Politika
Giriş Tarihi : 09-08-2019 16:06   Güncelleme : 09-08-2019 16:29

İYİ Parti İlçe Başkanı Safa Sönmez “Bucak Eğitimde her yıl kötüye gidiyor”

Bucak İYİ Parti ilçe Başkanı Safa Sönmez yaptığı yazılı basın açıklamasında Bucak’ta inşaata başlayan ve bir türlü bitirilemeyen okulları, yada inşaatına başlanılamayan okulların tamamlanmadığını, Bucak’taki liselere öğrenci yerleştirmelerinin diğer ilçelere bakıldığı zaman adil yapılmadığını dile getirdi. Milletvekili Yasin Uğur’un ya yanlış bilgilendirildiğini, yada yanlış yolda bilgiler aktardığını belirtti.

İYİ Parti İlçe Başkanı Safa Sönmez “Bucak Eğitimde her yıl kötüye gidiyor”

İYİ Parti ilçe Başkanı Safa Sönmez yaptığı yazılı sasın açıklamasında şöyle dedi. “Bilindiği üzere şahsımın yapmış olduğu yazılı basın bildirisine Burdur Milletvekili Yasin Uğur aynı şekilde cevap vermiştir. Yapmış olduğumuz her açıklamada amacımız yapıcı bir üslupla Bucak’ımızın başta eğitim, sağlık ve alt yapı olmak üzere gelişimine katkıda bulunmaktır. Her ne kadar kabul etmeseler de gerçek budur. Biz milletimizin bizlere tevdi ettiği muhalefet görevini elimizden geldiğince layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Takdir aziz milletimizindir.

İstanbul seçimleri ile yıkıcı siyaset devri bitmiş yapıcı ve yol gösterici siyaset dönemi başlamıştır. Hiç bir zaman şahıs ve kurumları hedef alan hakaret ve rencide edici cümleler ile siyaset yapmamışızdır. Bu bizim temel ilkemiz olup Türk siyasi kültüründe de son dönemler haricinde olan bir davranıştır. Başta Genel Başkanımız ve partili üyelerimiz olmak üzere hatta seçmenlerimize malum siyasi parti yetkilileri ve üyeleri tarafından yapılmadık hakaret atılmayan iftiralar kalmamıştır. Sayın Vekil diyor ki: İYİ Parti seçmenine saygısından dolayı cevap vermemiş bana şimdiye kadar. Yenimi aklınıza geldi İYİ Parti’ye oy vermiş 11.046 vatandaşımız ve Partimize oy vermek isteyipte iftiralarınızla inandırdığınız vatandaşımıza saygınız! Milletvekili arkadaşın yaptığı mesnetsiz açıklamalara sadece gülüyoruz. Sizde biliyorsunuz ki Artık Millet size inanmıyor, Bizler Milletimize şu sözü verdik; İlkeli, dürüst ve seviyeli siyaset yapacağız. Bundan da ödün vermeyeceğiz. Milletimiz adına sabretmeye ve doğruları söylemeye bizler devam edeceğiz. Şahsım ve dava arkadaşlarım adına yine yol gösterici bir izahatla şunları söylemek istiyorum.

Birincisi şudur; Seçim meydanlarında İlçemizdeki Üniversiteli öğrenci sayısının 10 bine çıkarılacağı Sayın Vekil arkadaş tarafından bizzat vaad edilmiştir. Ancak bu yıl toplamda bin 348 öğrencinin kayıt olduğu yine bizzat Vekil Yasin Uğur tarafından ifade edilmiştir. Bu rakam dikkate alındığında tüm fakülteler 4 yıllık bile kabul edilse toplam öğrenci sayısı 5 binler civarında olacaktır. Hedefte ki rakamın tutturulma şansı mevcut hali ile yoktur. Altını çizerek söylüyorum ki çözüm önerimiz şudur; Geleceğin meslekleri olarak kabul edilen alanlarda YÖK ile işbirliği yapılarak güncel olan alanlarda bölümlerin açılması gerekmektedir. Buna yoğunlaşmalı ve bu alanda çalışmalar hızlanmalıdır.

İkincisi; Gerçek şudur ki Gölhisar Fen Lisesi Bucak Fen Lisesinden daha fazla öğrenci almaktadır. El insaf ki bu konu da susması ve şapkayı öne eğmesi gerekenler talihsiz bir cevap vererek İlçemiz Adem Tolunay Fen Lisesinin 12 derslikli olduğunu kendileri söylemektedirler.3 şube baz alındığında Ortaöğretimde eğitim süresi de 4 yıl olduğuna göre 12 Şubeli bir proje okulu olarak değerlendirilebileceği ortadadır. Her şube 30 öğrenci almış olsa 3 şube de 90 öğrencinin rahatlıkla eğitim alabileceği basit bir matematik ile tespit edilebilir. Eğer Vekil arkadaş Gölhisar’ın kontenjanın 90, Bucak’ın 60 olmasını kabulleniyorsa ve gururla söyleyebiliyorlarsa diyecek sözümüz kendilerine yoktur. Zira birkaç puanla, ilgili proje okulunun 60 kontenjanına giremeyen ve 90 olsa idi benim çocuğum da proje okulana girecekti diyen velilerimiz adına takdiri Bucak halkımıza bırakıyorum.

Üçüncü bir gerçekte Emin Gülmez Ortaokulu ve Oğuzhan İlkokulu ile Cumhuriyet Ortaokuludur.

Emin Gülmez Ortaokul inşasının hemen girişinde inşaat bitim tarihi 23.07.2018 dir. Tarih olmuş Ağustos 2019.Yeni eğitim öğretim yılının açılmasına 1,5 ay kalmıştır. İnşaat kaderine terk edilmiş ve yaprak kımıldamamaktadır. Konak Mahallesindeki veli kaç yıl daha TOKİ ye taşınmış durumda ki Emin Gülmez Ortaokuluna öğrencisini gönderecektir. İlköğretim, anayasamıza göre ücretsizdir. Acaba evleri Hükümet binasının çevresinde olan ya da Ayfer Gök Lisesinin çevresinde olan vatandaşlarımız servis olmadan öğrencilerini Emin Gülmez Ortaokuluna gönderebilecekler midir?

Servis ücreti aylık 180-190 TL olduğu düşünülürse bir yılda 2000 TL eder yaklaşık olarak. Sorum şudur ki; kaç yıl daha bu servis ücretini veliler vermek zorundadır? Aynısını Yunus Emre Mahallesi için de söyleye biliriz. Cumhuriyet Ortaokulu kapatılarak Yunus Emre, Karayavatlar ve çevresi Ayşe Sak Ortaokuluna çocuklarını servissiz nasıl gönderecektir. Bu mahallelerin veli ve çocuklarını rahatlatacak bir çalışma var mıdır? varsa kamuoyu adına merakla bekliyoruz.

Oğuzhan İlkokulu daha acı bir durumdadır. Okul boşaltılalı bir yıl olmuş ve bırakın çivi çakılmayı bina hala atıl bir şekilde yıkılmayı beklemektedir. Akıbeti nedir?  Bize göre meçhuldür! Çavuşlar ve Oğuzhan Mahallesinde ikamet eden yavrularımız( ilkokul 1 ve 2 deki yavrucaklar) kaç yıl daha yağmur ve çamurda eğitim almak için Cumhuriyet ilkokuluna gidecektir. Hele hele 2 tane anayolu atlayarak gidecekleri düşünülürse veliler her gün acaba çocuğum caddeden atlayabildi mi? Başına inşallah bir şey gelmemiştir diye dua ede ede ve telaşla, panikle kaç yıl daha okula göndereceklerdir? Bucak kamuoyuna Oğuzhan İlkokulunun tekrar eğitime açılma tarihini vekillerimizin çıkarak açıklamasını bekliyoruz. Bizler biliyoruz ki 2021 e kadar yatırım planına Oğuzhan İlkokulu daha alınmadı.

 Dördüncü olarak 2007 den 2012 ye kadar liselere giriş sınavında 5.sırada yer alan ilimiz ve ilçemiz 2018 de  (23.) 2019 da ise (26.) olmuştur. Bizler bu kötü gidişe dur demek derdinde iken sizler başarı gibi gösterip sahiplenmekle ne kazanacaksınız. Sizin başarı anlayışınızda Burdur’un il olarak ilk 50 de olması herhalde yeterli olarak görülmektedir. Siyasi rant uğruna geleceğimiz gençliğimiz heba edilemez. Eğitim hepimizin önceliğidir. Makamlar gelip geçici ama geleceğimiz, gençliğimiz bakidir. Bizlere göre eğitimde ki amaç en iyi şartlarda en yüksek kalitede eğitim vererek geleceğin Türkiye’sini inşa etmektir.

Beşinci bir gerçekte İlçemizin güzide bir eğitim kurumunun geçmişten günümüze başarı sıralamasıdır. O okulun web sayfasına girilirse yıllara göre başarı grafiği orada yer almaktadır. Başarı grafiği hususunda vekil arkadaş yanıltılmıştır. Örneğin 2011 YKS de Burdur da ilk 10 bin (On bin) e giren öğrenci sayısı 41 iken, Bucak’tan 27 öğrenci ilk on bine girmiştir. Bunun 19 tanesi sözü geçen eğitim kurumundandır. Bugün ise ilk 20 bine giren öğrenci sayısı 18 dir diye vekil arkadaş övünmektedir.

Kurumun yıpratılmaması adına sadece şunu söyleyebiliriz. Okulun öğretmenleri ve idarecilerinin sosyal medyada paylaştığı grafik istatistik olarak durmaktadır. Kendilerine özelden gönderebileceğim istatistikee bakarak vekil arkadaş başarılı görür ise tekrardan paylaşım veya basın açıklaması yapabilir. Böylelikle Hem vekil arkadaşın Eğitimden ne kadar anladığını ve okuduğunu anlama kabiliyetini hepimiz görmüş olacağız.

 

Çözüm önerimiz eğitim kurumlarında adalet ve liyakat esaslı öğretmen ve yönetici atamasıdır. Sayın Milli Eğitim bakanımız Ziya Selçuk’ un dediği gibi, ’’Kâbe’nin anahtarını gayri Müslime teslim eden medeniyet, kenar mahalledeki okul yöneticiliğini layığına veremiyor’’. Aslında Vekil arkadaşa cevabı Sayın Bakanımız vermiştir.

Bucak’ın eğitim durumu hakkındaki açıklamamızdan dolayı velilerimizden, kendi partilerine mensup veliler tarafından hatta AK Parti üyelerinden bile bizzat teşekkür telefon ve mesajları gelirken Vekil arkadaş neyi savunmaktadır. Vekil arkadaş öğrenci velileri ile görüşürse sağlıklı bilgiye ulaşabilir.

Görüldüğü gibi biz söylediklerimizin arkasındayız. Amacımız kurumları ya da şahısları hedef almak değildir. Bağcıyı dövmek hiç değil üzüm yemektir. Amacımız daya İYİ daha yaşanabilir daha müreffeh bir Bucak içindir. Bu nedenle her sözümüz İYİ bir Bucak, gençliğimiz için İYİ bir gelecektir” dedi.

<
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Bucak’ta Cuma namazı cami ve açık alanlarda kılındı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA