Advert
Advert
Sayın Rektör, Gazetecilik yapacağınıza, halkı aydınlatın
Halim AKCA

Sayın Rektör, Gazetecilik yapacağınıza, halkı aydınlatın

Bu içerik 548 kez okundu.
3 Ağustos tarihinde gazetemizin haberine göre Bucak Zeliha Tulonay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Burdur’a mı taşınıyor? başlıklı haberimiz vardı.
Bu haberi istinaden Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi basın birimince bir açıklama yapıldı. Bu açıklamayı Sayın Rektör Mustafa Saatçı mı? Yaptı, rektör yardımcısı mı yaptı kim yaptı bilemiyorum amma. Haber, “hiçbir suretle gerçeği yansıtmadığını” ve ayrıca “Bu tür yetersiz bilgi sonucu yapılmış ciddiyetten uzak haberlere itibar edilmemesi” gibi ibareler kullanılmıştır. Bu açıklamayı olduğu gibi aşağıda yayınlıyoruz. Yorumum bu yazının altında olacaktır. Ayrıca açıklama “Rektörlük Basın Açıklaması” olarak basin@mehmetakif.edu.tr den gönderilmiştir.
Rektörlüğün açıklaması şöyle,          
03 Ağustos 2012 tarihinde Yerel Basında çıkan “Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Burdur’a mı taşınmak isteniyor?” başlıklı haber ve detayında yer alan bilgiler hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine Bucak’tan taşınan okul olmadığı gibi yeni 4 yıllık Sağlık Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokullarına bu sene bölümler kazandırılmıştır. Üniversitemiz bünyesinde yeni kurulan Yabancı Diller Yüksekokulu ile birlikte, Üniversitemizin tüm hazırlık sınıfları Burdur Merkez’de yer alan Yabancı Diller Yüksekokulu’nda eğitim alacaktır. Bu uygulama ile Üniversitemizin bütün birimlerinde olduğu gibi Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun hazırlık sınıfları da Yabancı Diller Yüksekokulu’na alınmıştır. Daha önce hazırlık sınıfının Bucak’ta yapılmasının yegane sebebi Üniversitemiz bünyesinde bir Yabancı Diller Yüksekokulu bulunmamasıdır. Üniversitemiz Rektörlüğüne bağlı Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından organize edilmiş ve yürütülmüş olan bütün hazırlık sınıflarının Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde toplanmasının gerek eğitim ve gerekse donanım olarak sağlayacağı faydalar oldukça fazladır. Bu tür yetersiz bilgi sonucu yapılmış ciddiyetten uzak haberlere itibar edilmemesi, kamuoyuna ve kıymetli hayırseverlerimize duyurulur.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yaptığı açıklamada Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Burdur’a  taşınıyor mu diye endişelerimiz vardı. Çünkü hazırlık sınıfının Burdur’a alınması konusunda daha önce bir açıklama yapılmadı. Ben bir gazeteci olarak endişemizi dile getirmiştim. Buda gazetecinin en doğal hakkı. MAKÜ Rektörlüğü, bu endişeli habere gazetecilik üslubu ile eleştirisel bir haber ile cevap verdi. Buna anlam veremedim. Çünkü, açıklayıcı, bilgilendirici, aydınlatıcı bir açıklama yapılacağına, eleştirisel bir cevap verildi. Buna anlam veremiyorum.
Sayın Rektör, Gazetecilik Yapacağınıza, Halkı aydınlatın
Evet biz, Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Burdur’a  taşınıyor mu diye endişelerimiz vardı. Çünkü hazırlık sınıfının yada eğer varsa diğer başka okullarda Burdur merkeze çekildiğine dair bir açıklamanız oldu mu?. Siz eleştiri haberi yapacağınıza tereddütleri ortadan kaldırmanız gerekmiyor mu idi. Bizim nasıl endişemiz olmasın. Zamanında Zeliha Tolunay’ı Fakülte olarak açıp, daha sonra kapatıp yüksek okula çevirmediniz mi?. Süt içerken dili yanan yoğurdu üfleyerek yer. Bu gün hazırlık sınıfı Burdur’a kaydırılır ha zemin hazırlandıktan sonra gelecek yıllarda da okulun tamamı Burdur’a taşınır. Bu alışılık durum değil mi?. Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Tenoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Üniversite tercihlerinde Bucak’ta gözükmüyor mu?. Sayın Rektör şimdi size soruyorum. Sınavlar sonrası Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nu tercih eden öğrenci okumaya geldiği zaman hazırlık okumak için bir yıl Burdur’da kalacak. Bu öğrenci, hazırlığı Burdur’da okumak için yurtta kalacaksa yurda yerleşecek, evde kalacaksa eve yerleşecek. Kısacası bir düzen ve plan yapacak. Yeni çevre edinecek uyum sağlamaya başlayacak. Hazırlık bitince de bu kez ikinci yıl Bucak’a gelecek. İkinci yılda kalacak yer, yeni çevre ve aynı sorunları yine yaşayacak. Bu iki evlilik gibi bir şey değil mi?. Bu öğrenci psikolojisini etkilemeyecek mi?. Bu öğrencide sıkıntılar yaratmayacak mı?, anne ve babaları etkilemeyecek mi?, göçebe çadırına döndürdüğünüz öğrenci nasıl olurda başarılı olur anlam veremiyorum. Keşke gazetecilik yaptığınız kadar akademik kadroyu, Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda kursanız daha iyi olmaz mı idi?. Bence sizin düşünceniz,  Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun öğrencilerinin daha iyi bir eğitim alması değil, Yabancı Diller Yüksekokulu’nu daha aktif hale getirmektir. Buda şunu gösteriyor. Bir tarafı yaparken, bir tarafı çökertiyorsunuz. Bence önemli olan bir okulu kurtarıp yükselteceğim derken, mevcut Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nu da başarı çıtasını yükseltmek olmalı. Burdur, Bucak ayrımcılığı olmamalı. Kağıt üzerinde bakın Bucak’a 4 yıllık Sağlık Yüksek Okulu bölümü açtık demeyin. Bakalım bu yıl bu öğrencileri Bucak’ta görebilecek miyiz?. Bucak ve Bucak halkı, Bucak’lı hayırseverler Fakülte beklerken, Bucak’ta eğitim veren Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun hazırlığı Burdur’a alınıyor. Bunu Bucak’lı kabullenmez. Kabul edilemez.
Sayın Rektör, keşke , “hiçbir suretle gerçeği yansıtmadığını ve ayrıca, bu tür yetersiz bilgi sonucu yapılmış ciddiyetten uzak haberlere itibar edilmemesi”  gibi üslubu kullanacağınıza zahmet etseydiniz de Bucak’a gelerek gazete ve gazeteciler vasıtası ile halkı ve öğrencileri aydınlatsaydınız daha iyi olmazımıydı?. Belki çok yoğun  iş yoğunluğu dolayı ile gelememiş olabilirsiniz amma, lütfen gazeteleri, gazetecileri “gerçeği yansıtmayan, bu tür yetersiz bilgi sonucu yapılmış ciddiyetten uzak haberlere itibar edilmemesi”, uyarısını yapacağınıza, yeterli bilgi ile bizleri aydınlatabilirdiniz!. Üstelik 3 Ağustosta yayınlanan haberleri 13 Ağustosa kadar’da beklemenize gerek yoktu.        
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı