Advert
Advert
32 Yıllık Elektrik Çilesi
Halim AKCA

32 Yıllık Elektrik Çilesi

Bu içerik 496 kez okundu.
32 Yıllık Elektrik Çilesi
Bir haber için 22 Şubat 2012 günü İlçemizin Çamlık Beldesi, Hacıbağ Mahallesi’ne bağlı Saka Küme Evleri’ne gittim. Saka Küme Evleri on dört evin bulunduğu bir mezrayı andıran ve yaklaşık 45 - 50 kişinin yaşadığı eski bir yerleşim yeri.
Saka Küme Evlerinde yaşayanlar kaderine terk edilmiş durumda. 32 yıldır evlerine elektrik almak ya da Saka’ya elektrik getirmek için mücadele etmişler. Ne var ki hala da alamamışlar. Evlerine elektrik alamama nedeni ise yetkililer tarafından imarın olmaması, evlerinde mimari planın olmaması gerekçe gösteriliyormuş. Bu konuda çok şey yazmak istiyorum ama uzatmak da istemiyorum. Saka Küme Evleri, Bucak’a 6, Çamlık Beldesine 8 kilometre uzaklıkta. 2,5 kilometre berisinde de elektrik var. Saka Küme Evlerinin hala bu çağda elektrik hizmeti alamaması hepimizin ayıbı. Hem de öyle ayıbı ki yenilir yutulur bir ayıp değil. Çünkü burada yaşayan insanlardan bir nesil elektrik beklerken gitmiş, neredeyse elektrik beklerken ikinci nesil de kaybolmak üzere. Evlerinde ne televizyon, ne çamaşır makinesi, ne de buzdolabı var. Küçücük çocuklar televizyon görmemiş, öğrenciler geceleri mum ışığında ders çalışıyorlar. Geceleri yeterli aydınlatma olmadığı için hayvanların üreme döneminde yavru kayıpları yaşıyorlar. Kısacası Saka Küme Evleri kaderine terk edilmiş bir yerleşim merkezi. Siyasetçiler seçim zamanı burada yaşayan insanların oylarını almış, Sakalıları oy torbası gibi kullanmışlar. Elektrik bu yıl, yok olmadı gelecek yıl getirilecek denilerek tam 32 yıl geçmiş. Dile kolay 32 yıl. Düşünün evinizde 32 dakikalık bir elektrik kesintisi olsa isyan edersiniz. Ama bu çilekeş insanlar yılmamış, 32 yıldır mücadele ediyorlar ve umut ediyorlar.
Saka Küme Evlerinde yaşayanların hemen hemen hepsini dinledim. 5 yaşından 83 yaşına kadar. Tek istekleri elektriğe kavuşmak. Köylülerin anlattığına göre Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu buraya elektriğe kazandırmak için çok mücadele etmiş. Ama kurumların prosedürleri yüzünden engelleri aşamamış. Birkaç yerden keşifler yapılmış, yeşeren ümitler her seferinde tükenmiş ve başka bahara kalmış.
Sakalıların iddialarına göre bir kurum müdürünü aşamamışlar. Anlatılanlara göre, illa ki imar planı denilmiş, illaki eski evlere mimari plan istenilmiş. Şimdi bu prosedürleri çok iyi bilen, kulağını 32 yıllık elektrik istiyoruz çığlılıklarına tıkayan, yazılan dilekçeleri görmeyen, ya da görmezlikten gelen, yapılan müracaatları belki de hiç kaale almayan kişi ya da kişilere seslenmek istiyorum. Köylerin yüzde kaçında imar var? Örneğin Bucak’ın Sazak mevkiinde imar var mı? O zaman siz imar planı olmayan yerlere elektrik vererek hukuka aykırı davranıyor ve suç işliyorsunuz. Eğer öyleyse ben bu köşeden yetkili mercileri göreve davet ediyorum, ihbarda bulunuyorum. Bu bir tarafa yağıp gürlerken, diğer tarafa haksız bir biçimde elektrik hizmeti vermiyorsunuz demektir. Çifte standart uyguluyorsunuz demektir. Sakalılar, bu tür konulara duyarlılığı ile bildiğimiz ve tanıdığımız Burdur Valisi Sayın Süleyman Tapsız’ın ilimizin mülki amiri olarak konuya el atarak soruna çözüm getirmesini talep ediyorlar. Hiç imarı olmayan yaklaşık 5 kilometrelik sahaya beton direkler ile hat döşeyenler, mimari projesi olmayan evlere elektrik verenler, Saka Küme Evlerine neden vermiyorsunuz? Lütfen daha fazla çifte standart uygulanmasın ve insanlar daha fazla mağdur edilmesin. Ha diyorsanız Saka Küme Evlerinde hatırlı insanlar yok. Onların tek suçu köylü ve çoban olmaksa, utanacak olan Saka Küme Evleri sakinleri değil, Sakalıları 32 yıldır elektrik vermeyenler olmalıdır.       
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı