşumu ile ortaya çıkıyor. Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma bulunsa da şiddetli vakalarda görme kaybı ve felç gibi daha ağır sonuçlara neden olabiliyor″ dedi.

GENÇLER DAHA ÇOK RİSK ALTINDA

MS'in genellikle genç ve orta yaşta ortaya çıktığına değinen Dr. Yazman, ″10 yaş altı ve 50 yaş üstü nadir olarak görülmektedir. Beyin ve omuriliğin herhangi bir yerinde plakların ortaya çıkmasıyla tutulan bölgeye ait şikayet ve belirtiler oluşur. Tutulan bölge hastadan hastaya değişir dolayısıyla her hastanın şikayetleri de farklıdır. MS'te plakların oluşma nedeni vücudu savunmakla görevli hücrelerin sinir hücrelerinin etrafında bulunan miyelin kılıfına saldırması ve hasar oluşmasıdır. Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin MS'e yakalanma riskini artırdığı göstermiştir″ diye konuştu.

'HER HASTADA FARKLI ŞİKAYETLER GÖRÜLEBİLİR'

Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, MS hastalığında; yorgunluk, bacak ve kollarda kuvvet kaybı, uyuşma, karıncalanma, his kaybı ya da ağırlık hissi, tek bacak, tek kol, sağ ya da sol kol ve bacak, her iki bacakta ağrı, uyuşma ya da kuvvetsizlik görülebileceğine değindi. MS hastalarında ayrıca konuşma bozukluğu, görme bulanıklığı, çift görme şikayetleri de görüldüğüne değinen Dr. Yazman, ″Hastalarda yürürken dengesizlik, baş dönmesi, ellerde titreme, konuşma bozukluğu, idrar kaçırma ya da yapamama, başın öne doğu eğilmesi ile kollar ve bacaklara yayılan elektriklenme hissi yüzde eğilme, asimetri oluşabilir″ dedi.

MS 4 FARKLI TİPTE GÖRÜLÜYOR

Hastaların yüzde 85'inde relapsing-remitting MS(RRMS) tipinin görüldüğünü, ilk atağın tamamen iyileştiğini yada çok hafif şikayetler kalabildiğine değinen Dr. Yazman, ″5 yıl içinde ikinci bir atak beklenir. Zamanla tekrarlayan ataklar ile bazı şikayetler de görülebilir. Bu gruptaki hastaların zamanla yarısının ikinci faza geçtiği görülmektedir. Sekonder progresif MS'te hastalık birinci tip ile başlar, 2-3 ataktan sonra sürekli bir kötüleşme devam eder. Üçüncü tip olan relapsing progresif MS'de (RPMS) ise atak görülür ancak temelde sürekli bir kötüye gidiş söz konusudur. Dördüncü primer progresif MS'de (PPMS)başlangıçta atak olmadan sürekli bir kötüye gidiş söz konusudur. Hastaların yaklaşık yüzde 15'i bu gruptadır″ diye konuştu.

YORGUN HİSSEDİYORSANIZ DİKKAT!

Bulanık görmeye neden olan optik nöritin MS'in en sık belirtilerinden biri olduğuna işaret eden Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, ″Yüzde 14-23 oranında hastada görülür. Genellikle tek taraflı görme kaybı, göz hareketlerinde ağrı oluşmaktadır. Serebellar sisteme yani beyincik fonksiyonlarında bozulma sıktır. Yürürken dengesizlik, el hareketlerinde beceriksizlik-hedefi bulmada zorlanma başlangıç şikayetleridir. Yorgunluk hastalığın en sık görülen 3 belirtisinden biridir″ dedi.

MS TEDAVİSİ 3 AŞAMADA YAPILIR

Dr. Yazman, hastalığın teşhisinde beyin ve omurilikte oluşan plakların ilaçlı çekilen MR'larda gözlenebildiğine değindi. MS tedavisinin 3 aşamada yapıldığına değinen Dr. Yazman, ″Atak tedavisinde serum içinde 1 gr metilprednizolon 5-7 gün verilerek yapılır. Bu tedavi ile hastanın atakları daha çabuk geçer. Koruyucu tedavide interferonlar, glatiramer asetat, İVİG, azatiopirin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Üçüncü semptomatik tedavide hastada gelişen spastisite, yorgunluk, ağrı, mesane bozukluğu, tremor, cinsel problemler gibi şikayetlere yönelik olarak verilen ilaçları kapsar″ dedi.

'D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT'

Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, ″MS hastaları bedeni yoran işlerden kaçınmalı. Düzenli ve sağlıklı beslenmeli. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanılmamalı, mümkün oldukça çok hareket edilmelidir. MS şikayetlerini artırabilecek olan hamam, sauna gibi sıcak ortamlar yerine ılık su tercih edilmeli, üzüntülü ortamlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca D vitamini eksikliği kontrol edilmeli, gerekirse takviye alınmalıdır″ diye konuştu.

 

 

 


Kaynak: DHA

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Yukatel Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 4
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Beşiktaş 4 4
 • 14 Medipol Başakşehir 4 4
 • 15 Kayserispor 2 4
 • 16 Göztepe 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Mobil Uygulamamız Olmalı mı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA