"TWITTER’DAN TEHDİT VE HAKARETE" İLK CEZA

"TWITTER’DAN TEHDİT VE HAKARETE" İLK CEZA

Bu içerik 466 kez okundu.

 

YUSUF MELİKOĞLU

İSTANBUL (İHA) - Manken Nilay Dorsa'ya Twitter'dan hakaret ettiği ve tehdit içerikli mesajlar yolladığı iddiasıyla yargılanan sanık, 5 ay hapis ve bin 500 TL para cezasına çarptırıldı. Bu karar, twitter üzerinden yapılan tehdit ve hakaret suçlamalarına ilişkin hapis cezası verilen ilk karar olma özelliği taşıyor.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık Sercan Dinçşahin hazır bulundu. Duruşmada manken Nilay Dorsa'yı ise avukatı Ömer Turkanlı temsil etti. Duruşmada söz alan Nilay Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı, suçun sabit olduğunu savunarak, sanık Dinçşahin'in cezalandırılmasını talep etti.

Son sözü sorulan sanık Sercan Dinçşahin ise, "Ben bir anlık kızgınlıkla tweet yazdım. Pişmanım, beraatımı istiyorum" dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, 'tehdit' suçunu, işleniş şekli ve sanığın kişiliği de dikkate alarak, sanık Sercan Dinçşahin'in, 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Sanığın yargılama aşamasındaki davranışlarını lehe takdir indirimi nedeni olarak kabul eden mahkeme, Dinçşahin'in 5 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Sanık Dinçşahin’in twitter üzerinden 'hakaret' suçunu işlediğini de belirten mahkeme, sanığa bu suçtan ise bin 500 TL para cezası verdi.

Mahkeme sanığa verilen cezanın açıklanmasının, 5 yıllık denetimli serbestlik süresi ve bir daha suç işlememe şartıyla geri bırakılmasına karar verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı