Advert
Advert
Başkasının Gömleği İle Gerdeğe Girmek
Halim AKCA

Başkasının Gömleği İle Gerdeğe Girmek

Bu içerik 553 kez okundu.
Başkasının Gömleği İle Gerdeğe Girmek
Günümüzde eğitimde olsun, ekonomide olsun kısacası hangi alanda olursa olsun Dünya çok küçüldü.
Küçülen bu dünyada yine eğitimde, ekonomide her türlü alanda uluslar arası ilişkiler çok arttı. Bu ilişkilerde uluslar arası ziyaretler her geçen gün artıyor. Son üç dört yıla baktığımız zaman Bucak’tan Avrupa ülkelerine, Avrupa ülkelerinden ilçemize ziyaretler sıklaşmaya başladı. Bunların başını da  Avrupa Birliği projeleri çekiyor.
Polonya’nın Krotoszyn ilçesi ile kardeş belde oluşumuzdan bu tarafa Bucak’ta bir eksiklik gözükmeye başladı. Nasıl mı?; Sadece bu şehirden değil, Avrupa Birliği Hibe Projelerinden ülkemize ve Bucak’a gelen misafirlerimizi ağırlama şekli. Gerek Krotoszyn şehrinden olsun, gerekse Ab hibe projelerinden olsun Bucak’a gelen yabancı konuklar Bucak’ın sosyal, ekonomik ve kültürel değerlerini yaşamak için geliyorlar. Bu insanlar Burdur’u Bucak’ı çok iyi tanıyabilmeleri için Bucak’ın tarihi ve kültürel değerlerini yaşaması gerekiyor. Tabi ki hiçbir zaman karşı değilim, başta Antalya gibi çevre il ve ilçelere gitmeleri de uygun.
Ama biz bu yabancı konukları Bucak’ta ağırlayacağımıza bir gün Bucak’ta çarşı içi, lokanta da yemek yemeyle yetindirebiliyor diğer kalan günlerini de komşu illeri ziyaretlerde bulundurabiliyoruz.
Ben diyorum ki başkasının gömleği ile gerdeğe ne zamana kadar girebileceğiz?, hal bu ki Bucak’ta kültür kokuyor, tarih kokuyor. Nasıl mı? Bakınız Çamlıkta bulunan Cremna toprak altında yatıyor. Bu tarihi şehir gün ışığına çıkarılsa bir misafir akşama kadar bu tarihi şehri gezerken zaman geçirir. İlçemizin ileri gelenleri başta siyasetçiler artık bir çığır yaratmalı ne edip edip Cremnanın gün ışığına çıkarılması için adım atmalı ve en kısa zamanda Cremna yerli ve yabancı turizme kazandırılmalı. Bunun yanında İncirhan, Susuz han gibi hanlar yine turizmde en iyi yerini almalı. Belki Bucak’ta çoğumuzun adını duyduğu ama bilmediği Sefer Yitiği Mağarası turizme kazandırılmalı. Bu mağara İnsuyu Mağarasını iddia ediyorum 10’a 20’ye katlayacak bir mağara. Mutlaka ve mutlaka turizme kazandırılmalı.
Eğer beni hayal pres olarak nitelendirmezseniz, Bucak’ta bir ilk yapılmalı. Bucak Devlet Hastanesinin olduğu yerden yada, Orman İşletme Müdürlüğü binasının olduğu yerden Hökez tepesine, Hökez Tepesinden Onaç Barajına kadar gidiş dönüşlü bir teleferik sistemi yapılmalı.
Bütün bu projeler hayal değil. Yeter ki istemesini bilmeli, yeter ki yapacağım demesini bilmeli.
İşte bu tarihi yerler ve projeler devreye sokulması halinde başkasının gömleği ile gerdeğe girmekten kurtulacağımız gündür. Çünkü Bucak’a gelen yabancı konuklar Bucak’ı kafalarına kazımamız gerekiyor, yerleştirmemiz gerekiyor ki ileriki yıllarda tekrar gelinmesi için cazibe halini alır. Ama bu günkü sistemle Yabancı ülkelerden Bucak için gelen konukları Antalya, Sagalassos, Alanya ve benzeri ilçelere götürmeye devam edersek başkasının gömleği ile gerdeğe girmeye devam ederiz.
Neden olmasın; Bucak Belediye Başkanı Hükümet partisinden, Bucak’lı milletvekilimiz hükümet partisinden istemesini bilmeliyiz. Yerel yönetimdeki siyasilerimiz istemesini bilmeli. Hangi platformda ağzımızı açtık mı ekonomisi güçlü bir Bucak, Sanayi Kenti Bucak demesini bilmesini biliyorsak birazda sosyal ve kültürel yönlerimizi ele almalıyız. Tarihi yerlerimize sahip çıkıp gün ışığına çıkarılmasını sağlayıp başta yabancı turizme önem vermeliyiz. İşte o zaman Bucak, Bucak olur. Bucak cazibe şehri olur. Bucak Avrupai bir kent olur.
Umarım en kısa sürede bu süreci başlatacak adımlar atılır, umarım milletvekilleri, sivil toplum örgütleri, kaymakamlık, belediye başkanı her kim olursa olsun üzerine düşen adımı atmalıdır.
Bucak,biz,  başkasının gömleği ile gerdeğe değil, başkası bizim gömleğimiz ile gerdeğe girmelidir.
Saygılarımla.      
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı