Advert
Advert
Bucak’ın havası her geçen gün kirleniyor
Halim AKCA

Bucak’ın havası her geçen gün kirleniyor

Bu içerik 475 kez okundu.
            Bucak’ta şükür sanayi atığı, fabrika bacaları gibi etkenler yok. Açıkgözle baktığımız zaman evlerin bacalarından tüten dumanlar, kalorifer bacaları hava kirliliğinin en etkin durumunu açık açık gösteriyor. Mutlaka ısınma amaçlı kullanılan sobalar ve kaloriferler yakılacak. Ama yakılan bu kömürlerin nereden nasıl geldiği ve nasıl satıldığı. Ben uzun zamandan bu tarafa Bucak’ta kömür denetimi yapılan yada kontrolü yapılan bir haber yapmadım. Başka meslektaşlarımızın da yaptığı bir haberi okumadım. Bucak’a getirilen kamyonlar dolusu kömür satış yapan kurum ve firmalarca çuvallara doldurulup paketlenip marka oluyor. Çuvalın içerisindeki kömür kalitesi ne olursa olsun, çuvalın torbasında yazan değerler kalite oluyor. Hal böyle olunca da Bucak’ta nefesleri tıkayan bir gaz bulutu oluşuyor. Bunun etkisi sadece hava ve çevre kirliliği değil, sağlık açısından özellikle küçük çocuklar başta olmak üzere astım hastalığı ve üst solunum yolları hastalıkları hızla artıyor. Kalitesiz kömürün etkisi oluşturduğu hastalıklar ile milyarlarca milli gelir ilaç parası ile yok olup gidiyor.
            Şüphesiz Bucak’ta kaliteli kömür satışları da yapılıyor. Herkes kötü yakıt kömürü satıyor diyemeyiz. Ama denetimler arttırılmalı. Bakın Antalya’da kamyon şehre girmeden kontrol merkezlerine giriyor. Yükü ne olursa olsun kontrol ediliyor. Hele yük kömür oldu mu durum bir kez daha değerlendiriliyor.
            Bu yıl biraz geç kalındı ama önümüzdeki yıllarda Belediye Bucak’a giren kömürlere biraz daha ağırlık vermeli. Kontrolleri hat safhaya çıkarmalı. Kamyonlarla getirilip torbalara doldurulan kömür çuvallarının dışında yazana değil, içerisinde ne olduğu kontrol edilmeli. Ayrıca kaloriferler, ehliyetsiz kalorifer yakıcıları bir bir kontrol edilmeli.
            Şüphesiz isim vermeden belirtmek istiyorum, bunları herkes mutlaka tahmin eder, yardım amaçlı dağıtılan kömürlerin çok kalitesiz olduğu iddiaları bulunmakta. Eğer fakire fukaraya ısınması için dağıtılan bu kömürler sağlığa aykırı ise önüne mutlaka geçilmeli. Ucuz yollu alınarak dağıtılan  bu tür kömürler, sadece fakir fukaranın gönlü alınmayla kalmayıp, yüzlerce bacadan çıkan bu kömürün zehir dumanları koca bir ilçede yaşayan insanların sağlığını etkiliyor. Zehir bulutları ile nefes alınması zor bir hava yaratılıyor.

            Sert tedbirlerle “Dumansız bir hava” yaratmak isteyenler aynı titizliği, sigara dumanından belki yüz kat daha tehlikeli olan kömür gazına da göstermeleri gerektiğini düşünüyorum

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı