Akpınar Yaylası Yeni Alanıyla Göz Doldurdu

20. Kemer Akpınar Geleneksel Kültür, Sanat ve Yayla Yörük Şenliği'ne BAKA desteğiyle yapılan Akpınar Yaylası’nın yeni düzenlemeleri damgasını vurdu. Yörük esintilerinin yaşandığı şenlikte konser veren Ankaralı Ayşe, Kemerlileri coşturdu.

Akpınar Yaylası Yeni Alanıyla Göz Doldurdu
Akpınar Yaylası Yeni Alanıyla Göz Doldurdu Akca Halim
Bu içerik 1451 kez okundu.

Kemer Belediyesi'nin organizasyonuyla bu yıl 20.’si düzenlenen Geleneksel Akpınar Kültür, Sanat ve Yayla Yörük Şenliği, çok sayıda Kemerli'yi bir araya getirdi. Özellikle il dışında yaşayan Kemerli vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte, vatandaşlar doyasıya eğlenip, kıl çadırları, ayranları, yufka ekmekleriyle yörük kültürünü yaşattılar. Geçtiğimiz yıl Akpınar Yaylası'nda BAKA(Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) desteğiyle yapımına başlanıp, tamamlanan düzenleme çalışmaları da vatandaşların büyük beğenisini topladı.

Yeni Şenlik alanı açılış kurdelesini Valimiz Hasan Kürklü İlimiz Milletvekili Bayram Özçelik, Kemer Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Kemer Belediye Başkanı Durmuş Erdem, Çevre Belde ve İlçe Belediye Başkanları,siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar ile birlikte kesti.

Şenliklerin başlangıcında Valimiz Hasan Kürklü beraberindeki heyetle birlikte şenlik mesire alanında bulunan bütün vatandaşlarla selamlaşarak sohbet etti. Bir vatandaşın sofrasına da konuk olan Vali Hasan Kürklü, mangal ateşinde yapılan çaydan içmeyi de ihmal etmedi.

Şenlikler kapsamında düzenlenen Tavla, Satranç ve Masa Tenisi yarışmalarıyla birlikte, en güzel oğlak ve kuzu yarışmasında birinci olanlara ödülleri verildi. Ankaralı Ayşe Dinçer'in konseriyle süslenen yayla şenliğinde, tüm katılımcılara yiyecek ve içecek ikramı yapılıp, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket takdim edildi.

Şenlikte katılımcılara seslenen Vali Hasan Kürklü, Türk milletinin güzel gelenekleri olduğunu ve geleneklerin şenlikler sayesinde yaşatılıp, il dışında olan hemşehrileri, akrabaları bir araya getirdiğini vurgulayıp, " Millet olarak son derece sıygılı bir toplumuz. Tarih boyunca bütün zorlukları aynı birliktelik içerisinde aştık ve aşmaya devam edeceğiz." dedi. Akpınar Yaylası'nı, bu güne kadar gördüğü en güzel yaylalardan birisi olduğunu vurgulayan Vali Hasan Kürklü, yaylanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

İnsanoğlunun çocukluğundan beri ileriye dönük hedefleri olduğunu ve büyüdükçe bu hedefler daha çok yaklaşıldığını dile getiren Milletvekili Bayram Özçelik, milletvekili olduktan sonra hedeflerini gerçekleştirmek için yola çıktığını ve hiç mahcup olmadan sürdürdüğünü ifade etti.  Kemer İlçesi'sininde aynı şekilde hedeflerine adım adım ilerleyerek büyüdüğünü belirtip, Amerika'da 1945'li yıllarda kurulan Kalkınma Ajansları'nın Türkiye'de 2007 yılında kurulduğunu ve Kemer ilçesi'nin de bundan yararlanarak Akpınar Yaylası'nı daha güzel bir hale getirdiğini söyleyen Milletvekili Özçelik, hızla 2023 hedeflerine ilerlediklerini ifade etti.

Akpınar Yaylası'nın binlerce yıllık tarihi bir geçmise sahip olduğunu ve Antik Pisidya'da kalma kalıntıların bulunduğunu söyleyen Kemer Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, Akpınar Yaylası'da tarihin mekansal enerjisinin yaşandığını, yaylanın alternatif turizme kazandırılması için hızla çalıştıklarını ve büyük bir başarıya imza attıklarını söyledi.

 

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Durmuş Erdem, yapılan düzenlemelerle Akpınar'ın marka olmaya başladığını, çalışmaların hızla süreceğini ifade etti.

kemer akpınar yayla şenlik burdur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca GAzete 377. Sayı
Akca GAzete 377. Sayı
Antalya siste griye büründü
Antalya siste griye büründü