Sağlık-Yaşam
Giriş Tarihi : 14-11-2019 16:49   Güncelleme : 14-11-2019 17:01

Şehidin vasiyeti yerine getirildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit düşen Er Muhittin Talha Çalışkan'ın el yazısı ile yazdığı vasiyetinde kardeşi Beyza’ya verdiği yazıların kitaba dönüştürülmesi vasiyeti yerine getirildi.

Şehidin vasiyeti yerine getirildi

22 yaşındaki, Muhittin Talha Çalışkan Zeytin Dalı Harekâtı’nda 22 Mart günü, bölgedeki arama-tarama faaliyetleri sırasında meydana gelen patlama sonucu şehit düşmüş, Bucak ilçesinde binlerce kişi onu son yolculuğuna uğurladı.

Şehit Muhittin Çalışkan'ın Afrin'de görevdeyken bir vasiyet bıraktığı ortaya çıktı. Vasiyetini el yazısıyla yazmıştı. Vasiyette, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) gelecek parayla yetimhane yapılmasını istemişti. İki isteği daha vardı şehidin... Şehit Er Muhittin Talha Çalışkan, "Beyza'ya verdiğim yazıların, defterlerin kitap haline getirilip, kitabın isminin 'Vasiyetname' olmasını ve 'Anonim' olarak yazılmasını istiyorum" diye yazmıştı. Vasiyetindeki son isteği ise kardeşlerinin okul masraflarının TSK tarafından karşılanmasını istedi. Şehit Er Muhittin Talha Çalışkan, vasiyetinde sözlerini, "Vatana bir canım daha olsa onu da veririm" diye bitirdi.

Zeytin Dalı Harekatında Afrin’de şehit olan Muhittin Talha Çalışkanın vasiyetini yerine getirmek için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan Edebiyat Öğretmenleri Hasan Basri Tekin, Mehmet Akif Eseroğlu, Türkçe Öğretmeni Tuğrul Batur, Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde görev yapan Psikolog Hale Nur Seval ve Bilgisayar Öğretim Teknolojileri öğretmeni Murat Kıraç, Türk Silahlı Kuvvetlerinin destekleri ile Fransa’da yaşayan Ali Dur’un maddi katkıları ile, “Şehidimizden Yadigar Muhittin Talha Çalışkan” isimli kitap derlendi.

Kitabın baskısından sonra Şehit Muhittin Talha Çalışkan’ın dayısı Hasan Uyar tarafından Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’a hediye edildi.

Bucak Belediye Başkanı Emrullah şehidin dayısı Hasan Uyar’dan aldığı “Şehidimizden Yadigar Muhittin Talha Çalışkan” isimli kitabını “Şehidimizin ismini yaşatmak için ilçemizde bir okulumuza ve bir caddeye ismini verdik. Şehidimizin isminin ölümsüzleştiren ve vasiyetindeki yazıların kitaba dönüştürülmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Eğer biz bu gün yatağımızda rahat yatabiliyorsak, bunu Muhittin Talha gibi şehitlerimize borçluyuz” dedi.  

Vesiyatnamesi

Derlenen kitabı 

Şehidin DayısıHasan Uyar Belediye Başkanı Emrullah Ünal'a derlenen kitabı hediye etti. 

Kitabın önsözü

<
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Bucak’ta Cuma namazı cami ve açık alanlarda kılındı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA