Advert
Advert
Doktora Sahip Çıkılmazsa
Halim AKCA

Doktora Sahip Çıkılmazsa

Bu içerik 435 kez okundu.
İlçemizde iki tane hastane var. Bunların birisi Devlet Hastanesi öbürü özel bir hastane. Nedense Bucak Devlet Hastanesinde yetişen mi diyelim, tanınan mı diyelim, kendini kanıtlayan mı diyelim doktorlar bir bir önce özel hastaneye daha sonra da Antalya’ya gidiyor. Şimdi sıra kimde bilmiyorum. Ama yakın gelecekte mutlaka Devlet Hastanesinden Özel hastaneye mutlaka transfer gerçekleşir.
Devlet Hastanesinden istifa ederek özel hastaneye geçen doktorlara ve özel hastaneye hiçbir zaman sözüm yok. Hepsi kariyer yapmış başarılı uzman doktorlar. Hepsi de Bucak’a büyük hizmet vermiş insanlar.
Ama doktorlara Devlet sahip çıkmazsa, bunun olacağı da hep böyle olacak. Çünkü son çıkan yasa ile tam gün yasası doktorların genelinin elini kolunu bağladı. Doktor mesleğini hastanede çalışan diğer sağlık personeli ile aynı seviyeye indirildi. Tabi ki böyle olunca da kendini yetiştirmiş uzman doktorlar maddi ve manevi kendilerine özel sektörde yer aramaya başladı. Devlet Hastanelerinde çalışan doktorlarımızı kesinlikle küçük görme lüksü gibi düşünmüyorum. Şu anda çalışanlar bile gelecekte kendilerini özel sektöre göre yetiştirecekler. Yine aşırı iddia etmiyorum ama böyle giderse Devlet Hastaneleri sağlık ocağı konumuna düşürülecek. Çünkü hastanelerin adını yapan ün yapan içerisindeki doktor ve personeldir.
Bence yanlış politikalara yöntemlere dur denilmeli. Devlet Hastanelerinin uzmanlaşmış doktorlarına sahip çıkılmalı. Tam gün yasası doktoru da, hastayı da olumlu etkiliyor. Nasıl mı tam gün yasasında diretenler, poliklinik kapattıranlar, aile hekimliğini oturtturamayanlar yüzünden bir doktor günlük nerede ise 150-200 hastaya bakıyor. Uzman bir doktor günlük bu kadar hastanın nabzını ölçse, tansiyonunu ölçe gün boyu çalışmasında bu kadar hastaya bakamaz. Ama baktırt ılıyor. Baktırılmak zorunda bırakılıyor. Hal bu ki Devlet Hastanelerinde çalışan doktorlara Üniversite ve Araştırma Hastanelerinde olduğu gibi hastanelerde özel muayene hakkı mutlaka verilmeli. Azda olsa mutlaka ameliyat katkı payı almalarına izin verilmeli. Bak o zaman doktor çalışıyor mu çalışmıyor mu?. Özele kaçıyor mu kaçmıyor mu?.bir bak. Belki çok şeyde olduğu gibi bir gün hastaneleri de satacaklar. Bu günkü sağlık hizmeti 1 liraya maliyet oluyorsa ilerde özelden 5 liraya devlete mal ettirip birilerinin kasası dolacak. Ama kaybeden hem devlet hem vatandaş olacak.   
GELELİM BUCAK DEVLET HASTANESİNE
Şimdi hangimize sorarsanız sorun, daha doğrusu hangi siyasetçiye sorarsanız sorun; Bucak Devlet Hastanesi dedin mi? “Kardeşim Bölge Hastanesiyiz” bu kendimizi aldatmaktan başka bir şey değil. Hastanenin içi boşalıyor hala aynı lafları söylüyoruz. Hastanede kaliteli poliklinik kalitesi her geçen gün düşüyor. Çünkü bir doktor 150 -200 kişiye bakıyor. Ne doktorda kafa- baş kalıyor, ne hasta tam tatmin oluyor. Tutturulmuş doktor kadrosu şarkıları söylenip gidiyor. Sağlık Bakanlığı görmüyor mu? Bir doktorun günlük baktığı hasta sayısına, neden branşlar tek doktor?. Neden atanmıyor?, aylardır boşta olan branşlara neden uzman doktor atanmıyor?, bir kurumda tek kişinin yapabileceği hizmetli görevlisi iki tane atanıyor da neden doktor atanamıyor?. Çünkü doktorlara sahip çıkılmıyor. Özele kaçırtılıyor. Mevcut çalışanlarda bir gün tek tek gidecek.
Kimse kızmasın ama hastaneye ne siyasiler, nede Bucak halkı sahip çıkıyor. Amma öğünmeye, böbürlenmeye geldik mi; hepimiz kafadan bir şeyler söylüyoruz. Her şeyde olduğu gibi, artık nemelazımcılığı bırakıp 7 den 70 e hepimiz sahip çıkma zamanımız gelmedi mi?. Bir gün değil her an sağlık hepimize lazım değil mi?.
Ayrıca Bucak Devlet Hastanesinde eksik kadro ile görev yapmaya çalışan, her türlü fedakarlığı gösteren sağlık personeline ne kadar teşekkür edilse az, ne kadar övünç kaynağı olsa yine az olduğunu düşünüyorum.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı