Advert
Advert
Sayfamızı Neden Kitledik
Halim AKCA

Sayfamızı Neden Kitledik

Bu içerik 501 kez okundu.
Değerli okuyucularımız, sizlerinde fark ettiği gibi sayfamızı yaklaşık 20 gündür kitli tutuyoruz. İnternet sayfamızdan haber ve fotoğraf kopyalaması yapılamıyor çıktı alınamıyor.
Sayfanın kitlenmesi ile ilgili çok tepkiler aldık. Ama habercilik açısından ilçemizde bazı internet sayfası olan haberciliği masa başında yapan kişiler bizim sayfamızda yayınlanan haberi ve fotoğrafı olduğu gibi kopyala yapıştır usulü kendi sayfasına taşımaktadır. Bunu önleyebilmek için sayfamızdan çıktı alınması ve kitlemesini yaptık.
Sayfamızdan izinsiz şekilde kopyala yapıştır usulü haber alan internet sayfası sahibi ve sorumlusunu defalarca uyardık. Ama maalesef hiç etik olmamasına rağmen aynı kopyala yapıştır usulünü sürdürüyor.
Hal bu ki habercilik bir yarış, habercilik bir rekabet demektir. Düşünün gecenin üçünde beşinde kalkıyorsun kazaya gidiyorsun, olaylara gidiyorsun, haberi hazırlayıp internet sayfamıza koyuyoruz. Sabah baktığımız zaman aynı haber aynı fotoğraf başka bir internet sayfasında birebir yayınlanıyor. Emeğe saygı gösterilmiyor, haber amaçlı gidilip gelinen maddi ve manevi değere hiç saygı gösterilmiyor. Masa başında oturularak bıyık altı bir gülüş ile kopyala sözde yayıncılık gazetecilik yapıldığını zanneden kişi haberi olduğu gibi kendi sayfasına aktarıyor. Aslında yasal olmayan bir şeyi suç olan bir şeyi yapıyor.
İleriki günlerde internet sayfamızın kilidini kaldırdığımız zaman internet sitemizden haber alıntısı yaparak birebir fotoğraf, haberi kopyala yapıştır yapan internet sitesi alışkanlığını sürdürmesi halinde bizim sitemizden alınan haberleri yayınlaması halinde, onun sitesinde yayınlanan haberleri print Scren yaparak “İşte bu haberimiz bizim, yada fotoğraf bizim” diyerek haber yapıp sizlere duyuracağız. Böylece olayı, eleştiriyi, yorumu sizlerin taktirine bırakacağız.
Gazetecilik bir emek, bir efor, bir yarış demektir. Bu yarışa masa başında katılan gazetecilik yapmaya çalışanlara gerekli dersi sizlerin vermesini istiyoruz.
Saygılarımla.   
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı