Güncel
Giriş Tarihi : 06-09-2019 09:13

Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Protokolü imzalandı

Burdur Valiliği tarafından uyuşturucu ile mücadele kapsamında uygulanan “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” Projesi çerçevesinde Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği protokolü imzalandı.

Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum Protokolü imzalandı

İmzalanan bu protokolle başarılı bir şekilde uygulanmaya devam eden Uyuşturucu ile Mücadele Projesi içerisinde tedavi süreçlerini kararlı bir şeklide sürdürerek, Toplum Yararına Hizmet Programını başarıyla tamamlayanların Ticaret ve Sanayi Odası aracılığı ile kalıcı iş ve meslek sahibi olmaları amaçlanıyor.  Burdur Valiliği ve Ticaret ve Sanayi Odası arasında yapılan bu istihdama yönelik işbirliği ile hedeflenen, bu bireylerin aileleri ve toplumla yeniden kaynaşmalarının sağlanarak, topluma kazandırılmalarıdır.

 

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen protokol imza törenine Vali Hasan Şıldak başta olmak üzere Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, projenin yürütülmesinde sorumluluğu bulunan paydaş kurumların müdürleri ve Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

Protokol taraflar olarak Vali Hasan Şıldak ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik tarafından imzalandı.

 

Vali Hasan Şıldak protokol imza töreninde yaptığı konuşmada; İnsanlığı tehdit eden en önemli sorunların başında gelen uyuşturucu ile mücadele kapsamında Valilik olarak İlimizde başlattığımız “Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum” Projesinin başarıyla uygulandığını ifade ederek, Bugün Ticaret ve Sanayi Odamız ile imzaladığımız İşbirliği Protokolü ile Projemiz çok daha güçlü... Gençlerimize umut olma yolundaki desteğinden dolayı Odamıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Vali Hasan Şıldak protokolü imzalamadan önce yaptığı konuşmada; “İlimizde bir süredir uygulamakta olduğumuz uyuşturucu ile mücadele projemizin bugün ikinci bir aşamasını hep birlikte gerçekleştirmiş oluyoruz. Burada öncelikle şuana kadar projenin yürütülmesinde emeği geçen çaba saf eden ve canla başla çalışan, burada bulunan, kurumlarımıza ve onların personellerine, başta Vali Yardımcımız olmak üzere ve Halk Sağlığı Başkanım Dr. Sevinç hanım olmak üzere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mutluyuz. Şöyle ki mutluyuz. Bu işe başlarken İlimizde sosyal bir proje olarak her ne kadar İlimiz küçük bir nüfusa sahip ve kozmopolit olmayan bir karmaşık bir nüfus yapısına sahip olmakla birlikte artık çağımızın gittikçe bir hal alan bu uyuşturucu müptelalığı bağımlılık derecesine varan ve insanlığı esir alan sağlığından eden hayatından eden bu uyuşturucu terörünün küçükte olsa yansımaları ilimizde de mevcuttu, bunu biliyorduk. Bunu proje şemsiyesi altında sistemli bir çalışmayla kendi gayretlerimizle, burada bulunan değerli katılımcıların gayretleriyle ve iş kurumuzun desteği ile belli bir aşamaya getirdik. Bugün itibariyle projemiz kapsamında görebildiğimiz kadarıyla önemli bir sayıya ulaşmış durumdayız. 69’u uyuşturucu, 6’sıda alkol bağımlısı olmak üzere 75 gencimizle biz irtibat kurmuşuz. Sisteme dahil etmişiz. Bunların bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı projemizin dışına çıkmışlar. Kimi İl dışına göç sebebiyle, kimi ulaşılamama gibi sorunları var. Ama biz şuanda önemli bir kitleyle devam ediyoruz. Bağlantıyı koparmış olduğumuz gurup, baktığımız zaman 8 kişidir. 67 kişiyle irtibatımız devam ediyor.

 

Yine bilindiği gibi uyuşturucu ile mücadeledeki sloganımız hayata tutunmayla ilgiliydi. Yani umuda kapı açıyorum, hayata tutunuyorum şeklindeki projemizin temel dayanak noktası bu insanların elinden tutup sürekli olarak destek sağlamak, tedavi ve rehabilitasyonlarını kesintisiz olarak devam ettirmelerini sağlamaktı.

 

Biliyorsunuz hükümetimizin bu konudaki politikası uyuşturucu ile mücadele tıpkı terörle mücadele gibi son derece kararlılıkla devam ediyor. Uyuşturucu ile mücadele eylem planı ve bu konudaki en üst düzey görüşmeler toplantılar, karar altına alınan hususlar illerimize de çeşitli zamanlarda genelgelerle ulaştırılıyor. İçişleri Bakanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın, birlikte çok çalışmaları var. Bilhassa İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu bizzat konunun takipçisi bütün bunlardan aldığımız güç ile buradaki bütün dinamikleri kullanarak biz bu aşamaya getirdiğimiz projemizle, bu güzel tabloyla bugün İşkur desteği ile hala hazırda kamu kurum kuruluşlarımızda istihdam edilen 16 gencimizle devam ettiriyoruz. Aslında baktığımız zaman daha fazla 24 gencimiz çalışır vaziyete gelmiş ancak bunların tedavide gösterdikleri uyumsuz davranışlar, birinin kendi talebi üzerine, ikisinin de ceza evine girmesi sebebiyle işlerinden ayrıldıklarını İşkur sürecinden çıktıklarını görüyoruz. Fakat hemen beş kişilik takviye yapmak üzereyiz. Bunlarında yine yazışmaları yapıldı yani bu sayı 21’e ulaşacak. Bugün masanın etrafında toplandığımız Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız ve üyelerimiz ile birlikte daha önceden yaptığımız, mutabık kaldığımız esaslar üzerine esaslar üzerine bir protokol imzalayarak onlarında desteğini, toplumun daha geniş bir kesiminin, iş dünyasının desteğini almak suretiyle bu projeyi daha anlamlı kılmak istiyoruz.

 

Protokolümüzün kapsadığı esaslar, İşkur sürecinin tamamlayan vatandaşlarımızın, genç insanlarımızın bundan sonraki hayatlarını idame ettirecek bir işe sahip olmaları konusunda Odamızın desteği ile ilimizdeki bu konuya önem veren bütün işletmelere açık olmak üzere bir sosyal sorumluluk projesi olarak iş insanlarımızın işletmelerimizin bu gençlerimize kapılarını açmaları şeklinde olacaktır. Onları sahiplenecekler, bu sahiplenmenin sonucunda da onlar hayattan kopmayacak tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini biz yine takibe devam edeceğiz. Bu anlamlı destek için Ticaret ve Sanayi Odamıza ve değerli başkanına çok teşekkür ediyorum. Her şeyden önce vicdani bir sorumluluk olan üzerimizde insanımıza sahip çıkma onları toplumun içinde tutma ve bir iş sahibi yapma konusunda çok değerli bir katkı sunuyorlar. Bunun bütün meslek kuruluşlarımıza da örnek teşkil etmesini temenni ediyorum.

 

İş dünyamıza çağrımız bu konuda başkanımızı ve Ticaret ve Sanayi Odamızın yönetimini yalnız bırakmamalarını ve desteklerini göstermeleridir. Belli işletmelerimizden en azından bir gencimize bu manada destek vermelerini sahiplenmelerini şimdiden istiram ediyorum. Burdur’da bunu yapacak güce sahip çok fazlada iş adamımız ve iş insanımız mevcuttur diye düşünüyorum” dedi.

 

Projenin özelliklerinde bahseden Vali Hasan Şıldak, “İş kur destekli olması çok önemli bir artı getirdi. Şimdi Ticaret ve Sanayi Odamızın desteği ekstra bir artı getirecek. Projenin en önemli özelliklerinden biri sürdürülebilir oluşudur. Bütün projelerde bu önemli bir husus bilindiği gibi. Gelip geçici, bir anlık, dönemsel olmaktan tamamen uzak. Sürdürülebilir, kendi döngüsünü oluşturmuş bir proje. Bir başka artı yönü de kamu kurumları olarak biz kendimiz koordinasyon sağlayabildik ve o döngüyü oluşturabildik. Bu çok önemli. 10’a yakın kuruluş bir araya gelip bir sistemi işletebildik. Bir başka güzel uygulama ilimizde gerçekleşen olumlu faaliyetlerden biri, Yeşilay’ın kuruluşunu sağladık ilimizde. Yeşilay’ın şubesini oluşturduk ve eminiz ki önümüzdeki süreçte, Yeşilay burudaki yapılanmasını geliştirdikçe bu projenin bazı yönlerini üstlenecektir. Böyle bir iş birliği de oluşacak. Biz çok mutluyuz ifade ettiğimiz gibi belki de buradaki görev süremiz dolup buradan ayrıldığımızda bıraktığımız uygulamalardan biri olarak görüyorum. Sosyal bir problemin yine kendi toplumsal desteği ile oluşan,  çözüle bilirliği ve en olmaz denilen bir alana girilip kısmen de olsa başarı sağlansa bile baştaki düşüncemiz hedefimiz buydu. Bu bile yeterliydi bizim için. Ama gidişat o ki başvuru sayılarında bir artışta görüyoruz. Bundan sonraki eğilim ilçelerimizi daha da projenin çemberi içine almak. Asıl önemlisi üniversitemizle yapacağımız işbirliği ile üniversite gençliğini de kapsayan bir şemsiye oluşturmak hedefimiz. Bunu da bu eğitim öğretim döneminden itibaren gerçekleştirmek istiyoruz.

 

Okullarımızda güvenlik, huzur en önemli gözettiğimiz unsur. Okul güvenliği konusunda toplantılarımız olacak. Gerek alkol gerek sigara, gerekse çocuklarımızın sağlığını ve güvenliğini tehdit eden bütün unsurların bertaraf edilmesi toplum sağlığı açısından çok önemli eğitim için çok önemli, ilimizde bu ölçekte yapılan bu mücadelenin çok etkili olduğunu, başarılı olduğunu ifade edebiliyoruz. Ben katkı veren ve bu konuda emek sarf eden bütün çalışanlarımıza, kurum müdürlerimize bağlı olarak çalışan proje sorumlularımıza, bilhassa halk sağlığında görev yapan iki uzmanımıza çok teşekkür ediyorum. Yine Sağlık Müdürlüğümüz psikiyatri alanında uzman hekimleriyle ve sevk zinciri oluşturma konusunda gösterdikleri destekle çok önemli katkı sağlıyorlar. Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz oluşturduğu kurslarla bu çocuklarımıza spor alanında çeşitli aktivitelerle destek sağlıyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim kanalıyla kurslarımızı oluşturuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü her türlü desteği salıyor, aile ziyaretlerini gerçekleştiriyor. İşkur burada işin ödül kısmını oluşturan mekanizmayı bize sundu.

 

Vali Yardımcımızın koordinasyonunda yine Müftülüğümüzün ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın da destekleriyle daha da yeni uygulamalar enstrümanlar ekleyerek ve şimdi kalıcı bir iş imkanı  sunma gibi böyle bir güzel öneri ve teklifle de kamuoyunun desteğini daha da arkamıza alacağımızı düşünüyoruz. Bu vesile ile bütün Burdur kamuoyuna da gösterdikleri duyarlılık, ilgiden ve verdikleri destekten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Ayrıca mahalle muhtarlarımızın istediğimiz ölçekte olmasa da önemli ölçüde desteklerini aldığımızı ifade etmek istiyorum. Tekrar hayırlı olsun diyorum”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA