Advert
Advert
DÜĞÜN VE TOPLANTILARDA HAVAİ FİŞEK ATILMAMALI
Halim AKCA

DÜĞÜN VE TOPLANTILARDA HAVAİ FİŞEK ATILMAMALI

Bu içerik 540 kez okundu.
DÜĞÜN VE TOPLANTILARDA HAVAİ FİŞEK ATILMAMALI
Bucak’ta yaklaşık bir yıldan bu tarafa havai fişek atımları moda oldu. Bu modayı a hiç şüphesiz okulların yıl sonu vedalarında yada gecelerinde ortaya çıktı. Arkasındanda düğünlere sıçradı.
Ben bir hukukçu olmadığım için havai fişeğinin atım ve attırım şartlarını, yasal izininin olup olmadığını bilmiyorum. Ama ne olursa olsun belki yasadan kaynaklanan boşluklar nedeniyle havai fişeğinin atılması kolaylıklarının önüne mutlaka geçilmeli. Çünkü okulların yıl sonu geceleri olsun, düğün, nişanlarda ve toplantılı gecelerde olsun havai fişeğinin kontrolsüz şekilde atılması çok sakıncalı. Hele bunu ehliyetsiz gelişi güzel kişiler ateşlerse bir bomba ile hiç farkı yok.
Eğer toplantılı ortamlarında, düğün ve nişan merasimlerinde atılan havai fişeklerinin önüne geçilmemesi halinde gelecekte bir gün ya yangınlara yada insanların yaralanması ve ölümlerine bile sebep olabilecek bir durumdur. Ayrıca falanın düğününde olurda benimkinde neden olmasın prensibi ile imkanı olanda olmayanda havai fişeği atması durumunda ekonomik açıdan da maliyet getirmektedir. 
Bucak’ta havai fişeğinin atılmasının önü çok rahat şekilde kesilebilir. Toplantı ve düğün merasimi için alınan ruhsatlara şart, yada uyarı konulabilir. Böylece yeni moda olan havai fişeği atılması demodeye dönüştürülebilir. Umarım bu uygulamaya son vermeden önce her hangi bir yaralanma ve can kaybı olmaz.
Belki içimizden hemen bu yazıyı eleştirenler olacak. “Kardeşim Avrupa’nın göbeğinde nüfusu yüzü bırak milyonu aşan şehirlerde atılıyor” diye. Doğru bu şehirlerde atılırken özellikle yılbaşı kutlamalarında çok sıkı tedbirler alınıyor. Örneğin İstanbul’da çok yüksek binalarda. Havai fişeği hatalı patlasa bile insanlara ulaşacak menzilde değil. Ya bizde düğün evinin bir arkasındaki evin yanından, ya da düğün evinin bir boşluğunun yanından menzili ne kadar?, varsa 30-50 metre. Birde bunu ateşleyenlerin ehliyetsiz olduğu düşünülecek olursa ha el bombası, ha havai fişeği hiç farkı kalmıyor.   
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı