Politika
Giriş Tarihi : 26-03-2020 09:31

CHP İlçe Başkanı A.Sedat Oktay Olağanüstü zamanlarda Olağanüstü kararlar alınır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe Başkanı Ahmet Sedat Oktay Cavid-19 salgınından, ekonomiye, Bucak’ta bulunan yüksek okullara alınan öğrenci kontenjanlarından tut apartlara kadar çok sayıda konuyu ele alarak olağanüstü zamanlarda olağanüstü kararlar alınması gerektiğini açıkladı.

CHP İlçe Başkanı A.Sedat Oktay Olağanüstü zamanlarda Olağanüstü kararlar alınır

CHP İlçe Başkanı Ahmet Sedadt Oktay yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi. “Ülkenin zor bir dönemden geçtiği bu süreçte artık sesimiz soluğumuz tam anlamıyla sizlersiniz ve her aşamada sizin mesainize başvurmak durumundayız.

Bu vesileyle siz kıymetli Basın Emekçilerine Cumhuriyet Halk Partisi Ailesi olarak emeğiniz ve mücadeleniz için teşekkür ediyoruz.

Malumun ilamıdır ki hem sağlık hem ekonomi parametrelerinde oluşan belirsizlik ve gerginlik bizlere kamu vicdanının daha çok sesi olma ödevini yüklüyor.

Bilindiği üzere Bucak’ta son beş yıl içinde Müteahhitler Apart Furyası başlatmış, dağ taş, dere tepe apart olmuştu.

Düşük metrekareli bu kadar apartın ne olacağı sorulduğunda “öğrencilere kiraya verileceği, Bucak’a daha nice üniversite bölümlerinin geleceği, aileye verilen apartman dairesinden daha kârlı bir yönünün olduğu” yönünde cevaplar verilmiş ve apart piyasası oluşturulmuştu.

Bu doğrultuda birikimlerini harcayan ve yatırımlarını apartlara ve apart işletmeciliğine yapan hemşerilerimiz adım adım cezalandırılmaya başladı.

İktidar partisinin gözünde Bucak “Bizim Oğlan” olarak göründüğünden olacak ne vaat edilen üniversite bölümleri gelmiş, ne açılan bölümlere öğrenci alımı başlamış, ne de ilgili üniversite bölümlerinin bina inşaatları tamamlanmıştır. 

Haliyle Bucak’ta her geçen yıl öğrenci sayısı artacağına azalmaya başlamıştır.

Yetmemiş, öğrencilerin barınmasına ilişkin “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği”  mevzuatıyla apart işletmecileri de yurt ve pansiyon işletmeleri gibi denetime tabi tutulmuştur.(Bununla birlikte Apartların yer aldığı hemen hemen tüm taşınmazlar yeni yönetmeliğe göre mevzuata aykırı hale gelmiştir.)

Bunun sonucunda geçtiğimiz aylarda Bucak’ta Genel Apart olarak konaklama hizmeti veren tüm apart işletmelerine (faaliyetini sonlandırmış olanlar da dahil) “Öğrenci Apartı” oldukları gerekçesiyle idari para cezası uygulandı ve kimi işletmeciler bu idari para cezalarını ödedi, kimisi ise itiraz etti.

Bucak’ta teşebbüs hürriyeti bu orantısız idari para cezalarıyla ciddi yara aldı.

Son tahlilde ise COVİD-19 Salgını nedeniyle Bucak’ta Kafe Çalışanları ,Üniversite Öğrencileri, Geçici Projelerde yer almak üzere gelen İşçiler ve benzeri durumlarda olan kişiler apartlardan ayrıldı.

Bu apartların mülk sahiplerinin kredi ödemeleri devam ediyor, Apart işletmecilerinin Mülk sahiplerine karşı kiraları işlemeye devam ediyor. Haliyle Bucak’ı terk etmek zorunda kalan ama yıllık olarak apartını kiralamış olan çoğunluğu öğrenci olan insanların da apart işletmecilerine karşı kiraları işliyor.

Hakkaniyetli bir çözüm yolu bulmalıyız. Bir kişinin yararlanmadığı konaklama bedeli üzerinden 5 birim mağduriyeti olacaksa ortalama bir apart işletmecisinin alacaklarından vazgeçmesi durumunda en az 100 birim mağduriyeti olacak.

Olağanüstü dönemlerde olağanüstü kararların alınması gerekir.

(Dünyayı kasıp kavuran COVİD Salgınında herkes can derdine düşmüşken hükümetin kupon arazi oluşturmak adına askeri bölgeleri ve doğal alanları imara açmayı akıl etmesi, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan hükümlü olanları bir gün daha az cezaevinde tutmak adına infaz yasasında değişikliğe gitmesi kastettiğimiz olağanüstü kararlardan değildir.)

Herkesin mağdur duruma geldiği bu süreçte apart işletmecilerinin de mülk sahiplerinin de kiracıların da kamu gücüne ve devlet teşvikine ihtiyacı var.

Teşebbüs Hürriyetini ve Yatırımları teşvik etmek adına Öğrenci Ekonomisi üzerine kurulu tüm işletmelere can suyu verilmelidir.

Zor günler geçiren ve önünü görmekte zorlanan Apart İşletmelerine kesinlikle alternatif teşvikler oluşturulmalıdır.

Aksi halde Salgın Kapsamında alınan önlemler sona erdiğinde Bucak’a gelen öğrencilerin talebini karşılayacak bir tane apart işletmecisi dahi ekonomik olarak ayakta kalmayacaktır.  

Öncelikle Apart İşletmelerine son bir yıl içinde yazılan idari para cezaları iptal edilmelidir.

İdari Para Cezalarını ödeyen işletmelere paraları iade edilmeli, itiraz eden işletmelerin itirazı kabul edilmelidir. Çünkü bu idari para cezalarının keyfiyet doğrultusunda hazırlandığı, haksız ve hukuksuz bir biçimde tanzim edildiği bölgede diğer idari para cezalarıyla karşılaştırılınca ortaya çıkmıştır.

Bu hususta Milletvekillerimizin,iradeyi yansıtacak olan Meclis’imizin ve haliyle Kamu vicdanının sorumluluk üstlenmesi gerektiğini kamuoyuna saygılarımızla bildiririz” ifadelerini kullandı.

<
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3063
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Beşiktaş3050
 • 6Fenerbahçe3049
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3032
 • 13Denizlispor3032
 • 14Kayserispor3031
 • 15Konyaspor3030
 • 16Yeni Malatyaspor3029
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3025
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Çebiç Köyünde orman yangını
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA