Reklamı Geç
Advert

ISPARTA TÜRKÜLERİ ALBÜMÜ ÇIKTI

ISPARTA VALİLİĞİ TARAFINDAN İKİ YILLIK BİR ÇALIŞMA SONRASI OLUŞTURULAN TEKE VE TOROS KÜLTÜRÜNDE ISPARTA TÜRKÜLERİ İSİMLİ 13 PARÇADAN OLUŞAN ESER VALİ MEMDUH OĞUZ TARAFINDAN TANITILDI

ISPARTA TÜRKÜLERİ ALBÜMÜ ÇIKTI
ISPARTA TÜRKÜLERİ ALBÜMÜ ÇIKTI Akca Halim
Bu içerik 1305 kez okundu.
Advert

ISPARTA (İHA) - Isparta Valisi Memduh Oğuz, Göl Toplantı Salonu'nda düzenlendiği basın toplantısıyla "Teke ve Toros Kültüründe Isparta Türküleri" isimli eseri tanıttı.

Isparta’nın folklorik açıdan çok önemli bir vilayet olduğunu kaydeden Vali Memduh Oğuz, “Isparta’nın çok güzel türküleri var. Bunlar hakkında güzel bir çalışma yapılsın istedik. SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nden öğretim üyelerimizle işbirliği yaptık. Yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ürünü olarak bu CD’yi çıkardık. Bu çalışmanın koordinatörü olan Deniz Yıldız aylarca İstanbul’da stüdyo ortamında çalışma yaptı. Çok titiz bir çalışma olmuştur. Hangi enstrüman hangi türküde kullanılacak, hangi sesi düzeyinde türkü okunacak bunlara önem verildi. Kaynak niteliğinde bir eser oldu. Isparta’nın kültürüne yapılmış önemli bir katkıdır. Katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Beş bin adet CD dağıtılacak. Tabi bu bir başlangıçtır. Bu projenin devam etmesini istiyoruz. Isparta halk kültürü ile çalışmalar devam etsin” diye konuştu.

Isparta Türküleri çalışmasının koordinatörü Müzisyeni Deniz Yıldız da teknik bilgiler verdi. Albümde 13 Isparta türküsüne yer verildiğini kaydeden Yıldız, “Hüseyin Turan, Nida Ateş gibi çok değerli sesler tarafından parçalar seslendirildi. Türküler yaklaşık 200 parça arasından seçildi. Makamsal özelliklere, müzikal kalitesi yüksek olan eserlere öncelik verildi. Bu albümde yüksek teknolojik imkanlardan yararlanıldı. Farklı icralara ağırlık verildi” dedi.

 

Projenin BAKA tarafından desteklendiğini kaydeden Yıldız, 40 bin lira destek sağlandığını açıkladı. Yıldız, parçaların Valilik internet sitesinden yakında indirilebileceğini söyledi. 

ısparta haberleri ısparta türküleri vali ısparta valisi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı