Burdur Günlerinin getirisi ne olacak?
Halim AKCA

Burdur Günlerinin getirisi ne olacak?

Bu içerik 533 kez okundu.
Bu konuyu dile almak için çok düşündüm. Bir gerçek var, bu gerçekten de kaçamadım. Gerçi doğruyu söyleyeni 9 köyden kovarlar ama dile getirmek zorundayım.
Bürokrasinin bildiği, üst düzey yöneticilerin bildiği, amma tabanın bilmediği, hiç ilgilenmediği bir konu vardı geçen hafta. Ankara’da kutlanacak olan “Burdurlular Günü”
Allah aşkına  ne idi bu Burdur Günleri. Kimi kime tanıttık. Daha doğrusu Burdur’u kime tanıttık. Ankara’daki bürokrasiye mi?, Ankara’daki siyasetçiye mi?, kime tanıttık. Anket yorumunda bir söz var. Kendimiz çaldık, kendimiz oynadık.
Şimdi soruyorum Burdur’a katkısı ne?, ticari bağlantılar mı yapıldı. Burdur’da turizm patlaması mı olacak?, ben bilemiyorum!. Daha doğrusu anlayamıyorum!
Benim düşüncem, esnafa sorarsanız, ekmek parası için siftah bile yapmadan, bazı esnafların fikrini sorarsanız, elektrik, personel maaşı, sigorta primini bile ödeyemeyen sanayicinin fikrini sorarsanız gerçek şu; bazıları egolarını tatmin etti.
Şimdi Burdur Günlerini hazırlayan, organize edenlere il ve ilçe bazında soruyorum,
Burdur bu işe kaç para harcadı?,
Bucak Bu işe kaç para harcadı,
Diğer ilçelere soruyorum kaçar para ayırdınız, kaçar para harcadınız.
Resmi kurum olsun, ticaret odaları olsun, odalar olsun, borsa olsun, dernekler olsun ve hatta zoraki katılım yapan sanayici, mermerci olsun. Burdur Günlerine kaç para harcadınız. Birileri bunun açıklamasını yapmalı, birileri rakamları vermeli, vermeli ki getirisin de öğrenelim.
Çok iyi biliyorum, beni geri kafalıkla, yobazlıkla, geri kalmışlıkla suçlayıp, öyle yorum yapacaklar. Bir gerçek var, esnafın çoğu iş yerini siftah bile yapmadan kapatıyor, elektrik parasını, bağ kur parasını, vergisini ödeyemiyor. Evine ekmek götürmenin güçlüğü içerisinde, çoğu mermer fabrikalarının elektrik borçları var. İşte evine ekmek götüremeyen, siftah yapamadan dükkan kpatıp,kirasını ödeyemeyen, daha sonra da odalara aidat borcunu ödeme zorluğu çeken insanların, esnafın paraları gitti bu Burdur Günlerinde, sizce bu helal mı?,
Bazıları istedi diye, bazılarının egoları tatmin olsun diye harcanan bu paralar’ın bir kuruşu bile Burdur’a dönmeyecek, ticarette dönmeyecek, turizmde dönmeyecek. Madem ki böyle bir organizasyon yapılacaktı, ticaret kentinde yapılacaktı. İstanbul’da yapılacaktı. Eğer ticarete katkısı olacaksa öyle yapılacaktı.
Ben yanılıyor olabilirim, bir açıklama yada bilgi verilmediği içinde Burdur Günleri için harcan bedel en azından 500 bin Tl nin altında olmadığını düşünüyorum.
Peki bu paraya neler yapılabilinirdi.
En azından bir okul, bir yurt, köylerde bilgisayarı tanımayan öğrenciler var, her köy ilkokuluna 5 bilgisayar, her ilköğretim ve orta öğrenimde okuyan çocuklara kışlık kıyafet, gibi daha nice eklentiler yapabiliriz.
Sakın ayrımcılık gibi algılanmasın ama ben Bucak’ta yaşadığım için, yıllarca Bucak’ta dillerde dolaşan bir laf var. Bucak’ta mutlaka bir mermer fuarı yapılsın deniliyordu. Eğer Bucak Burdur Günlerine ayırdığı para ile Bucak’ta çok coşkulu 3 günlük bir Mermer Fuarı yapabilirdi. İşte o zaman hedefe ulaşılmış, Burdur’u Bucak’ı tanımak isteyenler festivale gelerek gerçek hedefe ulaşılabilinirdi. Hani derler ya bir söz var “kar yağdığı zaman tozur” diye gerçek tanıtım yerinde olduğu zaman tanıtımı gerçekleştirir. İşte o zaman ticari faaliyetlere katkı, sosyal ve kültürel etkinliklere de desteklenerek gerçek tanıtım ve reklam hedefine ulaşılırdı. Bence Ankara’da yapılan Burdur Günleri, bulutsuz havada kar yağdırmaya benzedi. Yağdırılan bu yapay karın ne soğuğu, ne ayazı, nede suyu kaldı. Hepsi buharlaşıp uçtu gitti.
Eğer Burdur Günleri yapılacaksa Burdur’da yapılmalıydı. Her İlçede, her belde de, her köyde. Nasıl mı olacaktı. Burdur’un Köyünde başlayan tanıtım günleri, ilçeler ve il bazında eğlenceler düzenlenip, başka illerde yaşayan, bürokrasi siyasetçisi, bakanı, iş adamları, kim uygun görülürse Burdur ve ilçelerine ve hatta beldelerine ve köylerine davet edilmeliydi. Ferdi yada toplu kafileler halinde Burdur’un her yeri karış karış gezdirilip tanıtılmalı idi. İşte o zaman Burdur Günleri daha etkili olurdu. Burdur’a getirisi olurdu. Fakat birileri, yada bir başka il yapıyor diye bizimde yapmamızın bir anlamı yoktu. Bence farklı olmak, fark yaratmak gerekiyordu. Kopyacılığa hiç gerek yoktu!!!.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı