Karacaören Bizimdir. Bizim Kalmalı
Halim AKCA

Karacaören Bizimdir. Bizim Kalmalı

Bu içerik 479 kez okundu.
Karacaören Bizimdir. Bizim Kalmalı
Çoğumuzun bilmediği, amma çoğu bürokratın çok iyi bildiği gibi Karacaören Barajından Antalya’ya içme suyu projesi yavaş yavaş hayata geçiriliyor.
Karacaören Baraj bölgesinde yaşayan köylerdeki bazı aileler baraj kurulma aşamasında doğup büyüdükleri toprakları bırakarak, daha doğrusu bıraktırılarak çeşitli şehirlere tahliye edildi. Barajda su tutulmasından sonra Karacaören I ve Karacaören II gölleri çevreleri doğa harikası olurken bölgeye ekonomik girdi sağlamayla başladı. Balıkçılık Türkiye ortalamasının çok üzerine çıkarken birinci dereceye yükseldi. Turizmde yavaş yavaş gelişmeye başlamışken ortaya çıkan Antalya İçme suyu projesi Karacaören de ikinci bir dalga tehlike sinyalleri vermeye başladı. Bu tehlike sinyali, eğer Karacaören Antalya içme suyu projesi gerçekleşmesi halinde Karacaören gölünde yetişen balıkçılık sıfır seviyesine düşecek, baraj çevresindeki köyler ise sahrada hayal görür gibi baraj suyunu seyreder hale gelecektir. Böylece ikinci göçler başlayacaktır.
Karacaören Barajı ve gölleri Bucak için bir nimettir. Çünkü Bucak’ın kendine öz Bucak’ı tanıtıcı bir ürünü yok, tarihi yerlerle dolu olmasına rağmen Bucak’ı hatırlatıcı bir tarihi unsur da yok. İşte Karacaören ileriki yıllar için Bucak’ın kapısını açacak doğa harikası göller, balık üretiminde söz sahibi bir ilçe halini alabilir. Karacaören sayesinde Bucak bir simge kazanabilirdi. Bu satırları okurken çoğumuzun aklına hemen gelecek Bucak Belediyesinin logosunda bile tütün var. Wirginia tütünü. Doğru bu tütün üretimi doğu ve güneydoğuya kaydırıldı. Ne oldu üretim oranı sıfır noktasına geldi. Tütün yandı kül oldu. Bence logodan kaldırılmalı. Hatta geç bile kalındı. Hemen böbürlene böbürlene SALEP var diyenler olacak. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar sözü misali gerçekleri yazmak ve dile getirmek zorundayım. Sayın Başbakan Bucak salepi dedi ama. Bucak’ın hangi dağlarından salep toplanıyor. Bucak bölgesinden sözde yüzde doksan denilen ne kadar salep üretimi var. Salepin yüzde doksanı dışarıdan yüzde onu Bucak’ta mı oluyor bilen bilir?. Boşuna kendimizi kandırmamıza gerek yok. Tabi nereye kadar da kandırırız bilemiyorum. Amma inşallah bizim olur.
Neyse konuyu dağıtmak istemiyorum. Bucak’ta salep in ününü duyurmaya çalıştığımız kadar Karacaören’e sahip çıkabilseydik. Bu gün Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Varol’un Karacaören Barajı ile ilgili yazılı basın açıklaması vardı. Teşekkürler Sayın Baki Varol, Bucak’lı sivil toplum örgütlerinin ve sorumlu kişilerin yapamadığını, sözde siyasetçilerin yapamadığını siz yaptınız. “Kepeneğimi giyerim. Barajın başında beklerim. Baraj suyunu kim alacakmış gelsin alsın bakalım” diyerek sahip çıktınız. Gerçek bir sivil toplum kuruluşu başkanı olduğunu gösterdiniz. Bucak adına teşekkür ederim. Galiba sizin oy korkunuz yok, galiba sizin yağdanlığınız dolu. Galiba sizin bazılarına ağam paşam demeyecek kadar cesaretiniz var. Galiba sizin rant çıkarınız yok. Size de bu yakışırdı.
Şimdi ben Bucak’taki ağlara, paşalara a dan z ye siyasetçilere, sivil toplum örgütleri ve başkanlarına daha doğrusu 7 den 70’e kadar Bucak halkına sesleniyorum. Karacaören Barajlarını ileriki yıllarda bir film sahnesini gibi seyretmek istemiyorsak, Karacaören Baraj suyunun bir gün Bucak için ihtiyaç olur diyorsak, kısacası Karacaören Barajı Bucak’ın barajı olmasını istiyorsak Karacaören Barajına sahip çıkalım. Toplum olarak sahip çıkalım. Bu sahiplenme bir iki kişi ile olmaz. Bakınız Burdur Milletvekili Bayram Özçelik bile yaklaşık on gün önce Karacaören Barajı ile ilgili kaygılarını dile getirmişti.
Antalya’nın ilçesi Manavgat Oymapınar Barajından su alınması nasıl engellendi ise Bucak’ta Karacaören Barajından su verilmesini engellemelidir. Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Baki Varol’un kepeneğimi alır barajı beklerim dediği gibi hepimiz beklemeliyiz. Çağ teknoloji çağı, bu çağda olmayacak denilen bir şey yok. Eğer Karacaören Barajı sulayacaksa Bucak Ovasını sulamalı. Böylece hem balıkçılık hem de tarımda büyük gelişmeler yaşanacaktır. Olabilecek kuraklık yıllarında Onaç Barajı yetersiz kalabilir. Çünkü Onaç Barajı tamamıyla taşkınlardan korunmak için yapılmış bir barajdır. Bu barajı besleyen akar su bulunmamaktadır.
Karacaören Bizimdir. Bizim Kalmalı.      
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı