Güncel
Giriş Tarihi : 06-08-2019 08:54

Kurban Bayramı Tedbirleri Genel Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Vali Hasan Şıldak başkanlığında, Kurban Bayramı kapsamında İlimiz genelinde uygulamaya konulacak asayiş ve trafik tedbirlerinin ele alındığı Genel Değerlendirme toplantısı yapıldı.

Kurban Bayramı Tedbirleri Genel Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

İl Emniyet Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Göç İdaresi Müdür V. Gülden Kamit, Emniyet ve Jandarma birim amirleri katıldı.

 

Kurban Bayramı tatili dolayısıyla alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantı sonrası Vali Hasan Şıldak, basın mensuplarına açıklamada bulundu. 

 

Vali Hasan Şıldak yaptığı açıklamada;

TRAFİK TEDBİRLERİ EN KAPSAMLI ŞEKİLDE UYGULANACAK

 

“Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı tatili dolayısıyla alınacak tedbirleri görüştük, masaya yatırdık. Tabi içinde bulunduğumuz dönem yaz mevsimi olması hasebiyle çok yoğun bir trafik akışı var. Toplantımızın ana gündemini trafik tedbirleri oluşturuyor. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun bu konudaki özel talimatları çerçevesinde trafiği adeta bir terörle mücadele zihniyetiyle, yaklaşımıyla ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak algılamak suretiyle vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi ve sıkı tedbirlerin uygulanması, ama bu tedbirlerinde bilinçlendirme kapsamında çok farklı kampanyalarla desteklenmesi suretiyle geniş kapsamlı uygulamalar yapılıyor ülkemiz genelinde. Biz de İlimiz olarak en kapsamlı şekilde ve en ciddi şekilde dört elle sarılarak tedbirlerimizi uyguluyoruz. Geçtiğimiz 9 günlük Ramazan Bayramı tatili süresince İlimizdeki trafik kazalarında önceki bayram tatillerine göre gerek yaralanmalı gerek ölümlü ve toplam kaza sayılarında düşüşler yaşamıştık. Ancak bayram tatili sonrasında yaz döneminde ilerleyen günlerde maalesef çok ciddi kazalarla karşılaştık. Vatandaşlarımızın kaybına sebep olan bu kazalar bizleri çok üzdü. Bilhassa bu tatil döneminde her ne kadar 9 günlük bir tatil olmasa da insanlarımızın bu 9 gün boyunca yoğun bir şekilde seyahat edecekleri ve ilimizin 4 ana güzergah üzerinde bulunması Antalya ve Fethiye’ye bağlanan yol güzergahlarının ilimiz sınırlarından geçmesi sebebiyle emniyet ve jandarmamızla teyakkuz halinde bulunacağız. Bütün ilgili birimlerimiz, en başta başında kaymakamlarımız ve kolluk yöneticilerimiz olmak üzere alınan tedbirleri bire bir takip edecekler, denetleyecekler. Emniyet ve jandarma olarak bu sıkı denetimi ifade ettiğim gibi kampanyalarla destekliyoruz.

 

MOTOSİKLETLİ SÜRÜCÜLERİN KASK TAKMASI ZORUNLU

 

Bu kampanyalarımızı en son eklenen halkasıyla motosiklet ve benzeri araçlarda kask kullanılmasının zorunluluğuna dikkat çeken, hayat kurtaran bir kampanyadır. Yine tedbirler kapsamında hız kontrolü, radar kontrolleri, emniyet kemeri ve cep telefonları ile ilgili trafikte dikkat edilmesi gereken hususlar, alkol denetimi ve motosiklet denetimleri ağırlıklı olarak gerçekleşecek.

 

Geçtiğimiz hafta sonu olan Cumartesi ve Pazar günlerinde İlimizde motosikletlerin karıştığı toplam 7 kaza gerçekleşti. Bu hakikaten bizim için büyük bir rakam. Bu 7 kazanın üçünde hayati tehlikesi olacak şekilde insanlarımız yaralandı. Bunlarda da en temel iki husus görüyoruz. Birincisi sürücü belgesi ve tescili olmayan motosikletlerin yaygın olduğudur. Yine maalesef kask kullanımının da istenilen seviyede gerçekleşmediğini görüyoruz. Bizzat kaymakamlarımız, yine kolluk birimlerimiz bunu yaygınlaştırmaya, insanlarımıza anlatmaya çalışıyorlar. Gerçekten Devlet olarak ilgili bütün birimlerimiz insanlarımızın trafik kurallarına uyması, kaza yapmamaları konusunda canla başla mücadele veriyor. Bu kampanyalar da bunu gösteriyor. Ama biz vatandaşlarımızdan artık bu konularda daha fazla duyarlılık istiyoruz. İnsanlarımız hayatını kaybediyor, yaralanıyor, maddi kayıplar, can kayıpları gündeme geliyor. Bütün bunları önlemenin yolu bilinçlenmektir. Trafik kurallarına uyma zorunluluğunu benimsemektir. Gençlerimize motosiklet kullanımı konusunda, kurallara uyma konusunda bire bir ailelerin anne ve babaların çok iyi bir şekilde konunun üzerinde durarak tedbir almaları gerektiğini düşünüyoruz.

Hiçbir trafik personelimiz bayram süresince izin kullanmayacak ve bayram süresince emniyette 315 ve 66 diğer birimlerden görevlendirilmek üzere toplam 381 personelimiz görev alacak. Yine jandarmada ise 206 personelimiz bayram tatili süresinde görevinin başında olacak.

 

ÇİFT SIRA PARKA MÜSAADE YOK

 

Trafik yoğunluğu ile ilgili kesinlikle çift sıra parka müsaade etmeyeceğiz. Çift sıra park uygulamasının artık İl merkezinde bazı güzergahları, bazı caddeleri tamamen tıkaması söz konusu oldu. Aslında hiç arzu etmediğimiz ceza uygulamaları maalesef bu durumlarda zorunlu hale geliyor. Vatandaşlarımıza yapılan uyarılar dikkate alınsın. Cezaya maruz kalmasınlar.

 

“ÖNCELİK YAYANIN, ÖNCELİK HAYATIN”

 

Bakanlığımızın uyguladığı kampanyalardan yaygınlaşmaya başlayan ve belli bir duyarlılık oluştuğunu da görmekten memnuniyet duyduğumuz ve yaya geçitleri ile ilgili “Öncelik Yayanın, Öncelik Hayatın” kampanyasının uygulanmaya devam ettiği bilgisidir. Yapılan bir düzenlemeyle yine Bakanlığımız tarafından artık bütün kolluk personeli, sadece trafik memurları değil, hem emniyet, hem de jandarmada biliyorsunuz emniyet kemeri, şerit değiştirme ve cep telefonu ile konuşma konusunda olduğu gibi yaya geçitlerine uyulmama konusunda da hem sürücülere, hem yayalara ceza uygulama yetkisine sahip kılındılar. İlimizde bunun uygulamalarını başlattık. Bir taraftan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını kampanyalar çerçevesinde devam ettiriyoruz ki bu bayram süresince bu kampanyalar devam edecek. Ama artık müeyyide uygulama, ceza uygulama noktasında da yavaş yavaş bunu gerçekleştiriyoruz.

 

“UMUDA KAPI AÇIYORUM, HAYATA TUTUNUYORUM”

 

Bu toplantı gündeminde hem bayram tedbirlerini, hem de İlimiz genelindeki genel güvenlik ve asayiş sorunlarını masaya yatırdık. Özellikle uyuşturucu ile mücadele konusundaki kararlılığımız ve bu konudaki ciddi adımlarımız devam ediyor. Bilhassa Valiliğimiz tarafından uygulanan “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” kampanyasının da ilçelerimizdeki uygulamalarını başlattık. Bucak, Gölhisar ve Yeşilova İlçelerimiz proje kapsamına alındı. Yine bunun devamında Üniversitemizi de proje kapsamına alarak hızla çalışmayı devam ettireceğiz.

 

800 METRUK BİNA YIKIMI GERÇEKLEŞTİ

 

Metruk binalar konusu başka bir gündem konusuydu. Bu konuda da bir hususu paylaşmak istiyorum. İlimizdeki metruk bina tespit sayıları çok yetersizdi. Üç yüzlerde olan sayıyı iki binlere çıkardık. İl Özel İdaremizin teknik personeli tek tek köylerimizi incelemek suretiyle, yıkılmaya yüz tutmuş ve boş vaziyetteki, tehlike arz eden binalarımızı tespit ettiler. İki binin üzerinde metruk olan binanın sekiz yüzünün vatandaşlarımız tarafından yıkılmasını sağladık. Bu konuda duyarlılık gösteren bütün çalışma arkadaşlarımıza, bilhassa muhtarlarımıza ve bu yıkımı gerçekleştiren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

 

BURDUR TURİZM’DE GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 60 ARTIŞ GÖSTERDİ

 

İlimizde turizm hareketliliği devam ediyor. Bayram süresince bunun daha da artacağını ifade ediyorum. Salda Gölünü hariç tutarsak, genel olarak ören yerleri ve müzede bir önceki döneme göre yüzde 60 oranında bir yükseliş görüyoruz. Bu İlimiz adına çok sevindirici bir gelişme. Tanıtım faaliyetleri burada çok önem taşıyor. Ama bunun yanı sıra hizmetlerin ve bu alandaki alt yapının geliştirilmesi bu artışta önemli bir role sahiptir diye düşünüyoruz. Salda gölünde 600 bin rakamını aştık. İfade ettiğimiz gibi milyonun üzerinde bir sayıyla Salda Gölünde sezonu kapatacağız. Salda Gölünde yapılan bütün düzenlemelerin de çevreye son derece duyarlı, çevre kirliliğini önlemeye yönelik, aynı zamanda bu bölgede turizmin gerektirdiği hizmetleri de, günü birlik hizmetleri de vermeye yönelik olduğunu ifade etmek istiyorum. Gölün çevresinde ve yakın çevresinde hiçbir izinsiz yapılaşmaya izin vermiyoruz. Bütün projelendirdiğimiz alanlardaki çalışmaları doğaya ve çevreye saygılı malzemelerden ve çevre kirliliği oluşturmayacak bir anlayışla uygulamaya geçiriyoruz.

Şimdiden tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, özellikle trafik kurallarına uymaları konusunda duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi.

<
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
plajda yaz defilesi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA