Dinamit atılarak maden işletilmemesinin acısını bir gün ağır öderiz
Halim AKCA

Dinamit atılarak maden işletilmemesinin acısını bir gün ağır öderiz

Bu içerik 455 kez okundu.
Dinamit atılarak maden işletilmemesinin acısını bir gün ağır öderiz
Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum. Bölgemizde bulunan gerek maden ocakları gerekse mermer ocakları ekonomimizin gelişmesi için çok önemli faktörler. Bu işletmeler çoğaldıkça istihdam artar bölgede ekonomik açıdan olsun işsizlik açısından olsun ve en önemlisi ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.
Yalnız para kazanalım derken, ekonomiyi geliştirelim derken bazı öz kaynaklarımıza da zarar verilmemesi lazım. Kestel Köyünde işletilen maden ocağında zaman zaman dinamit kullanıldığı iddia ediliyor. Arka arkaya gelen patlamalar bölgedeki evlerde ciddi boyutta zarar açmaya başladığı bazı evlerde ve duvarlarında çatlaklar meydana geldiği görülüyor. Bütün bunlardan önemlisi de atılan bu dinamitler yer alt sularını çok etkiliyor. Atılan bu dinamitlerin önüne geçilmediği sürece de Kestel Köyünde işletilen maden ocağının eğer dinamit kullanılıyorsa, köylülerin iddialarına göre kullanılıyor, ileriki yıllarda yer altı sularında kayma yaşanacağından çevredeki köyler ileriki yıllarda susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Üstelik deprem bölgesinde olmamız nedeniyle atılan her dinamit bölgedeki fay hatlarını olumlu yönde etkileyerek depremleri tetikleme de yapabilir.
YETKİLİ MAKAMLAR VE ÇEVRECİLER SAHİP ÇIKMALI
Kestel Köyünde işletilen maden ocağında eğer dinamit kullanıyorsa mutlaka yetkili makamlar ve çevreciler bu duruma hassas davranmalı ve bölgeye sahip çıkmalıdır. Maden ocakları işletilirken para kazanılması ön plana çıkması halinde atılan yada atılması sürdürülen dinamitler sonucu yer altı sularının kayması, depremleri tetiklemesi ve gelişi güzel işletmecilik yüzünden yeşil dokunun yok edilmesi bedelini ileriki yıllarda ağır şekilde fatura ödeyeceğimizi unutulmaması gerekiyor. Umarım bu tür yerleri işleten firma ve yetkilileri de bunun farkındadır. Dinamit ve nitrat gübresinden oluşturulan patlatma sisteminin yasal boyutunun olup olmadığını bilemiyorum. Ama dinamit atılmasının, patlatılmasının çok büyük yer üstü ve altı tahribatlar oluşturacağından mutlaka yetkili birimler bir an önce faaliyete geçmeli, çevreciler de yeşil dokunun tahribatına sahip çıkmalıdır.  
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı