Politika
Giriş Tarihi : 07-09-2020 15:07   Güncelleme : 07-09-2020 15:15

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER salgın sürecinin şeffaf yönetilmediğini söyledi

TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet GÖKER Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya salgın sürecinin şeffaflığı hakkında yazılı soru önergesi verdi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER salgın sürecinin şeffaf yönetilmediğini söyledi

Ülkemizde, Covid-19 pandemisinin başlangıcından itibaren sürecin şeffaf yönetilmediğine dair eleştirilerin her geçen gün daha da arttığını belirten GÖKER, “Salgının ülkemizde görüldüğü ilk günlerden itibaren pandemiye ilişkin paylaşılan verilerin doğruluğuna ve Bilim Kurulu’nun aldığı kararların uygulandığına dair güçlü bir toplumsal kanaat oluşmasına karşın, geldiğimiz aşamada bu güven zedelenmiştir. Bunun en önemli gerekçeleri arasında, yayınlanan sayısal verilerin halkımızın yaşadığı gerçeklerle çeliştiğinin açıkça görülür hale gelmesidir. Diğer bir önemli neden de meslek odalarının ve diğer bazı sivil toplum kuruluşlarının kendi araştırmaları sonucu elde ettikleri verilerin ve bilgilerin Bakanlık açıklamalarıyla uyuşmadığıdır.” dedi.

Yapılan test sayılarının, tespit edilen vaka ve virüs kaynaklı can kayıpları verilerinin, il bazında açıklanmamasının da halkımızda endişe oluşturduğunu belirten CHP’li Vekil, “Tarafımıza ulaşan bazı bilgiler, yapılan test sayılarındaki önemli bir oranın bazı kurum çalışanlarına daha sıklıkla yapılan testler olduğu, buna karşın vatandaşlarımızın birçoğunun testlere ulaşamadıkları yönündeki eleştirilerdir. Bu konuda yapılan test sayılarının illere göre dağılımının açıklanması, pandemi yönetimi açsından daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.” dedi.

Açıklamalarına devam eden GÖKER, “Yine sürecin şeffaf yürütülmediğine dair önemli bir çelişki de Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışı yayınında (Older Adults With Coronavirus Disease 2019; A Nationwide Study In Turkey) verdiği 5 Nisan 2020 tarihine kadar yaşanan can kaybı sayısına ilişkindir. Bakanlık yurtdışı yayınında o tarihe kadar Covid-19’a bağlı 65 yaş üstü can kaybı sayısının 1081 olduğunu belirtirken, ülkemizdeki aynı tarihli veriye göre tüm yaşlar dahil can kaybı sayısı 574 olarak açıklanmıştır. Veriler arasındaki bu büyük farkın nereden kaynaklandığı ve ülkemizde bazı Covid-19 verilerinin gizlenip gizlenmediği hususunda Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir. Ayrıca hızla artan vaka ve ölüm sayıları da acilen yeni kararlar alınmasını gerektirirken, sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, bütün vatandaşlarımızın pandemiden en az etkilenmesi için Bakanlığın ilgili meslek örgütleri ve uzmanlık dernekleri ile iş birliği içerisinde hareket etmesi ülkemiz yararına olacaktır.” diyerek bakanlığa bir takım sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi. 

Bakanlığınızca yayınlanmış olan yurt dışı yayınında, 5 Nisan 2020 tarihine kadar Covid-19’a bağlı yaşamını kaybeden 65 yaş üstü vatandaşımızın sayısı 1081 olarak açıklanırken, aynı tarihte ülkemizde açıklanan ölüm sayının tüm yaşlar dahil 574 olarak duyurulmasını nasıl açıklıyorsunuz?  

Yapılan test sayıları, tespit edilen vaka ve yaşanan can kayıplarını ayrıntılı bir şekilde il il açıklamayı düşünüyor musunuz?

Pandemi sürecinin şeffaf yürütülmediği, tespit edilen vaka ve ölüm sayılarının düşük gösterildiği, hastanelerde tutulan kayıtların hatalı olduğu eleştirileri hakkında kamuoyunu tatmin edici ne gibi bir açıklamanız vardır? 

Verilerin sağlıklı olmadığı yönündeki bütün eleştirilere rağmen, yine de ülkemizdeki vaka ve ölüm sayılarının her geçen gün ciddi oranda artmasının nedenlerini nasıl açıklıyorsunuz?

Bilim Kurulu’nun önerileri eksiksiz olarak yerine getirilmekte midir? Vaka artışları karşısında Bilim Kurulu’nun ne gibi önerileri vardır?

Vatandaşlarımızın testlere ulaşamadıkları ve belirti gösterdikleri halde hastanelerde test yapılmadığı yönündeki şikayetler hakkında açıklamanız nedir?

Giderek artan Covid-19 hasta sayısı nedeniyle hastanelerde yer olmadığı için eve gönderilen hasta sayısı kaçtır? Bunlardan evde yaşamını kaybeden kaç vatandaşımız vardır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

            Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

                                                                                                           Dr. Mehmet GÖKER

                                                                                                            Burdur Milletvekili

 

            Ülkemizde, Covid-19 pandemisinin başlangıcından itibaren sürecin şeffaf yönetilmediğine dair eleştiriler her geçen gün daha da artmaktadır. Salgının ülkemizde görüldüğü ilk günlerden itibaren pandemiye ilişkin paylaşılan verilerin doğruluğuna ve Bilim Kurulu’nun aldığı kararların uygulandığına dair güçlü bir toplumsal kanaat oluşmasına karşın, geldiğimiz aşamada bu güven zedelenmiştir. Bunun en önemli gerekçeleri arasında, yayınlanan sayısal verilerin halkımızın yaşadığı gerçeklerle çeliştiğinin açıkça görülür hale gelmesidir. Diğer bir önemli neden de meslek odalarının ve diğer bazı sivil toplum kuruluşlarının kendi araştırmaları sonucu elde ettikleri verilerin ve bilgilerin Bakanlık açıklamalarıyla uyuşmadığıdır.

 

Yapılan test sayıları, tespit edilen vaka ve virüs kaynaklı can kayıpları verilerinin, il il açıklanmaması da halkımızın doğru bilgilendirilmediğine dair endişe oluşturmaktadır. Tarafımıza ulaşan bazı bilgiler, yapılan test sayılarındaki önemli bir oranın bazı kurum çalışanlarına daha sıklıkla yapılan testler olduğu, buna karşın vatandaşlarımızın birçoğunun testlere ulaşamadıkları yönündeki eleştirilerdir. Bu konuda yapılan test sayılarının illere göre dağılımının açıklanması, pandemi yönetimi açsından daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

 

            Yine sürecin şeffaf yürütülmediğine dair önemli bir çelişki de Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışı yayınında (Older Adults With Coronavirus Disease 2019; A Nationwide Study In Turkey) verdiği 5 Nisan 2020 tarihine kadar yaşanan can kaybı sayısına ilişkindir. Bakanlık yurtdışı yayınında o tarihe kadar Covid-19’a bağlı 65 yaş üstü can kaybı sayısının 1081 olduğunu belirtirken, ülkemizdeki aynı tarihli veriye göre tüm yaşlar dahil can kaybı sayısı 574 olarak açıklanmıştır. Veriler arasındaki bu büyük farkın nereden kaynaklandığı ve ülkemizde bazı Covid-19 verilerinin gizlenip gizlenmediği hususunda Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir.

 

            Ayrıca hızla artan vaka ve ölüm sayıları da acilen yeni kararlar alınmasını gerektirirken, sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, bütün vatandaşlarımızın pandemiden en az etkilenmesi için Bakanlığın ilgili meslek örgütleri ve uzmanlık dernekleri ile iş birliği içerisinde hareket etmesi ülkemiz yararına olacaktır.

           

Bu bilgiler ışığında;

 

 1. Bakanlığınızca yayınlanmış olan yurt dışı yayınında, 5 Nisan 2020 tarihine kadar Covid-19’a bağlı yaşamını kaybeden 65 yaş üstü vatandaşımızın sayısı 1081 olarak açıklanırken, aynı tarihte ülkemizde açıklanan ölüm sayının tüm yaşlar dahil 574 olarak duyurulmasını nasıl açıklıyorsunuz? 

 

 1. Yapılan test sayıları, tespit edilen vaka ve yaşanan can kayıplarını ayrıntılı bir şekilde il il açıklamayı düşünüyor musunuz?

 

 1. Pandemi sürecinin şeffaf yürütülmediği, tespit edilen vaka ve ölüm sayılarının düşük gösterildiği, hastanelerde tutulan kayıtların hatalı olduğu eleştirileri hakkında kamuoyunu tatmin edici ne gibi bir açıklamanız vardır?

 

 1. Verilerin sağlıklı olmadığı yönündeki bütün eleştirilere rağmen, yine de ülkemizdeki vaka ve ölüm sayılarının her geçen gün ciddi oranda artmasının nedenlerini nasıl açıklıyorsunuz?

 

 1. Bilim Kurulu’nun önerileri eksiksiz olarak yerine getirilmekte midir? Vaka artışları karşısında Bilim Kurulu’nun ne gibi önerileri vardır?

 

 1. Vatandaşlarımızın testlere ulaşamadıkları ve belirti gösterdikleri halde hastanelerde test yapılmadığı yönündeki şikayetler hakkında açıklamanız nedir?

 

 1. Giderek artan Covid-19 hasta sayısı nedeniyle hastanelerde yer olmadığı için eve gönderilen hasta sayısı kaçtır? Bunlardan evde yaşamını kaybeden kaç vatandaşımız vardır?
<
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fatih Karagümrük37
 • 2Hatayspor37
 • 3Galatasaray26
 • 4Alanyaspor26
 • 5BB Erzurumspor36
 • 6Göztepe35
 • 7Beşiktaş24
 • 8Antalyaspor24
 • 9Fenerbahçe24
 • 10Trabzonspor34
 • 11Kasımpaşa33
 • 12Sivasspor23
 • 13Kayserispor33
 • 14Gaziantep FK32
 • 15Konyaspor11
 • 16Gençlerbirliği21
 • 17Denizlispor21
 • 18Yeni Malatyaspor31
 • 19MKE Ankaragücü10
 • 20Çaykur Rizespor20
 • 21Başakşehir FK30
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Bucak’ta Covid-19 tedbirleri denetimi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA