Bedel Burdur’a Kesildi
Halim AKCA

Bedel Burdur’a Kesildi

Bu içerik 437 kez okundu.
Bedel Burdur’a Kesildi
Bedelli askerlik yasasının değişmesi Burdur ekonomisine darbe vurdu.
Uzun zamandır hükümetin ve kamuoyunun gündeminde bulunan bedelli askerlik yasasının açıklanması Burdur’u şoke etti. Yurt dışından gelen bedellilerin olsun, ülke içerisindeki ünlülerin çoğunun bedelli olarak askerlik yaptığı Burdur, yeni yasanın çıkması ile daha çok bedelli askerin Burdur’a gelmesi beklenirken 21 günlük temel askerlik yasasının değişmesi ile 30 yaşını dolduranlar 30 bin TL’yi yatırmaları halinde hiç askerlik yapmadan askerliği tamamlamış olacaklar.
Bedelli askerlikte temel 21 günlük temel eğitimin kalkması üzerine özellikle Burdur ekonomisi alt üst olması bekleniyor. Çok sayıda esnafın geçimlerinin bedelli asker üzerinden sağlaması şimdi Burdur esnafını kara kara düşündürürken sivil toplum örgütlerinin yasaya istinaden tepkileri çığ gibi büyüyor. Yine esnafın büyük bir bölümü hibe destekli kredi beklentisi içerisinde olması ve bununda gerçeklenmesi halinde günü kurtaracağı ileriki gün ve yıllarda yine Burdur ekonomisinin sıkıntılı günler yaşayacağını işaret ediyor.
Bedelli askerlik yasasının taslağı meclise gelmeden önce sır gibi saklanması, bu yasanın sadece başbakan ve bakanlar tarafından bilinerek Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiği gün açıklanması yıllarca tartışılacağa benziyor. Çünkü özellikle hiç askerlik yapmamak, kişilerin geliri ne olursa olsun 30 bin TL ile belirlemek; parası olmayan askere, parası olana da teskere verilmesi eşitlik ilkesine aykırı gözüküyor. Ayrıca üç dönemdir gerek yerel gerekse genel seçimlerinde Ak Partiyi tercih eden Burdur seçmeni bir nevi cezalandırmış oluyor.
Bedelli askerlik yasası bu gün için Burdur’u vurmuş ekonomisin alt üst etmiş olabilir. Ama bunun faturasını gerek yerel gerekse genel seçimlerde öder diyemiyorum. Çünkü biz Türk Milleti olarak geçmişi çok çabuk unutuyoruz. Bence birkaç ay muhalefet ettikten sonra sular durulacağını tahmin ediyorum.     
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı