Eğitim
Giriş Tarihi : 06-10-2020 10:01   Güncelleme : 06-10-2020 10:16

BUCAK BELEDİYESİ VE MAKÜ İŞBİRLİĞİ

BURDUR’ un Bucak ilçesinde yerel yönetim ve üniversite işbirliği toplantısı yapıldı.

BUCAK BELEDİYESİ VE MAKÜ İŞBİRLİĞİ

Korona virüs tedbirleri kapsamında yapılan toplantı Bucak Kent Ormanı Restoranda açık havada gerçekleşti. Bucak Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan toplantıya Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar,Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Bucak Belediye Başkan Yardımcıları Yasin Çiçek ve Oğuzhan Erdoğan, MAKÜ’ye bağlı Bucak’taki Fakülteler ve Yüksek Okul müdürleri ve temsilcileri yanı sıra MAKÜ kadrosunda bulunan Öğretim Görevlileri ve meclis üyeleri katıldı.

Bucak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan organizasyonda, masa üzerinde bulunan Azerbaycan ve Türk Bayrakları dikkat çekerken, sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat edildi.

Yerel yönetim ve üniversite işbirliği açılış konuşmasını yapan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, bütün akademik birimlerin yerel yönetimler ile çok yakından temasları olduğu 1990’lı, 2000’ li yıllara gittiğimizde ilk yüksek okulların kurulduğu günlere gidildiğinde bu işlerin tamamen yerel yönetimlerin uhtesinde ve sorumluluğunda yürüdüğünü belirterek şöyle dedi. “MAKÜ’ nün ilk Yüksek Okulu Hikmet Tolunay Meslek Yüksek Okulu, arkasından Gölhisar ve Ağlasun’da açılmıştır. İşte bu ilkokullarımızın kuruluş dönemlerinde yerel yönetimlerin aldıkları sorumluluklar ve YÖK’ e karşı taahhütler vererek açıldıklarını biliyoruz. Şimdi okullarımız büyüdü gelişti, üniversite olarakta desteklendi. Son gelinen nokta olarak Merkez yerleşke dışında Türkiye’de belki üç belki beş Bucak ölçeğine gelmiş yer vardır.  İki fakülte iki yüksek okulu, iki meslek yüksek okulunun olduğu, hatta bir meslek yüksek okulunun fakülteye dönüşme noktasına geldiği nadir yerleşkelerden bir tanesidir. Artık Üniversite burada belediyenin imkanları içerisinde yürüyen o zorluklarla giden bir ilim olmaktan geçip, o şehrin öğrenci sayısı üzerinden şekillenen ekonomik yapının ötesine geçip bünyesinde barındırmış oludğu teknik kapasitesi, akademik birikimi ile şehrin geleceğine yön veren gelme noktasına gelmiştir” dedi. MAKÜ Rektörü Kormaz, Üniversite olarak üniversitenin etkinliğini derinleştirecek, içinde bulunduğu sosyo ekonomik gelişime yönelik stratejilere destek sağlayacak yapılanmalara kurguladıklarını söyledi.

BUCAK TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ BU YIL EĞİTİM ÖĞRETİME BAŞLIYOR

MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz bu yıl Bucak Teknoloji Fakültesinin eğitim ve öğretime gelecek hafta başlayacağını belirtti. Rektör Korkmaz “Bucak Sanayisinin gelişimi, Bucak ekonomisinin gelişiminde artık sanayi ile iç içe bir teknoloji fakültesi kurmamız oluştu. Sanayinin geleceği ise, günümüz, ülke sanayilerinin geleceği ise, bilişim ve bilgi teknolojilerinin kullanılması ile sınırlı. Sahip olduğunuz Ar-Ge bilişim ve bilgi düzeyi, yazılım gibi alanlar üzerinden odaklanırsanız geleceğe ekonomimizi yönlendirmiş oluruz. Bucak Burdur sanayisinde çok önemli payı olan, kendi içerisinde kendi sanayi dönüşümünü yapabilmiş nadir girişimci ve yoğunlaşmaların olduğu bir bölge. Hepimiz Bucak’ı izliyoruz. Bence Bucak bu anlamda lisans üstü çalışmalara konu olması gereken bir vaka olarak önümüzde duruyor” dedi.

Üniversite olarak son dönemlerde yerel yönetimlerle işbirliği yapmaya başladığını ifade eden Korkmaz, “Bucak belediyesini kutluyorum gerçekten vizyonel bir yaklaşımla üniversite yerel yönetim işbirliğini hayata geçiriyor. Bizim ciddi bir birikimimiz var. Bunu da inşallah Bucak Belediyesinin emrine sunmak için buraya geldik.” ifadelerini kullandı

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal ise yaptığı konuşmada, Bucak’ta bir ilk olarak hayata geçirilen yerel yönetimler ve üniversite işbirliği toplantısının gelecek günlerde sivil toplum örgütleri başta olmak üzere sürdürüleceğini belirtti.

Belediye Başkanı Emrullah Ünal “Yerel yönetimler dünya genelinde dört evre geçirdi. Bu gün dördüncü evredeyiz. Bu evrede yerel yönetimlerin kendi yaşana bilirliğini arttırmak için kentsel ortaklıklar kurma, bilgi ve yenilikçilik arayan bir misyonu var. Bunun için önümüzdeki süreçte yerel yönetimler ve üniversite işbirliğinin arttırılması için sivil toplum örgütleri, muhtarlar, siyasi partilerin temsilcileri, diğer ilçe belediye başkanlarının katılımları ile işbirliği toplantılarını geliştirerek gerçekleştireceğiz. İşbirliği toplantıları ve ilçemizde buluna fakülteler, yüksek okullar ve meslek yüksek okulların akademisyenleri ve ilçemizde okuyan 8 binin üzerinde pırıl, pırıl, beyinlerden yararlanarak yerel yönetimlere ekonomik, kültürel yönleri dahil olmak üzere her yönü ile yararlanmak istiyoruz. Bucak Beledisi olarak üniversite ile işbirliği çalışmalarına her zaman açığız” dedi.

Yerel Yönetimler ve İşbirliği toplantısında yapılan konuşmalar sonrası, İşletme Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu, Bucak Sağlık Yüksek Okulu, Hikmet Tolunay Meslek Yüksek Okulu, Emin Gülmez Meslek Yüksek Okulu müdür ve yönetim birimleri okullar hakkında bilgiler aktararak. Bucak Belediyesinin düzenlediği, Yerel yönetimler ve üniversite işbirliği çalışmalarına her türlü katkıyı vermekte hazır olduklarını söylediler.     

<
NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor513
 • 2Fenerbahçe511
 • 3Fatih Karagümrük58
 • 4Antalyaspor58
 • 5BB Erzurumspor47
 • 6Galatasaray57
 • 7Sivasspor47
 • 8Kasımpaşa57
 • 9Hatayspor47
 • 10Göztepe56
 • 11Konyaspor46
 • 12Kayserispor56
 • 13Çaykur Rizespor55
 • 14Trabzonspor55
 • 15Yeni Malatyaspor55
 • 16Denizlispor55
 • 17Gaziantep FK54
 • 18Beşiktaş44
 • 19Gençlerbirliği44
 • 20Başakşehir FK54
 • 21MKE Ankaragücü41
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Bucak’ta Covid-19 tedbirleri denetimi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA