Doğruya doğru, eğriye eğri
Halim AKCA

Doğruya doğru, eğriye eğri

Bu içerik 488 kez okundu.
Daha önceki yazılarımdan birisinde Bucak’ta sivil toplum örgütleri Bucak’a sahip çıkmıyor yazısını hatırlayacaksınız. Bu yazıda bazı dernek oda ve kooperatifleri ele almış suçlamadan eleştirilerde bulunmuş, Bucak’a sahip çıkmalarını talep etmiştim.
            Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Şahsım adına yapmış olduğum haber olsun, köşe yazısı olsun değerlendirirken çok şeyi gözden geçirmeye çalışırım. Kalem benim elimde diyerek hiçbir zaman her kim olursa olsun gerek yanlışıma olsun, gerekse karşıdaki kişinin fikirlerine olsun her zaman saygım sonsuzdur. Her insanın yapabileceği gibi zaman zaman bende hata yapabilir, bilgi eksikliği yaşayabilirim. Bunu düzeltmek ve doğrusunu yapmakta yine bana düşer.
            Sivil Toplum Örgütleri Bucak’a sahip çıkmıyor isimli yazıma istinaden Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı Sayın Yusuf Top beni aydınlatıcı bir yazı göndermiş. Duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Yazdıklarına da saygı duyuyorum. Şimdi bu yazıyı özetlemeye çalışacağım. Sayın Top yazısında, “Oda başkanları yönetmiş oldukları odaların kuruluş kanunları ve genel kurul kararları doğrultusunda çalışmalar yaparak yönetirler. Bu çalışmaları üç ana grupta takip ederiz. Bunlardan birincisi odanın devamlılığını sağlamak, finansal altyapısını oluşturacak çalışmalar yapmaktır.  İkincisi üyelerimize yaptığımız hizmetlerden oluşmaktadır. Üçüncüsü ilçemize sağladığımız katkılardır” diyor.
            Sayın Yusuf Top Halil İbrahim Ak döneminde başlayan Genel Sekreterliği ile uzun yıllardan bu tarafa Bucak Şoförler ve Otomobilciler Odasında görev yapıyor. Oda üyelerine yaptığı katkılar ve verdiği desteklere kesinlikle sözüm yok. Bina yaptırma yarışına gelince, Halil İbrahim Ak döneminde Cumhuriyet Meydanına yaptırılan bina güzel, birde odanın şimdiki oturduğu ve yaptırdığı binada güzel. Cumhuriyet Meydanına yaptırılan bina ne kadar finansal destek, şimdiki oturdukları bina ne kadar odaya finansal destek getiriyor bilmiyorum. Bu finansal destekler ile zor durumda olan icralık olsun, hasta olsun, vadesi ve kaza ile vefat etmiş üyelerin ailelerine yada okulda okuyan çocuklarına olsun birebir katkı sağlanıyor mu bilmiyorum?. Sayın Top yazısında bazı hizmetleri reklam olmasın diye duyurmak istemiyoruz diyor. Hiçbir hizmet reklam değildir. Sen yaptığın hizmetleri duyurmazsan, paylaşmazsan bize gönderdiğin yazıda ki gibi bilgi eksikliği tanımını koyarsın. Gazeteci gördüğünle, duyduğunla yetinmek zorundadır. Bu yasada da açıktır. Hiç olmazsa senede bir gün basına de ki; sağladığımız finansal destekler ile şu kadar odamıza kayıtlı üyelerimizin çocuklarına burs veriyoruz. Şu kadar üyemize sağlık hizmeti veriyoruz, yardıma muhtaç eski ve yeni üyelere kışlık yakacak yiyecek desteği veriyoruz desin, seve seve bizlerde kamu ile paylaşalım. Sayın Top, ayrıca Bucak’a Bağ-Kur hizmeti gibi hizmetler getirdiğinden bahsetmiştir. Yaptığı hizmetler için kutluyoruz. İlçeye sağladığı katkılarda mutlaka küçümsenemez ama benim asıl değinmek istediğim konu şu.

            İlçemizde yapılması düşünülen her türlü etkinlik, okul olsun, hastane olsun, sağlık ocağı olsun bu konularda fikir paylaşımı sağlanmalıdır. Hastane binası, okul, sağlık ocağı, adliye binası ve benzeri çalışmalarda birkaç kişinin fikri ile oldu bittiye getirileceğine, toplumun tamamını oluşturan sivil toplum örgütleri eğer fikir sorulmuyorsa görüşlerini olumlu yada olumsuz paylaşmaları gerektiğine değinmiştim. Çok seslilik her zaman hizmetlerin en iyisini getireceğini düşünüyorum. Hiç olmazsa üç beş kişinin aldığı kararlar çok sesliliğin etkisi ile daha sağlıklı kararlar almaya itecektir. Yoksa Yusuf Top şunu yapmış, Celal Bektaş bunu yapmış polemiğine girmeye gerek yok. Sonuçta dernek olsun, kooperatif olsun üyeleri yöneticilerini kendileri seçmiştir. Saygı göstermekte hepimize düşer

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı