Bu bir Cinayet Olur
Halim AKCA

Bu bir Cinayet Olur

Bu içerik 547 kez okundu.
Yaklaşık iki yıldır Bucak Devlet Hastanesi binasının yapılması gündemde idi. Amma inşaatın nereye yapılacağı muamma olmuştu.
Bucak Devlet Hastanesi inşaatı mevcut yerine mi? Yoksa toki bölgesindeki yere mi yapılacağı sır gibi saklandı. Kapalı kapılar arkasında alınan kararı ne vatandaş, ne sivil toplum örgütleri ne de basın hiç kimse bilmiyordu, bilgilendirilmedi. Ta proje onayı ve ihale aşamasına kadar.
15 Mart tarihinde Burdur Ak Parti Milletvekili Sayın Hami Yıldırım’ın yazılı basın açıklamasına kadar. Sayın Yıldırım’ın yazılı basın açıklamasında Bucak Devlet Hastanesi inşaatının toki bölgesine yapılacağı kesinleşti. Amma bu inşaat ile tereddütler var. Yıldırım, yaptığı yazılı basın açıklamasında hastane binasının 250 yatak olarak yapılacağını açıklıyor. Amma bazı siyasiler binanın 150 yada 200 yatak olduğunu iddia ediyorlar. Yetkili bir merci çıkıpta “kardeşim Bucak Devlet Hastanesi şu kadar yatak sayısı var” diyerek açıklamıyorlar. 250 mi?, 200 mü? Yoksa 150 yatak mı?. Bilen yok. İnanın bir gazeteci olarak ben bile şaşırdım. Açıkça aklıma şu soru gelmiyor değil “Yoksa kandırılıyor muyuz”
Gelelim Bucak Devlet Hastanesi İnşaatı yapılacak yerin ve bölgenin iddialarına
1.    Her Şeyden önce Bucak Devlet Hastanesi inşaatının yapılacağı yer sürekli Onaç Barajı tehdidi altında. Edindiğim bilgilere göre Hastane binasının yapılacağı yer eskiden dere yatağı imiş. Doğru çünkü hemen üstünde tam doluluk ile 15 milyon küp doluluk oranı ile Onaç Barajı bulunmakta. Ha patlamaya hazır bir bomba, ha 15 milyon küp su ile Onaç barajı patlamaya hazır bir bomba. Bucak Devlet Hastanesinin ortalama istatistiklerine göre günlük 2 bin, 2 bin 500 kişi poliklinik için hastaneye geliyor. Bunu ikiye çarptığımız zaman günlük yaklaşık ortalama 3 bin 500, 4 bin kişi hastane bölgesinde bulunacak. Onaç Barajında olabilecek bir patlak karşısında milyonlarca metre küp suyun nelere mal olabileceğini düşünün. Belki bu ihtimali hiçe sayabilirsiniz ama neden olmasın daha dün Adana’da patlayan barajı unutmadık. Bu bir örneğidir. Eğer böyle bir durum olması halinde bu bir cinayettir. Bu risk sürekli bulunacak.
2.    Bucak Devlet Hastanesinin yapılacağı sahanın yer altı statiği sağlam olmadığı iddia ediliyor. Bu konuda da yetkili makamlardan bir açıklama yapılmadığı için bilemiyoruz. Amma bir gerçek var. Çoğu kişi bilir. Onaç 1 Barajı gölü altındaki boşluklar ve gevşek zemin olduğundan su tutmadığı için Onaç 2 Baraj gölü şimdiki yerine yapıldığı iddiası bunu güçlendiriyor. 5-6 kat büyük bir binanın yapılması halinde, binanın çökme riski olabilir. Böyle bir durum yaşanması halinde bence yine bir cinayet olur.
3.    Mevcut yerinde Bucak Devlet Hastanesi yaya olarak ilçe nüfusunun nerede ise yüzde 75’ine hitap ediyor. Peki Planlanan yere yapılması halinde ise bu oran nüfusun yaya olarak yüzde 15 yada 20 sine hitap edecek. Bucak her ne kadar sanayileşen büyüyen bir ilçe olsa da halkın yüzde 60 ile 70 arası dar gelirli ve çalışandır. Evine alacağı ekmek parasını hastane yolunda dolmuş otobüs parası olarak ödeyecek.
4.     İddialara göre Özel Hastaneye zemin hazırlanıyor.  Yine iddialara göre Bucak Devlet Hastanesinin planlanan yere yapılması halinde mevcut hastane binası bir siyasetçinin hanımının ortak olduğu özel hastanesine kiraya verileceği yada satılacağı iddiası bulunuyor. Tabi böyle bir durumun yaşanması halinde Yeni gelecek özel hastanenin şehir merkezine daha yakın olmasından dolayı daha avantajlı olacağı, Bucak Devlet Hastanesinin ise şehir dışında olması nedeniyle köhneleşmiş sıradan bir hastane durumuna düşürülmesi planlandığı iddiaları bulunuyor.
5.    Gerçekten Rant mı var?. Yeni yapılacak Devlet Hastanesinin iki yıldır nereye yapılacağı konusunda muamma olması sır gibi saklanması acaba hastanenin yeni yapılacağı yerde, yanında, çevresinde planı yapan yada onay verenlerin burayı uygun görenlerin arsa, ev, iş yeri gibi rantı mı var bilemiyoruz. Bunu da zamanı gelince göreceğiz. Akcagazete sitesinde yorumcuların iddiaları var. Eğer bu yorumlar gerçek ise ileriki günlerde bence bir skandal olur.
Bütün ihtimal yada iddiaları teker teker yazarak daha fazla sıkıcı olmak istemiyorum. Bir gerçek var. Bucak’ın planlanan yere hastane binasının yapılması yada halkın büyük bir bölümünün mevcut yerinde kalması istenmesine rağmen acaba neden buraya israr ediliniyor anlam veremiyorum. Ben şahsi fikrim olarak belki hastanenin projesi onaylanmış olabilir, ihalesi yapılmış olabilir. Daha çivi çakılmadı. Her şey iş işten geçmeden bu kararı alan siyasilerin bir kez daha durum değerlendirmesi yapması gerektiğini düşünüyorum.  Yoksa ileriki yılarda hem devlet hem de siyasiler bunun bedelini öder diye düşünüyorum.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı