KARACAÖREN BARAJI’NDA

BURDUR’UN BUCAK İLÇESİNE BAĞLI ELSAZI KÖYÜNDE BULUNAN KARACAÖREN BARAJI 1’DE BİR AY İÇERİSİNDE YAKLAŞIK 50 TON ÖLÜ ÇİN SAZANI’NIN KIYIYA VURDUĞU BİLDİRİLDİ - BURDUR SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ BAŞKANI MUHARREM MUTLUCA: - “TEK TÜR BALIKLAR ÖLÜYOR. İKİ YIL ÖNCE DE BÖYLE ÖLMÜŞ, O ZAMAN DA OKSİJEN PATLAMASI DEMİŞLER, O ŞEKİLDE OLAYI YATIŞTIRMIŞLAR” - “TAHMİNİ 50 TON ÖLMÜŞ BALIK VAR” - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ ÜYESİ MUHAMMED GÖKSEL: - “BURADA BALIK BİTTİYSE KÖYLÜ DE BİTTİ”

KARACAÖREN BARAJI’NDA
KARACAÖREN BARAJI’NDA Akca Halim
Bu içerik 2307 kez okundu.

BURDUR (İHA) - Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Elsazı köyünde bulunan Karacaören Barajı 1’de, bir ay içerisinde yaklaşık 50 ton ölü Çin Sazanı'nın kıyıya vurduğu bildirildi.

Köylüler iki yıl önce de aynı durumla karşı karşıya kaldıklarını, gerekli yerlere müracaat ettiklerini, ancak kendilerine balıkların oksijen patlaması sonucu öldüğünün bildirildiğini söyledi. Ayrıca barajda 5-6 türde balığın olduğunu belirten köy halkı, kıyıya vuran balıkların sadece Çin Sazanı olduğunu ve yaklaşık bir aydır ölü balık kokusundan baraj çevresine yaklaşamadıklarını bildirdi.

Balık ölümünün her geçen gün arttığını ve bununla ilgili Tarım İl Müdürlüğü’ne bilgi verdiğini söyleyen Burdur Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Muharrem Mutluca, kendilerine gelen cevapta balıkların oksijen patlaması sonucu öldüğünün bildirildiğini söyledi. Mutluca, “Ama bunun gaz patlaması ile alakası yok. Isparta’dan gelen Dabakhane atıklarından kaynaklanan bir şey. Çayda da ölü balıklar tespit edildi. Çünkü ölü balık barajdan çaya akmaz, çaydan baraja akar” şeklinde konuştu.

 

SADECE ÇİN SAZANI ÖLÜYOR

Barajda birkaç türde balık bulunduğunu kaydeden Mutluca, “Tek tür balıklar ölüyor. Diğer balıklar ölmüyor. İki yıl önce de böyle ölmüş. O zaman da gaz patlaması demişler. O şekilde olayı yatıştırmışlar” dedi. İki yıl önce de balıkların bu şekilde ölerek kıyıya vurduğunu belirten Mutluca, bu yıl daha fazla balık öldüğünü bildirdi. Mutluca, “Gördüğümüz kadarı ilde tahmini 50 ton ölmüş balık var. 20 yıldır balıkçıyım. Şu an durduğumuz kıyıdaki balıkları toplasak, yüz kilo balık var burada” ifadelerini kullandı.

Barajı Kepez Hidroelektrik Santrali’nin çalıştırdığını belirten Mutluca şunları söyledi:

“Tarım İl Müdürlüğü’ne bildirdik. Onlar da Kepez Elektriğe bildirdiler. Bize suyun ayarsız salınmasından, sıcaktan dolayı öldüğü söyleniyor hem de. Sıcaktan balık ölmez. Kimse gelmedi, inceleme yapılmadı, ilgilenen olmadı. İlgililerden Su Ürünleri Kooperatif Başkanı olarak Isparta’dan gelen atık suyu önlemelerini istiyorum. Başka bir şey istemiyorum. Yaklaşık 300 kişi buradan ekmek yiyor. Bu balık buradan bittiği zaman 300 kişi aç kalacak.”

Köyün tek geçim kaynağının Karacaören Barajı’ndaki balıklar olduğunu söyleyen Su Ürünleri Koopertafi üyesi Muhammed Göksel ise, yardım edilmezse aç kalacaklarını söyledi. Göksel, “Köyün geçim kaynağı. Şimdi burada balık bittiyse köylü de bitti. Biz de buradan balık avlıyoruz. Ama şu anda yasak bir dönem, avlamıyoruz” dedi.

 

ANTALYA'NIN İÇME SUYU BARAJDAN ALINACAK

Kendilerine ilerleyen dönemlerde Antalya için içme suyunun Karacaören Barajı’ndan alınacağının bildirildiğini söyleyen Göksel, şöyle devam etti: “Bu yüzden de önlenmesi lazım. Bugün balık ölüyor, yarın çocuğumuz gelecek, bilmeyerek balığı elleyecek, yiyecek, sonra çocuklarımız da ölecek. Suya girecek, zehirli atıktan çocuklarımız da ölecek. Biz korkumuzdan çocuklarımızı su kenarına çıkaramıyoruz. Bize oksijen patlaması diyorlar. Oksijen patlaması olsa içerisinde bütün canlı ölür. Ama tek tür ölüyor.”

Balıkların üreme döneminde öldüğünü ifade eden Göksel “Isparta’dan gelen çaya yazın bu balık yumurta yapıyor. Yavruyu oraya bırakıyor. O dönemde ölüyor. Çaya çıkan balık ölüyor. Çaya akım yapmayan balık ölmüyor” şeklinde konuştu.

Barajın kıyısına çıkmış binlerce balık ölüsü varken bölgeye dinlenmek için gelenlerin olta ile balık tutması da dikkat çekti. Balıkçılar bölgeye ilk defa geldiklerini, konuyla ilgili bilgilerinin olmadıklarını, ancak eğlence olsun diye balık avladıklarını söyledi.

 

Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Şenel ise, "Şu ana kadar o bölgeden balık ölümleriyle ilgili bir müracaat gelmedi. Yeni duyuyorum, yarın ekipleri gönderip gerekli incelemeleri yaptıracağız" dedi. 

burdur karacaören gölü balık balık ölümü sazan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dedesinin kullandığı traktörden düşen çocuk öldü
Dedesinin kullandığı traktörden düşen çocuk öldü
Bodrum'da silahlı saldırı: 1'i şarkıcı 2 ölü, 4 yaralı
Bodrum'da silahlı saldırı: 1'i şarkıcı 2 ölü, 4 yaralı