Burdur Anadolu Fotoğraf Dergisi'nde Tanıtıldı

Burdur Anadolu Fotoğraf Dergisi'nde Tanıtıldı

Burdur Anadolu Fotoğraf Dergisi'nde Tanıtıldı
Burdur Anadolu Fotoğraf Dergisi'nde Tanıtıldı
Bu içerik 4895 kez okundu.

Anadolu Fotoğraf Dergisi'nin Ocak 2012 sayısında Anadolu'dan Bir Köşe : BURDUR yayınlandı. Güzel ilimiz Burdur ve ilçelerinin tanıtımını Bucak Fotoğraf Sanatçıları Derneği üyeleri çektikleri fotoğraflarla en iyi şekilde yaptılar. 

Alternatif Turizm Şehri, Teke Yöresinin Kültür Başkenti Burdur
                                                                                              Ömer ABALI

Aracınızla Afyon ilinden Antalya güzergâhına giderken Isparta-Burdur yol kavşağını geçtiğinizde sağ tarafta pırıl pırıl Burdur gölü görkemli güzelliği ile sizi karşılar. Antalya güzergâhına doğru ilerledikçe modern evlerle eski Burdur’un geleneksel mimari dokusunu yitirmemiş evleri sizi karşılar. Şehrin her tarafını görebileceğiniz hâkim tepedeki Susamlık tesisleri sizlere yorucu yolculuğunuzda soluklanma, yemeğinizi yeme, içeceklerinizi Burdur şehri ve göl manzarası ile yudumlama fırsatı sunar. Susamlık tepesinden şehre bakarken hemen ileride Pazar Mahallesi’nin olduğu bir tepede saat kulesi ve Ulu Cami dikkatinizi çeker.  Burası sit alanı olarak ilan edilmesi nedeniyle tarihî dokuyu korumuştur. Sol tarafta şehitlik Tepesi (Yeşiltepe), daha ileride Serenler Tepesi, göl ve yeşillikleri en iyi görmenizi sağlayacak güzellikler sunmaktadır.Fotoğraf sanatı adına da güzel gelişmelerin yaşandığı ilimiz Burdur'da 1 yıl önce resmi olarak kurulan BUFAD Bucak Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği çalışmalarına hızla devam ediyor.


Gün Batarken Burdur Gölü - Fotoğraf: Mustafa Sabri Türkay


Burdur Saat Kulesi - Fotoğraf: İbrahim Çitekçi


Eski Burdur Sokakları - Fotoğraf: Hakan Dinler


Mısırlılar Evi - Fotoğraf: İbrahim Çitekçi

Güler yüzlü, sıcak ve misafirperver insanları, güvenli, tarihî birikimi, gölleri, yaylaları ile güzelliklerin buluşma noktası Burdur, Batı ve Orta Anadolu’yu Akdeniz'e ve Muğla’ya bağlayan yolların kavşağındadır. Yolların kavşağında olması kadar medeniyetlerin de kavşağında bulunması Burdur'u kültürel ve tarihî açılardan zengin kılmıştır. 9000 yıllık tarihiyle (M.Ö. 7000 Seramiksiz Neolitik) ilimiz Antik dönemde ‘’Pisidia’’, coğrafi olarak ‘’Göller Bölgesi’’ , kültürel olarak ‘’Teke Yöresi’’ olarak adlandırılmıştır.                           

Yörenin Simgesi Keçiler - Fotoğraf: Ömer Abalı

                                                                                                                                                              
İlimizde elliye yakın höyük ve tümülüs ile yirmi beşten fazla ören yeri ve antik kent bulunmaktadır.


Kbyra Antik Kenti - Fotoğraf: İlker Oflaz


“Hacılar Höyük’’, “Kuruçay Höyük’’ ve “Höyücek Höyük’’ 9000 yıllık tarihiyle Batı Anadolu’nun en eski yerleşim yeridir. Dünya arkeoloji tarihinde “Hacılar” önemli bir yer tutar.  Burdur, birçok tarihî olaylara sahne olmuş, Cumhuriyet’in ilanıyla beraber il olmuştur. Bugün çeşitli medeniyetlerin hâlâ izlerinin bulunduğu Burdur, tarihî, doğal ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çekmektedir. Teke Yöresi olarak bilinen bölgenin kültür başkentidir.


Bucak Yağlı Güreşleri - Fotoğraf: Halim Akca

Organize sanayi bölgesinde mermer, silah sanayi ve müzik aletleri yapımı gelişmiştir. Bu sektörler Burdur’un ihracatında önemli yer tutar. Ayrıca tarım ve hayvancılık ilin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

Burdur’un Afyon, Denizli, Antalya ve Muğla’nın Fethiye ilçesinin bağlantı kavşağında olması İl’e turizm açısından avantaj sağlamaktadır. Burdur’un çok sayıdaki antik kentlerinden başta Sagalassos ve Kibyra Antik kentleri; Selçuklu eserlerinden Susuz Han ve İncir Han (kervansarayları); Türk-İslam eserlerinden Baki Bey Konağı, Taş Oda; son dönem sivil mimarlık eserlerinden Mısırlılar Evi,  Piribaşlar evi; mağaralardan İnsuyu, Kızılin ve Sefer Yitiği mağaraları; göllerden Burdur Gölü ve Salda Gölü; barajlardan Karacaören Barajı; yaylalardan Böğrüdelik, Aziziye Yaylası, Kırkpınar Yaylası, Eşeler Yaylası, Kış turizminden Tınaztepe olmak üzere doğal ve tarihî güzellikleri Teke Kültürü (folkloru) ve yaz döneminde ferahlatıcı serin iklimi,  öne çıkan turizm değerlerindendir.


Baki Bey Konağı İçi - Fotoğraf: Mustafa Özkan


Sagalassos Antik Kenti'nde Jazz Konseri - Fotoğraf: İbrahim Çitekçi


Sagalassos Antoninler Çeşmesi - Fotoğraf: Ömer Abalı


Aziziye Yaylası Şenlikleri - Fotoğraf: Duray Çitekçi


Aziziye Yaylası Şenlikleri - Fotoğraf: Duray Çitekçi
 


Kestel Köyü Toprak Düdeni - Fotoğraf: Ömer Abalı


Onaç Barajı' nda Gün Batarken Fotoğraf: Erkin Polat


Onaç Barajı Gün Doğumu - Fotoğraf: İbrahim Çitekçi


Burdur, Salda, Gölhisar gölleri ile Yapraklı ve Karacaören baraj gölleri yüzmeye ve su sporları yapmaya son derece elverişli yerlerdir.
Balık avcılığı için Karacaören Barajı, Gölhisar, Salda ve Karataş gölleri bu fırsatı sunmaya uygundur. Göller arasında bulunan dağ ve tepeler ormanlarla kaplıdır. Zengin fauna ve florası ile ekoturizmcilerin dikkatini çekerken ormanlar içerisinde çoban çeşmeleri, en eski medeniyet kalıntıları, göl kıyılarında temiz kumsallar, en leziz Türk yemekleri, Türk motifleri ile işlenmiş kilim ve halılar, şifalı suları, kıvrak Burdur müziği ve Burdur folkloru turizm yönünden ön plana çıkan güzelliklerdendir.  Gelişen otel, motel, lokanta, kamp ve mesire yerleri ile plajlar Burdur’un zenginliklerini tamamlamaktadır.  Burdur merkezde bulunan şehre hâkim tepelerdeki Susamlık tesisleri ile Serenler Tepesi tesisleri misafirlerine Burdur şehri ve göl manzaralı dinlenme, yeme içme ve eğlenme fırsatı sunmaktadır. Bucaktaki Susuz Han ve İncir Han turistlerin ilgisini çekmektedir. Sagalassos’ta Antoninler Aşk Çeşmesinde uluslararası düğün organizasyonları yapılmakta olup şehir evlenen çiftleri ve antik şehre gelenleri büyülemektedir.
Bütün bunlar gelişen Burdur’u bir turistik cazibe merkezi hâline getirmektedir.

 

Turizm Çeşitleri
Kültür turizmi Burdur’un en güçlü yönüdür. Neolitik çağa ışık tutan Hacılar, Kuruçay ve Höyücek höyükleri, yirmi beşin üzerinde antik kenti, özellikle Sagalassos ve Kibyra antik kentleri, Elmacık fosil kazısında ortaya çıkan 10 milyon yaşındaki 3.30 metre uzunluğundaki savunma dişine sahip mastodon ve Teke kültürü ile alternatif turizm açısından ayrıcalık sunar. Ayrıca Bakibey, Taşoda konakları ile Piribaşlar, Mısırlılar evleri gibi Türk-İslam eserleri öne çıkmaktadır.


Burdur Müzesi - Fotoğraf: Ömer Abalı
Altmış binin üzerindeki arkeolojik eserlerin sergilendiği zengin koleksiyona sahip Burdur Müzesi ziyaret edenleri hayran bırakmaktadır.

Gölhisarlı Cura Ustası - Fotoğraf: Bekir Üresin


Gölhisar'da El Emeği Göz Nuru - Fotoğraf: İlker Oflaz

Gölhisarlı Cura Ustası - Fotoğraf: İlker Oflaz


Burdur Ateşli Sanatlar Caddesinden Bir Kalaycı - Fotoğraf: Ömer Abalı


Fotoğraf: Bekir Üresin

Güler yüzlü insanlarıyla huzur kenti Burdur sahip olduğu zenginlikleri ile misafirlerini ağırlamaktadır.

 

Geleneksek giysileri, kıvrak, uyumlu ve zengin halk oyunları, türküleri, kütük atma, maşala, seyirlik oyunları, boğaz havası, alaca dokumalar, sipsi çalgısı gelenlerin ilgisini çekmektedir.


Bucak İlçesindeki Tarihi Susuz Han- Fotoğraf: Ömer Abalı


Burdur'a Ait Endemik Bitkilerden - Fotoğraf: Erkin Polat

Meşhur Kuzugöbeği Mantarı ve Bucak Sahlepi Bitkisi - Fotoğraf: Osman Selen


Karacaören Barajı'ndan Yansımalar - Fotoğraf: İbrahim Çitekçi


Zeybek - Fotoğraf: İbrahim Çitekçi


Salda Gölü - Fotoğraf: Ömer Abalı

Ziyaretçilerin Burdur’a gelme amaçları ne olursa olsun mutlaka İl’in kültürünü de yerinde görmelerini ve bunu hissetmelerini tavsiye ediyoruz.

Anadolu Fotoğraf Dergisi'ne okuyucularıyla Burdur’u buluşurduğu için ve Anadolu'nun sesi oldukları için teşekkür ediyor, Tüm güzel insanlara Geçmişten Geleceğe Yolculuk İçin Burdur'da Buluşalım diyorum.

Mehmet TANIR
Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü

 

 

Düzenleme Ömer ABALI
Fotoğraflar: BUFAD (Bucak Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) Üyeleri

ANADOLU FOTOĞRAF DERGİSİ RESMİ SİTESİ : WWW.ANAFOT.NET

 

 

Burdur Anadolu Fotoğraf Dergisi'nde Tanıtıldı Bufsap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı