Bucak Belediyesi mi Çalışmıyor, Basın Müdürlüğü mü?
Halim AKCA

Bucak Belediyesi mi Çalışmıyor, Basın Müdürlüğü mü?

Bu içerik 508 kez okundu.
Geriye dönük baktığımız zaman Bucak Belediyesinden sadece birkaç haber görebilirsiniz. Bu haberlerde ya kilit parke taşı, yada yol yapımı, bunun dışında haber göremiyoruz.
Bundan da şu anlaşılmaktadır. Ya Bucak Belediyesi çalışmıyor, yada Basın Müdürlüğü.!
Tabi ki Bucak Belediyesinin projeleri yok ise sözümüz yok. Bucak Belediyesi hizmetleri durdurdu ise yine sözümüz yok. Belki belediyenin parası yoksa büyük hizmetlere proje hazırlaması mümkün olmayabilir. Böyle durumda Bucak Belediyesinin de Belediye başkanında sesi çıkmaz. Ama bir gazeteci olarak bu da haber.
Eğer Bucak Belediyesi proje üretiyorsa, yatırımlarını sürdürüyorsa, hizmetleri yapacak parası varsa yine belediyede bir eksik var. Bu eksik Basın Müdürlüğü. Yerel sitelerdeki haberlere bakıldığı zaman bırak Bucak Belediyesini, çevre il ilçe belediyeleri, hatta nüfusu küçük olan örneğin Gelendost Belediyesi basın bürosu bile harıl harıl haber üretiyor. Amma Bucak Belediyesine bakıldığı zaman bu yok.
Ben bu konuyu birkaç kez Belediye Başkanı Ramazan Ayaz’a hatırlattım. Sözde olumlu, icraata olumsuz olundu. Bence Bucak Belediyesi ile Bucak basını arasında bir kopukluk var. Bu dengeyi kuracak olan da Bucak Belediyesi Basın Müdürlüğü. Mevcut Basın Müdürü arkadaşımızı kişisel eleştiriye yönelik değerlendirmiyorum. Belki elinden bu kadar geliyordur. Belki Avrupa Birliği Bürosu ile aynı işi yürütemiyor, işlerin altından kalkamıyordur.
Hal bu ki Bucak Belediye Basın Müdürlüğü, çok affınıza sığınarak yazmak zorundayım, belediye başkanı wc hariç nere ayak bassa, ne iş yapsa basın müdürü orda olmalıdır. Ayda iki bozuk fotoğraf, iki haber yazıp basına, haber zamanından iki üç gün sonra servisten ziyade, basın ile belediye arasındaki mekanizmayı çok iyi kurup çalıştırmalıdır.
Şimdi bu arkadaşımızın da hakkını yememek lazım bel ki Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz’da istemiyor olabilir. Böyle bir durum var ise Bucak Basın Müdürlüğünün hiç suçu yok.
Bence Bucak Belediyesi yaptığı hizmetleri, yapacağı hizmetleri halka duyurmak istiyorsa, bak belediyemizin şu projeleri proje aşamasında, şu projeleri hayata geçti, şu projeleri tamamlandı gibi hizmet veriyorsa, kısacası tanıtım kapısını dışarıya açmak istiyorsa mutlaka ve mutlaka basın müdürlüğünü çalıştırmalıdır. Eğer mevcut kişi yada kişiler bunu yapamıyorsa mutlaka yenisini takviye etmelidir. Çünkü örneğin güreş yapılacak toplantılardan basının haberi yok, güreş kararı alınıyor basının haberi yok belediye hoparlöründen duyuyoruz, sünnet olacak basın hoparlöründen duyuyoruz. Bunun gibi çok örnekler verebiliriz.
Şimdi belediye basın müdürüne soruyorum? Bunlar hep örnektir. Belediye Başkanı iftar çadırına katılıyor neden basına haber vermiyorsun, belediye başkanı doğalgaz çalışmaları yerine gidecek neden basına haber vermiyorsun, belediye başkanı kilit parke döşecek yola gidiyor neden basına haber vermiyorsun, belediye başkanı yol yapılan yere gidiyor neden basına haber vermiyorsun, belediye başkanı bir kurumu ziyaret ediyor basına haber vermiyorsun, iki kare bozuk fotoğraf çekip yarım yamalak eksik haber ile haber servis etmeye kalkıyorsun.  Bu neye benziyor biliyor musun gelin ve damadın kendi düğününü kendilerinin yapması gibi, ne davetli ne misafir çağırmaya benzer, yada kendin pişir kendin ye ye benzer.
Umarım Belediye Başkanı Ramazan Ayaz duyarlı olurda çok kıymetli zamanın bir kısmın basına ayırıp bu konular tartışılarak çözülebilir. Gazete ve internet haberlerinde diğer belediyelerden konulan haberlerden çok Bucak Belediyesine de yer ayırmış olabiliriz.
Parttaym gelişmeler olabilir, bu durumda belediye basın müdürlüğünün haberi yapıp servis yapmasına da karşı değilim. Kendin pişir kendin ye konumuna karşıyım. Çünkü habercilikte her gazeteci bir habere farklı bir açıdan bakabilir, değerlendirebilir. Artık haberi haber kaynağından almak istiyoruz. Belediye hoparlörlerinden değil!    
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı