Sokaklar sokak köpeklerine kaldı
Halim AKCA

Sokaklar sokak köpeklerine kaldı

Bu içerik 480 kez okundu.
Bucak’ta son aylarda gece ve gece yarısından sonra insandan çok sokak köpekleri gözükmeye başladı.
Bucak Belediyesi mutlaka sokak köpeklerini toplayarak koruma altına alıyor. Amma son aylarda sokaklarda artan ve oldukçada göze çarpan sokak köpekleri nereden geldiği merak konusu. Bence Bucak’ta bu kadar başı boş sokak köpeği yok. Amma izlenimlerime göre çevre belde ve belediyeler sokak köpeklerinin barınmasında sıkıntı çektiği, hatta bakmak istememeleri halinde topladığı bu sokak köpeklerini ilçeye yakın yerlerde bıraktıklarını düşünüyorum.
Dün gece Polis telsizinden bir anons duymuştum. Telsizde ihbar üzerine şüpheli birisinin gizlendiği dile getiriliyordu. Bucak polisi ihbarı değerlendirerek gizlenen kişiyi yakaladı. Cihazdan duyduğun kadarı ile gizlenen kişi polislere köpeklerden korktuğum için gizleniyorum dediği anlaşıldı. Olayda gerçekten doğru. Yoldan geçen vatandaş sokakta küme oluşturan 10-15 köpeği görünce korkarak gizlenme ihtiyacı duymuş. Dün gece Kaymakamlık Parkında 10-15 tane köpek vardı. Galiba dişi köpeklerden birsi çifteleşme aşamasında idi de bu kadar köpek toplanmıştı.
Geceleri sokaklar başıboş köpeklere emanet durumda. Mutlaka bu köpekler kısa sürede toplanmalı. Çünkü içlerinde belki hastalıklı olanlarda çıkabilir. Herkes dün gece köpeklerden saklanan vatandaş kadar şanslı olmayabilir.
Ayrıca eğer iddialar doğru ise sokak köpeklerini toplayan evre belde ve belediyeler topladıkları köpekleri başka ilçelere bırakıyorsa mutlaka yasal düzenlemeler çerçevesinde bunun önü de kesilmelidir. Çünkü eğer böyle bir durum yaşanıyorsa. Köpekleri bırakanlar masum insanların ısırılması ve tehlikelere de davetiye çıkarıyor demektir.
Belki konu çok basit görülebilir. İçimizden her hangi birimiz yada yakınımız  köpek ısırması yaşanmadan tedbir alınmalı ki canımız yanmasın.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı