Reklamı Geç
Advert
Bu Savurganlığa Dur Denilmeli
Halim AKCA

Bu Savurganlığa Dur Denilmeli

Bu içerik 513 kez okundu.
Tadaş’a ait sokak aydınlatma lambaları muhakkak hepimize büyük faydası bulunmakta. Gece karanlığını sokak lambaları ile rahat bir ortamda ve aydınlıkta rahat rahat gezebiliyoruz.
Fakat çok faydalı bu sokak lambaları akşamın erken saatlerinde yanması, sabah güneş doğduktan sonra sönmesi kadar da bol savurganlık olduğunu düşünüyorum. Çünkü sokak lambalarının yaktığı enerjinin büyük kısmı abonelere yansıtıldığını düşünecek olursak her aboneye hemen hemen  ortalama bir lamba düşer.
Sokak lambalarının yaktığını amma abonelere ama resmi kurumlara ödetilse de sonuçta bir savurganlık var. Akşam çok erken saatlerde yanan ve gün doğuncaya kadar devam eden, hatta gün doğduktan sonra bazı sokak ve ana caddelerin lambaları yanmakta. Düşünün bir saat akşam, bir saatte sabah gelişi güzel yanan sokak lambalarındaki ışıkların ülke ekonomisine zararını.
Hal bu ki  akşam erken saatlerde yanan sokak lambalarının fotosel zaman ayarları yapılabilir. Sabah ise saat 05,40 civarlarında ortalık aydınlanıyor, güneş ise ilçemize 06,30 civarında doğuyor. Bunları gün uzama ve kısalmalarını da göz önünde bulundurmamız halinde günlük sokak lambaları akşam ve sabah olmak üzere yaklaşık 2 saat lüzumsuz şekilde yanıyor. Bu iki saatlik zaman dilimindeki sokak lambalarında tüketilen enerjinin bizlere, ülke ekonomisine olan maliyetini artık siz hesaplayın.
Mutlaka bu savurganlığa dur denilmesi gerekiyor. Yetkili birimler bir an önce bu savurganlığın durdurulması için tedbirler almalıdır. Çünkü lüzumsuz yanan her sokak lambası vatandaşın cebini yaktığı gibi ülke ekonomisine de büyük zararı olmaktadır.       
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı